Како да се зачува Driftwood во 10 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Океанот со својата дива сина аура и турбулентните плими маѓепсува многу луѓе. Ние сме привлечени од океанот и дивата, елементарна природа што таа ја ослободи во нас. Затоа повеќето од нас сакаат да носат дел од океанот и плажата дома со себе.

За оние луѓе кои живеат во близина на морскиот брег, собираат школки, камења и дишат во студениот ветрец на морето е норма. Затоа, пешачењето по плажата и собирањето школки или огревно дрво е одличен начин да понесете дел од плажата дома со вас.

Исто така види: DIY перница со јазли

На брегот од старите бродоломи често се вадат делови од лебно дрво или дрва. , мебел безгрижно фрлен во океанот, чамци или дрвја. Постојат различни начини на кои некој може да најде лебно дрво:

· Собирање парчиња лебдено дрво собрано на подот на плажата.

· Собирање долги гранки или паднати гранки на шумска патека или природен резерват.

· Купете ги во локални продавници или бутици.

Парчињата од Driftwood имаат шарм кога се ставаат во вашата дневна соба. Изберете која било локација за да ги прикажете, бидејќи со нивната единствена форма тие привлекуваат внимание. Но, пред да го користите во декорацијата, треба да научите како да го зачувате лебденото дрво за да не изгние. Значи, погледнете сега како да го направите овој третман на стебла на занаетчиски начин.

Чекор1: Соберете ги потребните материјали

Сè што ви треба за да научите како да се грижите за лебденото дрво е тука. Лено дрво, белило, лак за прскање, шкурка и четка за чистење.

Чекор 2: Измешајте белило со вода

Земете средна големина, плиток пластичен сад. Додадете мешавина од 100 ml белило во 10 литри вода.

Чекор 3: Капете го вашето дрво во смесата

Парчето лебно дрво што го избравте е подготвено да се натопи во смесата. Влажни од сите страни. Завртете, доколку е потребно, со пар вилушки или клешти. Задолжително носете ракавици и престилка за да се заштитите од хемикалиите.

Чекор 4: Ставете малку тежина на дрвото

Ставете тежок предмет на лебденото дрво за да стои под изветвената вода. Ако парчето дрво е долго и широко, можете да употребите кофа со вода за да го намалите.

Чекор 5: Исчистете ја вишокот нечистотија

Ова е многу важен чекор во процесот како да се зачува лебденото дрво. Потопете го парчето дрво во избелената смеса 24 часа пред да направите било што друго. Потоа, земете ја четката што ја избравте за проектот и исчеткајте го дрвото за да ја отстраните нечистотијата или нечистотијата. Нежно притискајте и употребете цврсти движења за да ја отстраните целата нечистотија.

Чекор 6: Исушете го лебденото дрво на сонце

Оставете го вашето влажно, кисело дрво да се впие во сончевите зраци додека не се исуши целосно. Трпението е клучот. За да знаете како да се грижите за дрвото, одредени чекори не треба да се брзаат или избегнуваат. Колку подолго парчето дрво се суши на сонце, толку посветла сенка излегува од дрвото. Ќе се чувствува суво на допир на врвот. Но, погрижете се и внатре да биде целосно суво.

Чекор 7: Ставете го парчето лебдено дрво на хартиена крпа

Вака изгледа чистото лебдено дрво по завршувањето на процесот на белење. Овој изглед е сосема нормален. Одржувањето на парчето дрво суво на сонце на работната маса некое време е клучно, на хартиена крпа за да се впие преостанатата влага. . несакани несовршености. Третманот со трупци може да има некои чипови и остри рабови. Шкурката ќе ги покрие сите основи и ќе помогне да се изедначат сите груби точки на парчето.

Чекор 9: Да се ​​извалка дрвото

По брусењето, исчистете ја прашината од дрвото. Земете ја вашата конзерва со лак за прскање и нанесете слој по целото парче од лебденото дрво. Откако ќе го направите ова, оставете го дрвото да отстои 3 до 4 часа. Повторете го овој чекор уште 2 пати, паузирајќи помеѓу секојлакирање. Не брзајте да завршите и да продолжите на следниот чекор, бидејќи секој од нив е исто толку важен како и следниот.

Чекор 10: Сушете го лебденото дрво 8 до 10 часа

Процесот на лакирање може да потрае речиси еден ден или повеќе. Продолжете со постојано темпо за да постигнете максимални резултати за вашиот проект. Оставете го багажникот да се исуши околу 8 до 10 часа. Штом тоа е готово, ќе завршиш.

Важен совет: секогаш кога сакате да го исушите парчето лебдено дрво, чувајте го на сончева светлина. Добро, сега знаете како да го зачувате лебденото дрво. Вашето парче дрво е подготвено да оживее покрај вашето растение во саксии или изложено на страничната маса. Рачно изработениот квалитет на парче лебдено дрво носи парче природа во вашиот дом.

Исто така види: Како да ги одржувате розите подолго живи во вазна. Корисни совети и упатства

Видете исто така: Како да направите цементна вазна

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.