Шиење сами - Како да направите даска за брачен кревет во 9 супер лесни чекори

Albert Evans 11-10-2023
Albert Evans

Опис

Вашиот дом е вашето засолниште. Тоа е место каде што се враќате по напорниот ден на работа. Тоа е и вашата дестинација за бегство од стресниот живот и секојдневната гужва на улиците и градскиот свет. Тоа е безбедно засолниште. А, во секој дом срцето е во спалната соба. Затоа повеќето луѓе посветуваат многу време на украсување на нивните спални и чување на оние предмети кои најмногу ги маѓепсуваат, кои најмногу ги идентификуваат, кои најмногу ја откриваат нивната интимност.

Во спалната соба центарот на просторот е, за секако, брачниот кревет. Таа е скапоцен камен во круната - и како таква, вие внимателно ја избирате. Креветот претставува убавина, стил и удобност, преминувајќи од едноставност кон луксуз и софистицираност. Од овие карактеристики, можете да направите различни комбинации на бои, текстури, дезени - како и додатоци, како што се секогаш присутните перничиња.

Исто така види: Како да се засади маниока: 6 златни совети за садење маниока

Меѓу сите додатоци за брачниот кревет, има додаток за разлика од сите што (можеби) сте ги виделе досега. Зборувам за подножјето, лента од ткаенина (која може да наликува на ќебе) која е поставена во подножјето на креветот и која има естетска и декоративна, но и функционална вредност. Ова парче всушност може да се изработи од ќебе, може да биде хеклано, рачно везено, плетенка – има неколку материјали со кои може да се направи табла.

Подните се многу присутни вохотели како и во домови. Нивниот ефект е ист во секоја соба: тие го облекуваат креветот на ист начин како што завесите ги облекуваат прозорците, правејќи го светилиште. Но, најдобро од сè, навистина е лесно да се направи табла за вашиот брачен кревет: толку лесно што секој, без разлика дали шие почетник или не, може да си го направи своето.

Во ова упатство за шиење и плетење, ќе научете како да направите табла, но пред да продолжиме со вежбање, треба да изберете подебела ткаенина што ви се допаѓа и која добро се вклопува на креветот кога е преклопена. Сега, фатете се за работа, ќе се забавувате, ќе ги тестирате своите вештини и ќе научите нешто забавно со овој проект!

Чекор 1 – Измерете и исечете ја ткаенината за подножјето

Можете да ги изберете мерките на вашата табла ако сакате да ја приспособите или да и дадете одреден изглед. Но, јас препорачувам ткаенината да биде со должина од 30 см, за удобно да се смести во средината или во подножјето на креветот. Важно е ткаенината што ќе ја изберете за вашиот кревет да има доволно тежина за да ја спречи таблата да се лизга на подот. Некои луѓе сакаат потесна табла, други пошироки. Изберете ги мерењата што одговараат на вашиот проект за подножје. Не постои идеална или совршена големина, можете да ја прилагодите на стилот на вашата соба и, особено, на атмосферата што ја сакате.креирајте во вашиот кревет. Замислете како сакате да изгледа вашата табла кога е поставена на вашиот кревет. Ако веќе сте ја донеле одлуката за големината на ткаенината за подножјето, без разлика дали е должина или ширина, сè е полесно.

Чекор 2 – закачете ја ткаенината на таблата

Еднаш сте ја исечкале ткаенината на подножјето, прицврстете ја со иглички, бидејќи ова ќе ви треба во следните чекори. Користете игла за да ја држите веќе исечената ткаенина на место. На сликата ја гледате ткаенината што ја избрав и има неутрален тон што оди со повеќето чаршафи и навлаки за перници. За постелнина во тон како голи, сината табла додава живописен, но дискретен допир на боја на брачниот кревет.

