Како да направите полица за вино во 11 чекори

Albert Evans 08-08-2023
Albert Evans
за вина е подготвен!

Прочитајте и други проекти за украсување сами: Како да направите декоративен картонски камин и бетонски држач за свеќи

Исто така види: Направете сами: Како да направите домашен дезодоранс со природни состојки

Опис

Совршените подароци не само за празниците, туку и за сите сезони се оние кои се рачно изработени. Ако сте ентузијаст на DIY проекти, можеби веќе ви се допаѓа идејата за рачно изработени подароци. Тие завршуваат многу поевтини од оние што би ги купиле во продавниците. Се разбира, тие вклучуваат многу повеќе напор да се направи, но тоа е она што е важно бидејќи секогаш се направени со многу љубов и страст. Исто така, без разлика дали ќе направите нешто за вашиот дом или ќе подарите некому рачно изработен предмет, тоа е секогаш извор на среќа и сеќавање на личноста што го направила и за изработката, мислата и љубовта зад него.

Ако сте познавач на вино, или знаете, што друго би претставувало идеален подарок од рачно изработена мини ѕидна винарска визба за домот. Изградбата на дрвен ѕид винарска визба може да изгледа застрашувачка, но не е толку комплицирана. Постојат стотици евтини идеи за складирање на вино, од кои некои ги пробавме и изградивме и ќе ги споделиме со сите вас. Учењето како да се направи полица за вино е и забавно и корисно, а еве неколку идеи што можеби би сакале да размислите за правење. Сигурни сме, откако ќе го прочитате ова, ќе пробате барем едно од овие, за да бидете сигурни дека вие или вашите најблиски сте секогаш подготвени да организирате импровизиран среќен час дома.

Една од идеите за поддршказа повеќето сакани шишиња вино е да имаат ѕиден вински подрум. Ова е погодно, привлечно и органски ги интегрира вашите шишиња вино во веќе создадениот простор за складирање дома. Можете да користите малку дрво и да го приспособите вашиот ѕиден решетка за вино сам за да одговара на еден од просторите на страните на поголем кабинет. Оваа идеја ги користи помалите, неискористени простори во домовите и ќе вреди ако направите еден.

Друга одлична идеја за решетката за вино сам е да користите иверица и да дупчите дупки за да ги одморите шишињата со вино. Оваа решетка служи за создавање на делител на просторијата, како и полица за вино со решавање на два проблеми со еден дизајн. Ако сакате, можете да го обоите во задебелена боја за да додадете повеќе карактер и да се засили на решетката.

Покрај вграденото складирање, уште една одлична идеја за користење на неискористени простори во домот е да поставите винарска визба монтирана на ѕид. Земете малку дрво и завртки и можете да приспособите полица за вино што лесно може да се монтира на ѕидот. Можете да создадете слична структура на визба со некое старо дрво и трње. Полица за вино со рустикален изглед сигурно ќе ги привлече сите погледи.

Потоа, постои уште една категорија на винарски визби создадени со различни видови ПВЦ цевки и цевки. Да тоа е точно, можете да добиете цевки од различни материјали како теракота акосакаат да бидат малку фенси, или нешто толку вообичаено како ПВЦ цевки. Прекрасното нешто во врска со DIY е тоа што и двете ќе изгледаат препознатливо и прекрасно на свој начин. За оние од ПВЦ можете да користите цевки со различни големини и да ги обоите во ваш стил, а таму го имате најсмешното парче персонализирана решетка за вино. И ако се чувствувате малку поекспериментално, можете да истражувате и други видови цевки, како што се одводните цевки, и бидејќи се големи, можете да ги наредените една врз друга за да создадете сопствена индустриска маса со чаша врвот, ако тоа те радува.

Со оглед на тоа што сите овие креативни идеи за решетката за вино веќе лебдат низ Интернет, може да има друг проблем со тоа што сте збунети која да ја направите прва. Значи, еве еден супер едноставен и ефикасен туторијал од 11 чекори DIY за тоа како да направите фенси прилагодена полица за вино од дрвени даски и јаже.

Чекор 1. Земете шише вино по мерка

Соберете ги вашите материјали. Ставете го шишето со вино на дрвената табла и измерете го вратот од секоја страна.

Исто така види: Направете сами: Како да направите торба за ладење со жито и билки

Чекор 2. Измерете ја долната страна на шишето со вино

Измерете го и дното на шишето. Направете го ова за секое место за шише на вашата табла. Погледнете колку шишиња можете да соберете на дрвената даска. Земете го тој број на мерења и означете ги соодветно.

Чекор 3.Дупчете ги означените точки

Издупчете ги сите оние точки што ги означивте за тесните грла и долните делови.

Чекор 4. Обележете ги местата каде што ќе ја закачите решетката

Покрај точките за шишиња, треба да означите и издупчите каде ќе ја закачите штицата за вино.

Чекор 5. Дупчете дупки за точките означени погоре

Дупчете дупки и за врвката.

Чекор 6. Вметнете го јажето во секоја заграда

Земете силно јаже. Сега, поставете го јажето на секоја потпора.

Чекор 7. Користете го шишето со вино како мерка за должината на јажето

За да ја одредите големината на јажињата, користете шише со вино. Ова ќе ве води низ должината на конецот, бидејќи шишињата со вино треба цврсто да се вклопуваат на жиците и да не се откачуваат.

Чекор 8. Врзете јазол во задниот дел на држачот за вино

Врзете цврст јазол во задниот дел на држачот за вино.

Чекор 9. Земете го вашиот силиконски пиштол за да ги поправите јазлите

Поправете ги јазлите користејќи топол силиконски пиштол. Ова ќе обезбеди јазлите да не се олабават и да останат на своето место.

Чекор 10. Закачете ја вашата полица за вино на ѕидот „Направете сами“

Честитки, успешно направивте мини ѕидна винарска визба прилагодено „направи сами“. Сега можете да го закачите на ѕидот.

Чекор 11. Поставете ги шишињата со вино и восхитувајте се на вашата креација

Ставете ги вашите шишиња со вино. вашиот решетката

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.