Синџир за клучеви за макраме сам: Како да направите приврзок за клучеви Macrame чекор по чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали некогаш сте посакале да се испробате во изработката на макраме, но никогаш не сте продолжиле затоа што процесот ви е премногу комплициран? Знајте дека секогаш можете да започнете со мали димензии, како макраме приврзок за клучеви, и да одите до поголеми проекти. Прво, пред да одите чекор-по-чекор за тоа како да направите привезок макраме, ќе ви кажам што е макраме, кои се неговите карактеристики, па дури и малку од неговата историја.

Техниката макраме , кој ви овозможува да креирате текстил користејќи различни видови јазли, е древен тип на ракотворби, кој неодамна ја врати популарноста и стана тренд во последниве години. Меѓу најпопуларните предмети направени од макраме се ловците на соништата, држачите за саксии и парчињата декорација на ѕидовите.

Името „макраме“ доаѓа од турскиот збор „миграмач“, што значи „ткаен со украсни реси“ и беше веројатно измислена од ткајачите во Турција во 13 век, кои главно правеле покривки за маса користејќи ја оваа техника. Но, неговото потекло е многу постаро, бидејќи веќе било присутно во Кина, Египет и Месопотамија околу 3000 година п.н.е. В.

Техниката макраме се рашири низ светот главно благодарение на морнарите, кои произведуваа парчиња за време на нивните патувања и ги продаваа или разменуваа откако ќе се закотвија во пристаништата. Во 19 век, макрамето се појави на списокот на ракотворби што ги користешесопругите и ќерките „дома“ да ги украсуваат своите домови. Во 1960-тите, техниката стана популарна уметничка форма, поточно занаетчиска техника, во САД и Европа. Меѓутоа, во следната деценија макрамето стана популарно кај хипи движењето и се здоби со модерен статус.

Една од главните карактеристики на макрамето е тоа што е целосно рачна уметност, односно конците се врзани направени само со раце, преку јазли кои го создаваат ткивото и шарите. Куките или капчињата се единствените алатки што се користат при изработката на парчето, конкретно за ракување со конците или за потпирање на ресите.

Од основните шевови – кои се издвојуваат јазолот на јамката, квадратот и јазолот на јазолот – можете да креирате различни варијации и модели. Конците може да се изработат од каков било материјал што овозможува прицврстување, како што се тенки и дебели конци, ленти, линии, жици и јажиња, меѓу другото. Исто така, постои можност за украсување на парчето со елементи за влошките како што се монистра, топчиња и прободени семиња.

Занаетите со макраме може да се користат за создавање на широк спектар на парчиња, од украсни парчиња како што се панели, килими од ламби и хамаки до облека како здолништа и фустани и модни додатоци како обетки, ѓердани, чанти, ремени за торби, ремени и обувки.

Сложените моделиЈазлите на занаетите со макраме му даваат оригиналност и софистицираност на декорот со предмети што ја користат оваа техника. Од истата причина, многу почетници кои би сакале да ја научат техниката макраме на крајот бегаат од овој облик на занает, бидејќи веруваат дека процесот на правење, на пример, фаќач за соништа или парче ѕидна декорација, е премногу комплициран. .

Исто така види: Упатство во 7 чекори: Како да направите расад од лаванда

Навистина, учењето на различните видови јазли е главниот предизвик во уметноста на макрамето. Но, откако ќе ги совладате барем најосновните точки, практиката ќе биде многу полесна и потечна. Мој совет до оние кои сакаат да го научат овој прекрасен ракотворби е да започнат со мали проекти – и токму затоа го создадов овој туторијал.

Следејќи ги чекор-по-чекор инструкциите за тоа како да направите макраме приврзок за клучеви што ги присутни на упатството, ќе можете да го завршите вашиот прв проект и да стекнете самодоверба да одите понатаму и да направите поголеми парчиња.

Како што можете да замислите, има широк спектар на макраме шевови за учење. Ви предлагам да започнете со наједноставните, односно да ги научите најосновните јазли, како што се јазолот на јамката (или јазолот на главата), квадратниот јазол (или двојниот јазол или рамен јазол), синдикалниот јазол. Други основни јазли се наизменичниот јазол со полу-кука, вкрстениот јазол и бескрајниот јазол, но нивното учење е за подоцна, кога ќе ги совладате првите.