Совет: можете да ја прилагодите вашата соба како што сакате, а песеира е лесна опција за направете го ова без да барате големи инвестиции. Можете дури и да направите сами со облека или ткаенини што сакате да ги донирате. На тој начин, можете да го пренамените она што веќе го имате за да направите нешто ново што сè уште го немате. Пребарајте го вашиот дом за стара ткаенина што може да се преврти, можеби ќе откриете дека веќе го имате она што ви треба дома и нема да мора да го купувате ткаенината во продавница. Започнете со вашиот плакар!

Исто така види: Пренослив камин DIY

Чекор 3 – Свиткајте едно од исечените парчиња ткаенина и испеглајте го

Сега кога ја пресековте ткаенината за подножјето на вашиот кревет, вие сте ќе има вораце две крпа. Земете еден од нив, преклопете го и закачете го на даската за пеглање. На овој начин ќе имате поглед на целината. Потоа добро испеглајте ја ткаенината.

Чекор 4 – Преклопете ја втората ткаенина од исечената ткаенина и испеглајте ја

Земете ја втората ткаенина од ткаенината што ја исечете и ставете ја внимателно на даска за пеглање. Закачете ги страните на ткаенината на дел што треба да се шие. Потоа испеглајте ја ткаенината за да и дадете мазен финиш без набори.

Двете парчиња ткаенина ќе бидат потребни за да се направи она што некои го нарекуваат „марама за кревет“, бидејќи кога ткаенината е на креветот, таа изгледа како марамче што е нежно фрлено таму. Тоа е како шал околу вратот или лента на внимателно завиткано пакетче за подарок.

Чекор 5 – Преклопете ги и испеглајте ги сите страни на ткаенината додека нема набори

Продолжете да преклопувате и пеглање на ткаенината додека не се отстранат сите набори. Поставете го секој слој врз друг, давајќи ѝ рамномерно чувство на ткаенината. Ова ќе ви помогне во следните чекори од проектот.

Чекор 6 – Земете го првото парче ткаенина и зашијте ги сите четири страни

Земете го првото парче ткаенина што сте го закачиле и тоа потоа испеглано. Користете ја машината за шиење за да ги шиете сите четири страни на ткаенината заедно. Замислете да создадете квадрат, затворен џеб. Ако сакате да бидете инспирирани, размислетедека сте хирург кој врши деликатна шиење. Секој чекор е од витално значење за да го добиете најдобриот ефект.

Чекор 7 – Земете го второто парче ткаенина и зашијте ги четирите страни од него

Во овој чекор, сè што треба да направите е да се шие втората крпа од четирите страни. Сега кога пеглата си ја заврши работата, машината за шиење се грижи да стави сè на свое место. Создадете друг џеб со второто парче ткаенина.

Чекор 8 – Оставете неколку инчи ткаенина на секоја страна

Оставете по неколку инчи на секоја страна од ткаенината за да може грациозно да падне во кревет. Дали должината и ширината се соодветни за вас? Ако не сте сигурни, земете мерна лента и проверете дали мерењата се добри за тежината на вашето стапало. Идеалот е широка табла за нозе бидејќи има прекрасно вклопување во средината на креветот или во подножјето на креветот.

Чекор 9 – Вашата табла е подготвена!

Вашата табла е подготвена да се постави на вашиот кревет. Нели е преубава? Се надевам дека ќе го најдете тоа, бидејќи потрошивте доста време на креативен проект. Дали сте подготвени да правите други? Вашето семејство и пријателите ќе сакаат да имаат персонализиран столб за нивните кревети. Тоа е одличен подарок! А ако сакате, можете дури и да направите прекрасни штипки во различни ткаенини и различни бои за да ги продадете и да заработите добри пари!

Уште еден совет: можете дададете на вашата спална соба софистициран изглед со суптилната креативност на таблата за кревет. Ако сакате да навлезете подлабоко во оваа практика, можете да побарате други идеи на интернет, на пример како да направите табла со плетенка или штица со капчиња. Запомнете дека најдобрите работи во животот се токму околу нас. Сè што ни треба е да дозволиме креативноста да завладее!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.