Како да се грижите за кондензиран Ficus Lyrata: 9 лесни чекори

Albert Evans 27-09-2023
Albert Evans

Опис

Растението ficus lyrata се здоби со голема популарност на интернет поради тоа што може да се „инстаграмира“, односно да прави одлични фотографии за уредување на ентериерот за Инстаграм.

Дрвото ficus lyrata е цветно растение кое припаѓа на фамилијата смокви. Попозната како смоква од виолина, таа е тропско растение кое потекнува од Западна Африка кое добро се прилагодува на тропската клима.

Иако грижата за растението ficus lyrata изгледа комплицирана, растението бара малку грижа. Може да порасне до 15 метри на отворено или да биде ограничена на висината на таванот во вашиот дом.

Со бујна зелена нијанса и неговите восочни лисја со брановиден контури, тие можат да достигнат должина од 30 сантиметри, што го прави ficus lyrata едно од најпопуларните растенија во затворен простор што може да се има дома.

Навистина вреди да се вложи труд, бидејќи растението има тенденција да се приспособува на различни фактори, како што се просторот и затворените средини, покрај тоа што изгледа убаво со добро моделирано кастрење.

И тоа е зошто ви донесов 9 лесни чекори на Ficus lyrata -- како да се грижите за него на многу лесен начин.

Вреди да го проверите!

Чекор 1: Запознајте се со некои карактеристики на растението ficus lyrata

Припаѓајќи на широката фамилија смокви, кои обично имаат тенденција да растат многу, познат е ficus lyrata за неговите големи и шармантни лисја.

Лесно прилагодлив,Вазната Ficus lyrata многу добро се прилагодува на затворен простор.

Неговото стебло има тенденција да биде тесно, додека листовите формираат речиси сферична крошна.

Еве еден многу интересен факт: затвореното растение Ficus lyrata може да живее до 20 години.

0>Чекор 2: Набљудувајте го уникатниот облик на неговите лисја

Името „лирата“ е дадено на растението поради обликот на листовите, кои личат на музички инструмент наречен „лира“.

Но, тоа не е единственото истакнување. Листот е изразито венски, има извонредно луминисцентна нијанса и кожена текстура. Ова го прави растението Ficus lyrata естетски многу интересно.

Едноставно кастрење и мала грижа ја одржуваат убавината на растението во внатрешната декорација. Листовите понекогаш може да пораснат и до една нога во должина.

Чекор 3: Лесно може да се одгледува во саксии

Кога е на отворено, во природа, Ficus Lyrata е дрво кое достигнува големи висини. И покрај ова, тоа е растение кое расте бавно.

Кога е во затворен простор, растението ќе ја ограничи својата висина до таванот. Што се однесува до широчината, таа ќе расте како што ќе се крои.

Чекор 4: Растение Ficus lyrata: грижа

Ficus lyrata добро расте во светли средини. Затоа, изберете локација со делумно сонце во поголемиот дел од денот.

Што се однесува до типот на почвата, идеално е да се работи за состав кој лесно се исцедува. Затоа,Бидете внимателни за да избегнете вишок вода, особено во вазни.

Друг важен совет е дека Ficus lyrata не сака да се преместува често, па затоа треба да се избегнува кога ќе се навикне на одредено место во куќата.

Бидејќи е подложно на разновидни инсекти и габи, растението треба да се третира со специфични инсектициди или фунгициди за да се обезбеди неговото здравје.

Растението ficus lyrata исто така е нетолерантно на студ. Затоа избегнувајте да го оставате во ветровити ходници, особено во текот на зимата.

Дополнителен совет: при кастрење, завртете го садот така што ficus lyrata да расте рамномерно од сите страни.

Чекор 5: Како да наводнувате

Ова растение сака многу вода, но почвата не може да се натопи. Како што реков, земјата треба да биде многу добро исцедена.

Исто така види: Одмор за тенџере изработен со дрвена мушка

Запомнете дека пред наводнување, секогаш допирајте ја почвата за да бидете сигурни дека земјата е навистина сува.

Друг важен совет е да ги одржувате листовите редовно прскани. Ова им помага на листовите да останат здрави.

Ако забележите дека листовите се кафени или омекнати, тоа е знак дека сте претерано наводнувани.

Чекор 6: Како да го оплодите фикус лирата

Ficus lyrata треба да се оплоди по можност во лето и пролет со соодветно ѓубриво разредено во вода.

За да го додадете ѓубривото, направете мали дупки во земјата и истурете. Новнимавајте смесата да не стигне до коренот.

Не го оплодувајте растението во зимскиот период.

Чекор 7: Исчистете ги листовите со мека крпа

Бидејќи тие имаат релативно големи листови, многу е вообичаено да се акумулира прашина, особено во зависност од околината.

Кога се грижите за вашиот Ficus lyrata, задолжително чистете ги листовите со крпа еднаш неделно.

Нечистотијата акумулирана на листот може да ја попречи фотосинтезата на растението, влијаејќи на целокупното здравје и растот на растението, особено кога е во затворен простор.

Чекор 8: Кастрете го растението

Ficus lyrata има тенденција да расте и да го зазема целиот простор околу него.

За да може да одржи одредена форма, важно е редовно да се крои растението.

Кастирајте го лисјата на растенијата на врвот ќе го попречат неговиот вертикален раст, а кастрењето на страничните лисја ќе ја намали неговата ширина.

Исто така види: Како да направите цемент: 10 лесни чекори

Бидејќи бавно расте, ова растение може да се закрои еднаш годишно или секогаш кога сметате дека е потребно.

Чекор 9: Избегнувајте студ

Ficus lyrata познато е дека е релативно силно и отпорно растение, но сепак студените климатски услови не се соодветни за него.

Забележано е дека кога се изложени на ниски температури, листовите на растението стануваат кафени или паѓаат.

Затоа, препорачливо е растението да се чува во најтоплиот простор во куќата .

И имашнекој совет за грижа за Ficus lyrata?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.