Како да исчистите машина за миење садови + трикови за чистење

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако вашата машина за миење садови не чисти, внимавајте! Иако машините за миење садови се сметаат за самочистење, тие не се. Сепак, постојат едноставни чекори што можете да ги преземете од време на време за да ја одржите соодветната чистота на машината за миење садови. Одржувањето на вашата машина за миење садови не само што гарантира дека садовите се чисти, туку и ќе ве спаси од трошење многу пари за поправки подоцна. Парчиња храна, маснотии, нерастворен детергент, па дури и минерали од водата се некои од работите што се таложат и се одговорни за неисправноста на вашата машина за миење садови. Во ова упатство, ќе научите како да исчистите машина за миење садови и кога да го направите тоа.

Чекор 1: Секојдневно чистење на машината за миење садови

За да спречите затнат или смрдливи садови машината за миење садови, првиот чекор е да ги „пречистите“ садовите . Едноставно, изгребете ги садовите за да ги отстраните остатоците пред да ги ставите во машина за миење садови. Потоа, откако ќе го извршите циклусот за чистење, проверете под долната фиока да не се отстранат остатоците од храна.

Чекор 2: Чистете го филтерот за машината за миење садови

Ако често ја користите машината за миење садови, треба да го чистите филтерот за машината за миење садови најмалку еднаш неделно. Проверете го упатството на производителот за да видите каде е филтерот и отстранете го.Исфрлете ги сите остатоци што ќе ги најдете на филтерот и исплакнете го во топла вода. Користете стара четка за заби за да ја исчистите и да ја направите како нова.

Исто така види: Рециклирање сам: Како да го обновите барабанот за украсување (отстранете ја 'рѓата)

Чекор 3: Неделно чистење на машината за миење садови

За да ги отстраните остатоците од вратата на машината за миење садови, користете влажна крпа за чистење. Доколку е потребно, користете четка за заби за чистење на пломбите. Исчистете ја внатрешната и надворешната страна на вратата, особено рачката и копчињата. Вашата машина за миење садови не само што треба да чисти правилно, туку треба да изгледа и чисто.

Исто така види: коча билка

Чекор 4: Како природно да ја исчистите машината за миење садови

Отстранете ги сите садови, прибор за јадење и садови од машината за миење садови. На горната полица ставете кригла полна со оцет и пуштете го циклусот на топла вода без сапун или друг производ за чистење. Откако ќе заврши циклусот, користете сунѓер за да ја исчистите внатрешноста на машината за миење садови. Ако е можно, отстранете ги сите лавици за темелно чистење. Ако не можете да ја отстраните целата насобрана маст и минерали, посипете малку сода бикарбона на основата на машината за миење садови и повторете ја постапката.

Чекор 5: Спречете ги мувлата и лошите мириси

Откако ќе го извршите секој циклус во машината за миење садови, оставете ја вратата отворена. Циркулацијата на воздухот ќе ја намали влажноста во машината за миење садови и ќе спречи формирање на мувла и мириси.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.