Простирка за капење „Направи сами“ Изработена од стари крпи за капење во 17 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Типимите за бања се важен дел од декорот на бањата. Не само што е важен во однос на безбедноста, туку и додава на естетиката на вашата бања. Сепак, на пазарот има неколку патосници за бања, а купувањето на оној што одговара на вашите потреби може да биде прилично скапо. Исто така, теписите за бања обично се заменуваат прилично брзо бидејќи набрзо стануваат груби и повеќе не апсорбираат толку многу влага и често добиваат дамки од мувла ако не се мијат често. Исто така, вообичаено е да добијат дамки од шминка. Полесен и позабавен начин да потрошите помалку на овие килими за бања и да добиете разновидни дизајни е сами да направите теписи за бања. Да, во овој водич „Направете сами“, ќе ви покажеме ефтин начин како да направите подлога за капење со пешкир.

Мора да имате стари крпи во вашата куќа кои би ги фрлиле или би ги користеле за чистење на куќата. Но, овие крпи може да се користат и за подобра намена: изработка на килими за бања. Ова е исто така едноставна и еколошка опција. Покрај тоа, можете да имате и голема колекција на килими за бања направени од стари крпи во различни бои.

Причини зошто да имате килим за бања

Пред да продолжиме со водичот за тепих за пешкири сам, дозволете ми да ви кажам неколку работи затеписони за бања и зошто се потребни.

Патосниците за бања се неопходен дел од постелнината за капење и нудат различни предности. Ова вклучува:

1. Безбедност:

Влажниот под може да биде опасен и ризикувате да се лизнете. Простирка за капење обезбедува нелизгачка површина која ви овозможува лесно и безбедно да излезете од тушот, особено кога вашите стапала се влажни. Ова е особено важно кога не сакате вашите гости или деца да бидат изложени на ризик да испаднат по нивното капење.

2. Заштита:

Исто така види: Како да направите декоративна вазна од плута за вино

Патосниците за бања не само што обезбедуваат безбедна површина за стоење, туку и го штитат подот од вашата бања од вишок вода. Простирка за капење, кога ќе се постави, го апсорбира вишокот на вода и го спречува истекувањето на водата во областите каде што може да предизвика штета. Така, душеците за капење можат да ви помогнат да заштедите на подот во бањата или поправки и замена на мебел.

3. Удобност:

Освен што нудат сигурност, теписите за бањи обезбедуваат и удобност на стапалата и ги штитат од термички шок. Подлошката за капење е мека и впива, со што нуди удобна површина за одмор после туширање. Исто така, нуди чувство на релаксација и луксуз бидејќи вашите стапала имаат меко и суптилно чувство.

4. Естетика:

Пасовите за капење не сесамо многу функционални, но и го надополнуваат стилот и изгледот на вашата бања. Можете да користите прекрасен шарен килим за бања кој го надополнува вашиот комплет за пешкири или внатрешноста на вашата бања.

Исто така види: Направете сами декорација

Лесен водич за тоа како да направите тепих од стара крпа за капење

Ова е едноставен и забавен водич што можете да го усвоите за да направите шарени килими за бања од стари крпи. Лесно рециклирајте ги старите крпи за да направите тепих за бања „Направете сами“ користејќи ги овие чекори.

Чекор 1: Соберете ги материјалите

Најпрво, мора да ги соберете сите материјали потребни за да направите килим за бања. Ова вклучува картон, ножици, маркери, крпи и машини за шиење. Сите овие материјали лесно може да се најдат во вашиот дом.

Чекор 2: Нацртајте квадрат

Во овој чекор, мора да нацртате квадрат од 10 на 10 cm на картон. За да го направите ова, можете да користите маркер и квадрат.

Чекор 3: Исечете го картонот

Откако ќе нацртате квадрат, можете да го исечете со ножици.

Чекор 4: Готов шаблон

Картонскиот квадрат што ќе го исечете ќе се користи како шаблон за тепихот за бања.

Чекор 5: Исечете уште 12 квадрати

Користејќи го картонскиот шаблон, сега исечете 12 квадрати од белата покривка за маса. Можете да ја видите сликата за референца.

Чекор 6: Исечете 12 квадратирозова покривка за маса

Повторно користејќи го истиот картонски шаблон, исечете 12 квадрати и од розовата покривка за маса. Можете да користите и други бои за крпи, најважно е да користите најмалку 2 различни бои.

Чекор 7: Готови квадрати

Ќе ви требаат вкупно 24 квадрати за крпи.

Чекор 8: Наредете ги квадратите за пешкири

Сега наредете ги сите квадрати за крпи во шаховска табла, една боја по друга. Погледнете како ќе изгледа откако ќе ги сошиете.

Чекор 9: Сошијте ги сите квадрати

Со помош на машина за шиење, сега треба да ги шиете сите квадрати. Следете ја истата шема како во чекор 8.

Чекор 10: Продолжете со шиење на рамки

Следете ја оваа шема додека не ги сошиете сите квадрати за крпи.

Чекор 11: Исечете ја долната страна на подлогата за капење

Исечете правоаголник од 40x60cm од белата крпа.

Чекор 12: Шијте го чаршафот за маса со кариран шаблон

Сега шијте го чаршавот со шаховски шаблон што го направивте во претходните чекори преку белиот правоаголник на покривката за маса. Зашијте ги заедно на рабовите, но оставете ја едната страна отворена. Исто така, не заборавајте да ги шиете со шиење како што е прикажано на сликата.

Чекор 13: Споени две страни

Вака ќе изгледа вашата подлога за капење со пешкир по чекор 12.

Чекор 14: превртете јавнатре кон надвор

Сега свртете го тепихот внатре кон надвор низ отворот што го оставивте претходно, така што делот за спојување е скриен.

Чекор 15: Затворете ја последната дупка

Сега, со помош на машината за шиење, затворете го отворот што го оставивте во чекор 12.

Чекор 16 : Готов тепих за бања

Вашиот еколошки рециклиран тепих за пешкири „Направете сами“ е подготвен.

Совети за килим за бања

Можете да го користите за да ја направите вашата бања поубава и да ја одржувате сува по туширањето за да биде безбедно кога излегувате.

Кога да се замени подлогата за капење?

Патосниците за капење се прилично издржливи бидејќи можат да апсорбираат многу вода. Меѓутоа, поради влажната средина во бањата, нивниот квалитет има тенденција да се намалува и тие имаат тенденција да работат помалку. Затоа, станува неопходно да се заменат теписите на секои неколку месеци или една година. Некои предупредувачки знаци на кои треба да внимавате вклучуваат:

  • Абење и кинење на задниот дел од вашата патосница за капење. Ако е истрошен или искинат, време е да го замените тепихот во бањата.
  • Лабавите нишки, како што се оштетувања или дупки во ткаенината, значат дека треба да ја замените патосницата за капење.
  • Дамки на подлогата за капење кои не се симнуваат дури и по миење.

Така можете да направите неколку душеци за капење во разни бои од стари крпи и да ги менувате одвреме-навреме. СоСо помош на овој сам за правење килими за бања од стара крпа за капење, можете лесно да направите килими за бања во вашиот дом користејќи некои крпи и други евтини материјали. И ако вашата подлога за пешкир мириса на мувла, проверете ги нашите совети за да го решите овој проблем.

Видете и други DIY за чистење и домаќинство овде

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.