Како да се засади алое вера во саксија

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Многубројните придобивки од Алое Вера, попозната како алое вера, се нашироко познати. Алоето има смирувачки, лековити, анестетички, антипиретик и антиинфламаторни својства. Покрај тоа, тој е одличен за нега на кожата, навлажнување на косата, намалување на првутот, помага при опстипација, ублажување на изгореници, делува како природен лек против брчки и слично, ова се само дел од неговите многубројни придобивки.

Да го имате ова растение на вашиот трем би било прекрасно, нели? И токму тоа ќе го научите во ова упатство. Ќе ве научам како лесно да направите садници од алое вера и како да засадите алое вера во саксија. Таа е лесно да се најде и веројатно сте ја виделе во домовите на пријателите и семејството. Како да побарате расад и да почнете да одгледувате сопствена алое вера дома?

Земете го расадот

Ако изберете да направите расад од друго растение, прво ќе треба да ги најдете растенијата „бебиња“ кои почнуваат да растат околу мајчиното растение. Секогаш проверувајте дали е доволно голем (најмалку 5 см) за да преживее без тешкотии во друго саксија. За да го извадите расадот, само ископајте до коренот и, доколку е потребно, внимателно исечете го стеблото што го поврзува со мајчиното растение.

Исто така види: Идеи за ѕидна мандала: како да направите убава и лесна ѕидна мандала

Садење на расадот

Откако ќе го земете расадот, ќе треба да го засадите во вазна според вашитеголемина. Постапката е иста како и за садење растение за возрасни, како што ќе ви покажам во следните чекори, единствено се зема предвид големината на садот, која мора да биде пропорционална со големината на растението.

Како да засадите алое вера во саксија

Ако сакате да засадите растение за возрасни, изберете големо саксија за добро да се развива. Неопходно е тенџерето да има дупка на дното за одводнување. Отстранете го растението од старата подлога, внимавајќи да не ги оштетите корените.

Подлогата

Подгответе го тенџерето со дренажен слој на дното (може да биде кршен камен, проширена глина, грнчарски грнчарија итн.). Потоа ставете ја подлогата која мора да се измеша во сооднос 50/50 (половина среден песок, половина компостирана земја) така што е добро исцедена почва. За да се засади, ископајте дупка во центарот на садот, поставете го растението и наполнете го со повеќе супстрат. Лесно стискајте за растението да биде цврсто. Вода.

Исто така види: Лесна маса за ПВЦ цевки: Како да направите маса за ПВЦ цевки во 19 чекори

Како да се грижите за алое вера

Алое вера е сочен, затоа не сака влажна почва. Идеално е да се наводнува растението 1 пат неделно, обилно, додека водата не исцеди на дното на вазна. Исто така, алое вера сака целосно сонце или делумна сенка. Затоа, ако сакате да го одгледувате во затворен простор, поставете го во близина на прозорец, каде што добива најмалку 8 часа природна светлина дневно, за да се развива на здрав начин.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.