Како да се исчистат природните лисја од растенија

Albert Evans 07-08-2023
Albert Evans

Опис

Во денешно време луѓето повторно го откриваат задоволството и важноста да се има растенија дома. Дали за украсни цели, како што се украсни растенија, или за конзумирање, како што се растенија кои се користат за зачинување на храната или за правење чај. Факт е дека имањето растенија дома носи позелен и повеќе живот на околината. Но, оние кои живеат во урбани средини треба да забележат дека со текот на времето некои растенија акумулираат нечистотија на нивните лисја, обично прашина и саѓи формираат темен слој на некои растенија и неопходно е, за нивно добро, тоа да се отстрани. Но, бидејќи растенијата се живи суштества, генерално кревки и чувствителни, јасно е дека не треба да се користат хемикалии за чистење за нивно чистење. Во ова упатство ќе научите начин како да ги исчистите листовите од растенијата користејќи природна супстанца која не им штети на листовите, а во некои случаи дури и им остава прекрасен сјај. Дали на вашите валкани мали растенија ќе им дадеме нов лик?

Чекор 1: Акумулација на прашина

Акумулацијата на прашина која останува на површината на листовите не е само естетско прашање, туку завршува со попречување на порите низ кои растението дише и ја отежнува фотосинтезата. Затоа, исклучително е важно да се отстрани за доброто и здравјето на вашето мало растение.

Исто така види: Полирање со лак за дрво

Чекор 2: Отстранување на прашината

Со малку влажна мека крпа, нежно поминете преку површината на листот, помагајќи си со другата раказа да не постои ризик од оштетување или кршење на листот. Растенијата со поголеми листови се полесни за чистење и помалку кревки. Внимавај.

Чекор 3: Бришење прашина на грбот

Не заборавајте да го исчистите задниот дел од листовите, бидејќи и во овој дел се акумулира прашина. Ако е можно, можете да го ставите растението под туш и да го капете. Важно е секогаш да се сеќавате да користите вода на собна температура, не ладна, не топла и многу помалку топла!

Исто така види: Како да направите неверојатен замав во 10 чекори

Чекор 4: Нанесување кокосово масло

Ако сакате да ја дадете дополнителен сјај на листовите, можете само да ставите неколку капки кокосово масло на мека крпа и нежно да го втриете над растението. Но, тоа е само малку, гледате? Отстранете го вишокот, бидејќи може да ги заглави порите на вашето растение и да му наштети.

Чекор 5: Подготвен!

Вашето растение е чисто, сјајно и здраво! Повторете го овој процес секогаш кога ќе забележите дека вашето растение има многу прашина на површината. Можете исто така да ја втриете внатрешноста на кората од банана на листовите за да станат сјајни.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.