Како да исчистите ѕид што не може да се пере

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали знаете кога ќе наидете на валкан ѕид во вашата куќа, со траги од рацете или нозете, а не сте ни сфатиле дека се извалкавте? Или можеби се гребнатини или излевање од нешто? Ако сте го обоиле ѕидот со боја што може да се пере, оваа сцена не ве загрижува многу, само избришете го со влажна крпа и проблемот е решен. Но, што ако вашиот ѕид е обоен со обична боја што не може да се пере? Мат боите имаат тенденција да бидат најобележани и затоа најтешки за миење. Но, не треба да паничите, бидејќи постои многу едноставен начин да се исчисти лесната нечистотија од ѕидовите што не се перат, без ризик да се извалка или да се отстрани бојата што е на неа. Ќе користите вообичаени производи кои мора да ги имате дома или кои, доколку е потребно, може да се најдат на кој било пазар. Покрај тоа, не бара многу физички напор и лесно се чисти. Дали ќе научиме како да го чистиме вашиот ѕид без страв дека ќе го расипете уште повеќе? Многу е едноставно и брзо, ќе се изненадите!

Чекор 1: Наоѓање ознаки на ѕидот

Лоцирајте каде е валкан или обележан вашиот ѕид и проверете дали нема други ознаки што се занемаруваат. Бидејќи ќе го чистите ѕидот, најдобро е да го направите целиот процес еднаш.

Чекор 2: Навлажнете го сунѓерчето

Ќе ја користите меката страна на чистиот сунѓер за садови за чистење на ѕидот. Навлажнетелесно сунѓерчете и ставете 2 капки неутрален детергент врз него.

Исто така види: Како да се засадат малини: Чекор по чекор расте од семиња

Чекор 3: Исчистете ги ознаките

Нежно тријте го ѕидот каде што се наоѓаат дамките. Поминете го сунѓерчето онолку пати колку што е потребно за целосно да ја отстраните трагата, но без притисок, секогаш со лесни и нежни движења.

Исто така види: Свинска свинче банка со шише за миленичиња

Чекор 4: Исчистете го ѕидот

Потоа избришете го со влажна крпа за да го отстраните детергентот што можеби останал на ѕидот. Изберете крпа без влакненца, бидејќи тие имаат тенденција да го обележат ѕидот.

Чекор 5: Исушете го ѕидот

На крајот, избришете го со сува крпа. Може да биде иста крпа како во претходниот чекор, но од страната што не е влажна. Ако сакате, можете да оставите и ѕидот да се исуши природно.

Чекор 6: Готови сте!

Вашиот ѕид е чист, без дамки и траги, а бојата е сè уште недопрена.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.