Идеи за сликање камен: како да насликате украсни камења

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Без разлика на возраста, стара или млада, сликарството е демократска и универзална уметност. Тоа е толку лесна и едноставна активност што можете буквално да ги држите децата зафатени со сликање украсни камења со часови без да се грижите (а потоа сепак да ги чувате овие прекрасни уметнички дела како сувенир). И задачата може да започне дури и пред да сликаат, на крајот на краиштата, децата прво ќе треба да го бараат совршениот камен во градината за да ги остварат своите идеи за сликање со камен.

Во овој туторијал за сликање камења, решивме да ви донесеме многу едноставна идеја за да ве инспирираме: ајде да насликаме пчела. Но, секако, можете да ја ослободите вашата фантазија и да направите различни идеи за сликање на камен, кои може да се користат за украсување на вашата градина, како подарок или едноставно како тегови за хартија за вашето биро, зависи од вас! Ние сме едноставно тука да ви помогнеме да ве научиме (и децата) како да сликате карпи.

Активностите на отворено се одлични за деца од сите возрасти и за да се поттикне игра на отворено, што е со правење течна креда што можат да ја искористат за бојадисување на тротоарите? Ништо како цртање на стариот добар скочник за да се забавуваат возрасните и децата подеднакво! И во духот на старите игри, летањето змејови никогаш не излегува од мода, нели?

Чекор 1: Соберете ги сите ваши материјали

Покрај тоа што е безбедна активности забава за децата да ги завршат сами, украсните карпести слики се одличен начин за креативност, на крајот на краиштата, треба да видите повеќе од карпа за да можете да ги спроведете вашите идеи за карпеста слика во пракса. За да започнете со ова сликарство на карпи „Направете сами“:

• Прво, изберете некои средни, рамни, мазни речни карпи (кои можете да ги најдете на земја или да ги купите во продавница за занаети). Имајте на ум дека помазната површина на карпата ќе го олесни сликањето на детали како пчелните ленти.

• Пред да научите како да сликате камења, прво треба да ги исчистите. И за среќа, овој чекор е исто така многу едноставен. Само фрлете ги овие камења во топла вода со сапуница и добро измијте ги. Треба да бидете сигурни дека овие карпи немаат леплив ѓубре или остатоци и дека тие се 100% суви пред да започнете со сликање.

• Подгответе го вашиот работен простор. Бидејќи ќе работиме со боја и лепило, се препорачува да ставите пластична фолија над работната површина (или дури и некои стари крпи/весници) за да го олесните чистењето. Ова исто така спречува камењата да се залепат на работната површина.

И ако немате многу опции за боја во случај да сакате да направите други идеи за сликање со камен, можете да дознаете овде како да ги измешате боите за да создадетеразлични бои!

Чекор 2: Насликајте бела основа

• Откако ќе се исушат камењата, додадете бел слој. Препорачуваме да користите акрилни бои бидејќи се водоотпорни (и доволно безбедни за малите да ги користат).

Совет за сјај: Сакате да додадете малку сјај на вашите украсени камења? Нанесете слој сјаен лак откако целата боја ќе се исуши.

Чекор 3: Насликајте два слоја бело

Секогаш одиме на најмалку два слоја за да добиеме пристојна покриеност. Не заборавајте да му дадете на секој слој соодветно време (најмалку 15 минути) да се исуши.

Но, не брзајте - всушност, бидејќи не брзате, можете да направите цела кошница полна со камени пчели!

Чекор 4: Насликајте жолто

• Откако белата основна боја ќе се исуши правилно, натопете ја четката (која се надеваме дека веќе е исчистена од целата бела боја) во жолто мастило.

• Започнете со бојадисување на целиот камен во жолта боја, внимавајќи да не оставите делови необоени на страничните или долните површини.

Чекор 5: Додадете втор слој (жолт)

И исто како што додадовте два посебни бели слоја (со соодветно време за сушење помеѓу), сега обојте два слоја жолти насекаде каменот.

Чекор 6: Нацртајте црни линии

Наместо само да сликате линиислучајни црни линии, прво да нацртаме црни линии (многу внимателно, имајте предвид) над жолтата боја, давајќи ни креативна контрола врз дебелината и поставеноста на лентите на пчелата (што, се разбира, влијае на целокупниот изглед на нејзините насликани пчели ).

Чекор 7: Проверете ја досегашната работа.

Дали сте задоволни со тие црни линии?

Исто така види: DIY Градинарски хранител за птици

Чекор 8: Обојте ги линиите во црно

• Потопете ја четката со црно мастило.

• Погрижете се вашата четка да нема премногу боја заглавена во влакната, бидејќи не сакате бојата да капе и да ги извалка бојадисаните камења.

• Нежно пополнете ја секоја втора линија што сте ја нацртале на жолтиот камен за да имате наизменични црни и жолти линии што го покриваат телото на пчелата.

Чекор 9: Оставете ги да се исушат

Најважниот детал за тоа како да се бојадисуваат камењата е времето на сушење на бојата, и во позадинските слоеви и во деталите. не сакате да ризикувате да ја допрете влажната боја и да завршите да ја извалкате целата ваша уметност.

Затоа, оставете ги вашите камења да се исушат на мир додека го фокусирате вашето внимание на следниот дел: изработка на пчелни антени.

Чекор 10: Навивајте ја жицата до антените

Дали знаевте дека благодарение на антените пчелите можат да детектираат различни сигнали како што се светлина, хемикалии, вибрации, па дури и електрични полиња ?Речиси може да се каже дека пчелните антени имаат иста намена како и човечкиот нос - па зошто да не ги вклучите во нашиот насликан пчелен камен?

Земете чепкалка за заби (или нешто слично) и почнете нежно да ја завиткате таа метална жица околу неа, како што е прикажано во нашиот пример подолу.

Чекор 11: Не ги прави премногу долги

Иако нема ограничување за должината на антените, имајте на ум дека колку се подолги, толку потешко ќе да ги задржиме на место.

Чекор 12: Изберете ја должината

Погрижете се да имате две антени за секоја камена пчела што ја правите сами.

Чекор 13: Додајте лепак на очите

Додајте капка топол лепак на задниот дел од пластичните очи

Чекор 14: Направете вашата пчела да види

Залепете го окото на телото на пчелата пред да се исуши топлиот лепак.

Чекор 15: Додадете лепак на металната жица

Додајте малку лепак на долниот раб на секоја од металните жичени антени.

Чекор 16: Прикачете антени на вашите пчели

А потоа залепете ги антените онаму каде што мислите дека би биле најсоодветни.

Чекор 17: Додајте уста и крилја

• Нацртајте слатка мала кривина веднаш под очите за да ја насмеете вашата сам камена пчела.

• Не е толку комплицирано да се насликаат крилјата - едноставно измешајте бела и црна боја за дапроизведе светло сива боја, а потоа наслика две мали крилја на задниот дел на пчелата. За повеќе детали, можете да нацртате неколку заоблени линии за да дадете илузија на вени на крилјата.

Исто така види: Поднесувач на Макраме: Чекор по чекор во 18 совети!

Чекор 18: Покажете ги вашите камени пчели што сами си го прават тоа

Сега кога научивте како да сликате карпи, што ќе правите со вашите нови обоени карпи? Посипете ги во близина на пчели-пријателски цвеќиња во вашата градина? Насликате позитивни пораки и подарете ги пријателите и семејството?

Има многу идеи за сликање камен. Ослободете ја вашата фантазија и забавувајте се!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.