7 DIY чекори: Како да ја исчистите четката за шминка

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Најдобар начин за чистење на четките за шминка е да користите природни состојки, бидејќи некои хемикалии може да ги оштетат влакната на четките и да предизвикаат алергии. Исто така, ако се обидувате да го промените вашиот животен стил кон еколошки и одржливо живеење, промената на вашата рутина за шминка е исто така важна. Оваа мешавина од кокос ќе отстрани секаков вид шминка од вашите четки, дури и мрсна основа. Тоа е природен начин да ги исчистите вашите четки за шминка и да спречите да добиете алергии на кожата на хемикалии и бактерии.

Чекор 1: Изрендајте го сапунот од кокос

Изрендајте околу една лажица кокос сапун во мал сад.

Чекор 2: Додадете го кокосовото масло

Додадете една лажичка кокосово масло. Кокосовото масло ќе помогне да се исчисти шминката базирана на масло и да ги направи влакната на вашата четка меки. По желба додадете етерично масло. Иако е опционално, есенцијалното масло помага да се отстранат сите бактерии и габи од вашата четка за шминка и им дава на вашите четки неверојатен мирис. Јас би препорачал чајно дрво, лаванда или пеперминт. Додадете 1 или 2 капки од неа.

Чекор 3: Додадете топла вода

Водата не треба да врие, само треба да биде доволно топла за да се стопи кокосовиот сапун и масло од кокос. Додадете околу чаша вода. Добро измешајте додека не се сите состојкисе мешаат. Ако водата е премногу топла, оставете ја малку да се излади пред да ги ставите четките.

Чекор 4: Вметнете ги четките за шминка во еколошкиот раствор за чистење

Потопете ги истурете ги влакната од шминката во растворот за чистење и оставете го најголемиот дел да кисне неколку минути. Оние што ги користите со шминка на база на масло треба да останат подолго.

Чекор 5: Нежно тријте ги четките за шминкање

Тријте ги четките за шминка на вашата дланка, правејќи кружни движења. Направете го тоа внимателно за да не ја оштетите нивната форма.

Исто така види: Како да направите центар

Чекор 6: Исплакнете под млаз вода

Исплакнете ги четките под проточна вода додека не се отстрани целиот раствор од сапуница. Доколку е потребно, повторете ја постапката додека не бидат совршено чисти.

Исто така види: Како да направите свеќи со остатоци од свеќи

Чекор 7: Оставете ги четките за шминка природно да се исушат

Поминете со прстите преку влакната за да се уверите дека се во правилна положба и , потоа ставете ги четките за шминка на чиста крпа и оставете ја да се исуши природно. Ако ви се брза, користете фен за коса на најниската поставка и држете ја најмалку 10 сантиметри подалеку од вашите четки. Никогаш не дозволувајте да се исушат вертикално со кренати влакна. Ова ќе предизвика рачката на четките да апсорбира вода и евентуално да се скрши со текот на времето.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.