Како да направите сам марокански абажур во 10 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако сте љубител на марокански декор или сте се заљубиле во марокански абажур со сложени шари кои фрлаат прекрасни сенки на околината, ова упатство е за вас.

Иако можете да купите мароканска скара во продавниците, тие не се евтини. И дури и ако патувате во Мароко, идејата да носите модерна ламба за спална соба во марокански стил дома можеби нема да ви се допадне.

Но, не грижете се! Во ова упатство, ќе споделам чекор-по-чекор инструкции за тоа како да направите столна ламба инспирирана од мароканско сам.

За да го направите мароканскиот абажур потребна ви е хартија за цртање, дебела црна хартија, светилка (за фиксирање на сенка), пенкало и линијар. Значи, откако ќе ги собереме материјалите, да започнеме.

Потоа видете: Како да направите декоративна миризлива свеќа во чаши

Чекор 1: Нацртајте ги мотивите на вашиот марокански декор

Започнете со исцртување на сложените шари или мотиви на хартија.

Чекор 2: Ставете ја на картон

Поставете ја хартијата со мотиви на дебела црна хартија или картон.

Чекор 3: Префрлете го Мароко Шема на абажур

Користете пенкало или молив за да отворите дупки во мотивот и картонот.

Чекор 4: Покријте го целото парче

Повторете низ целиот мотив додека не го покриете целото парче од кое ќе го креирате мароканскиот абажур.

Чекор 5: Работа во ленти

Можеби е потребнапоставете го мотивот во различни позиции на картичката да работи во слоеви или ленти за целосно да го покриете.

Завршеното парче

Еве ја дебелата хартија откако ќе ја покриете целата површина со причини.

Исто така види: Како да ги исчистите душеците: погледнете ги овие 10 совети како да ја извадите прашината од душеците!

Погледнете го ова упатство: Направете си лесна и убава таванска светилка во 11 чекори

Чекор 6: Залепете ја на рамката на светилката

Решив да користам хартија за правење два различни абажури со марокански декор. За првото, видено овде, завиткав хартија со шари околу металната рамка на абажурот, додавајќи лепак за да ја прицврстите хартијата на рамката.

Чекор 7: Направете цилиндрична сенка

За вториот марокански абажур, правам цилиндар, лепејќи ги рабовите на хартијата.

Втората нијанса

Еве ја втората модерна светилка за спална соба по лепењето. Забележете ги сложените шари на неговата површина.

Првата нијанса

И еве го внатрешниот поглед на првиот марокански абажур. Двете нијанси се подготвени да се закачат на основата откако ќе се исуши лепилото.

Чекор 8: Прикачете ја светилката

Потоа земете ја основата и држачот за светилката и поправете ја светилката во држач.

Чекор 9: Ставете го мароканскиот абажур

Лизнете го цилиндричниот абажур преку основата на светилката за да завршите.

Чекор 10: Поврзете ја светилката

Поврзете ја светилката до најблиската електрична точка и запалете ја! Можете да видите како абажурМароко изгледа убаво. Повторете го истото за втората сијалица, ставајќи ја куполата над основата пред да ја прикачите сијалицата за да ја држите безбедно.

Забелешка: Најдобро е да користите густа, темна хартија или картон за овој проект сам. Негативната страна на користењето на лесна, тенка хартија е тоа што светлината ќе се филтрира низ хартијата, а не да ја истакнува шемата.

Направи ЧПП за марокански абажур:

Можам ли да користам вештачка кожа за овој проект?

Иако можете да користите синтетичка кожа за да создадете сложени мотиви, запомнете дека кожата не е толку цврста како картон. Затоа, ќе ви биде тешко да го натерате да ја задржи својата форма. Една од опциите е да ја залепите кожата на дебела хартија или картон пред да ги направите мотивите. На овој начин можете да постигнете кожна завршница и да направите мароканскиот абажур да ја задржи својата форма.

Како да направите марокански плетен абажур сам? За правење плетен абажур потребни се различни чекори, вклучително и ткаење на конци од рафија.

Каде можам да најдам мотиви или шари за марокански декор абажур?

Пребарајте онлајн и најдете ќе најдете стотици шари или мотиви за правење марокански абажур. Тоа е едноставна опција за цртање мотиви ако не сте уметник. Откако ќе изберете шема или мотив, препорачувам да го испечатитеолесни ја работата.

Може ли да ги користам овие чекори за да направам светилка за приврзок?

Со секој начин, може да се обидете да ги повторите чекорите за да направите поголема светилка за приврзок. Пред да започнете, погледнете ја структурата на светилката за да дознаете како да ја закачите сенката на рамката. Во некои случаи, прикачувањето на сијалицата ќе ја задржи сенката на место. Во зависност од обликот и структурата, можете да одлучите дали сакате да направите цилиндричен или традиционален абажур.

Откако ќе се обидете да правите абажури со марокански декор, можете да заштедите многу пари. Тие изгледаат толку прекрасно што може да дојдете во искушение да ги замените сите абажури во вашата куќа.

Исто така види: Како да направите новогодишен декор за врата од стан

Предноста на оваа модерна ламба за спална соба „Направи сами“ е тоа што можете да ги направите во бои според темата за декорација. Не заборавајте да изберете бои како црна, чоколадно кафеава, темно сина или која било друга темна нијанса за да се осигурате дека светилката ќе создаде магично расположение и ефект во собата.

Видете исто така: Како да направите медицински кабинет во 7 лесно Чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.