Но, во реалностаВсушност, за овој чекор-по-чекор проект за макраме, нема да треба да научите ниту еден од овие шевови затоа што ќе ве научам како да направите многу лесен привезок за клучеви со макраме користејќи само едноставен јазол и спирален шев, варијација на квадратниот јазол. За да го направите прстенот за клучеви, ќе ви треба кука и малку макраме предиво, по можност дебело предиво.

Чекор 1: Исечете парче предиво и навојете го на куката

Исечете парче предиво долго 40 см. Користете го како мерка за да исечете други парчиња предиво со иста големина (ќе ви требаат две парчиња од наведената должина). Преклопете едно од парчињата предиво и врзете едноставен јазол на куката како што е прикажано на сликата. Едноставниот јазол што го гледате овде се нарекува јазол на јамка или јазол на главата во техниката макраме.

Чекор 2: Направете уште еден едноставен јазол со второто парче предиво

Земете го другото парче предиво и направете уште еден едноставен јазол до претходниот. Погрижете се јазлите да бидат во иста насока.

Чекор 3: Како да направите приклучок за макраме – започнете со првиот јазол

Сега имате 4 прамени закачени на куката . Одделете ги, оставајќи ги средните две заедно. Навојте го предивото од левата страна преку двете средни предива како што е прикажано на сликата.

Чекор 4: Завршете го првиот јазол

Земете го предивото од десната страна и навојете го преку.под нишките што доаѓаат од лево и од средината. Потоа поминете гоцентар како што е прикажано на сликата.

Чекор 5: Затегнете го јазолот

Повлечете ги двете страни и врзете цврст јазол. Повторете ги претходните чекори и направете онолку јазли колку што сакате за вашиот привезок од макраме. Делот со јазлите малку ќе се витка додека работите. Така е, не грижете се!

Чекор 6: Прицврстете ја куката на која било површина со леплива лента

За да ја олесните работата, прикачете ја куката на површина со лепилото лента помош. На овој начин, ќе бидете сигурни дека привезокот макраме нема да се поместува додека работите.

Чекор 7: Врзете јазол во конците кога ќе завршите

Кога бројот на јазли Кога ќе стигнете до големината што сакате да биде вашиот привезок од макрама, соберете ги сите четири прамени од парчето заедно и врзете ги во јазол. Исечете ги краевите на ткаенината така што сите конци завршуваат на иста висина.

Чекор 8: Четкајте ги краевите на макрамето

Користете фин чешел за заби за да ги четкате прамените и направете помпон - сега вашиот привезок од макраме е готов. Сега можете да ги ставите вашите клучеви на вашиот прекрасен привезок за клучеви!

Ви се допаѓа ова упатство за тоа како да направите макраме привезок чекор по чекор? Ако сакате да го декорирате вашето, еве неколку совети за приврзоци за клучеви со макрами:

Исто така види: Како да се грижите за Dracaena Marginata во 7 чекори

Како да направите привезок макраме со монистра

Можете да користите мониста на вашиот привезок за клучеви со макрами за да го направите вашиот попривлечен и оригинален .За да го направите ова, следете го ова упатство за приврзоци за макраме чекор по чекор. Ајде да одиме: откако ќе врзете неколку јазли во работата, земете ги средните нишки и поминете ги низ мушката. Ако краевите на конците се изнемоштени или дебели, што го отежнува нивното провојување низ зрното, завиткајте мало парче лента околу нив за полесно да ги повлечете низ зрното.

Следно, користете го левата и десната нишка за да го направите јазолот, како што правевте претходно. Повторете го процесот за да врзете уште неколку јазли, додадете мушка, а потоа врзете јазол во конците додека не ја достигнете саканата должина за парчето. За да направите свој привезок со мониста, можете да ја менувате бојата, обликот или големината на монистрата, што ќе го направи вашиот привезок од макрама уште поубав.

Кога ќе го завршите овој едноставен проект за приврзок од макрама, можете да се обидете да го направите други со покомплицирани јазли и шаблони. Можете да најдете многу идеи на Pinterest, како што се привезоци за клучеви со макраме со модели кои се движат од рабови од морска школка, опашки од сирена или виножита, па дури и како нараквица. Макраме привезоците и другите ракотворби направени со оваа техника се одлична опција за подарок и за деца и за возрасни. Затоа, сега кога веќе знаете како чекор по чекор да направите макраме привезок, искористете ја целата своја креативност во нови парчиња!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.