2 домашни решенија како да ги избркате комарците од вашиот дом

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Иако комарците не се нужно штетни, тие се досадни. Така, идејата тие да живеат во вашата куќа треба да ви предизвика морници во 'рбетот. Но, ако сте еден од оние луѓе кои се заколнаа дека користат скапи токсични хемикалии во вашиот дом, опуштете се: денес ќе ви покажеме неколку нови начини како да ги исплашите комарците дома, вклучувајќи домашен репелент со бел оцет, портокал и некои други домашни состојки по ваш избор.

Уживајте и видете повеќе совети за чистење и домаќинство

Опција 1 - Чекор 1: Соберете ги вашите материјали

Опција 1 - Чекор 1: Соберете ги вашите материјали

Пред да навлеземе во домашни решенија за да ги исплашиме комарците, прво ќе погледнеме што едноставниот сок од цитрус може да им направи на овие штетници.

Совет : додека отворената канта за ѓубре може да ја зголеми наездата од комарци, онаа со капак што може безбедно да се затвори може да помогне да се држат комарците подалеку од храната и отпадот внатре.

Опција 1 - Чекор 2: Исечете вашите цитрусни овошја

Бидејќи соковите од цитрус во овошјето се клучни за да ви помогнат да се справите со комарците, не е важно дали ќе се одлучите за портокал, лимета или лимон. Што и да одберете, пресечете го точно на половина и исцедете го целиот сок.

Опција 1 - Чекор 3: Проверете дали е исцеден

Погрижете се да исцедите онолку сок колку што можноцитрус!

Опција 1 - Чекор 4: Исечете го горниот дел

Со чист, остар нож, направете внимателен засек на врвот на една од половините на овошјето.

Опција 1 - Чекор 5: Отстранете го горниот дел

Погрижете се да направите чист рез за правилно да го одделите исеченото парче и остатокот од половината од овошјето.

Опција 1 - Чекор 6: Додадете каранфилче

Земете грст каранфилче и нежно додајте ги низ целата половина од овошјето (со новата дупка свртена навнатре).

Опција 1 - Чекор 7: Доближете ја другата половина од овошјето

Постои причина да направиме дупка само на една од половините од овошјето... Но, прво, земете ја вашата свеќа.

Опција 1 - Чекор 8: Земете ја вашата свеќа

Тоа треба да биде мала/средна свеќа што може удобно да се смести во двете половини од овошјето.

Опција 1 - Чекор 9: ставете ја на половина

Притиснете ја малата свеќа во другата половина од овошјето (онаа без дупка на врвот).

Опција 1 - Чекор 10: Восхитувајте се на вашата рачна работа досега

И проверете дали свеќата е правилно втисната во овошната каша за да може сама да стои.

Опција 1 - Чекор 11: Затворете ја свеќата

Поставете ја другата половина од овошјето (со отсечена дупка и каранфилче) врз ова, речиси покривајќи ја свеќата.

Опција 1 - Чекор 12: Проверете дали фитил е надвор

Фтилот за свеќи треба да бидевидливо низ оваа исечена дупка.

Совет: како да ги исплашите комарците од одводот со пероксид

• Разредете ½ чаша водород пероксид во околу 4 литри вода.

• Истурете ја смесата во одводот, што треба да ги убие сите комарци што живеат таму.

Исто така види: Како да сликате на ткаенини перници во 9 чекори

• Повторувајте ја оваа постапка секој ден додека комарците не исчезнат.

• Погрижете се не заборавајте да носите заштитна маска и ракавици секогаш кога работите со белило.

Опција 1 - Чекор 13: Запалете ја свеќата

Ова ќе ја активира аромата на соковите од цитрус и ќе им помогне да се шират низ собата - што тие комарци сигурно ќе го мразат.

Важно: Иако е ефикасна, оваа прва опција работи само во една просторија во исто време. За да користите домашно средство против комарци во различни делови од вашиот дом, препорачуваме да одите со опција 2.

Видете исто така: Како да направите гел за освежувач на просторијата

Опција 2 - соберете ги потребните материјали

Ако се прашувате како да ги исплашите комарците дома без да имате јаболков оцет, одлучете се за обичен бел оцет - исто така делува многу добро. За опција 2, треба да комбинираме оцет, вода, шеќер и детергент, бидејќи мирисот на смесата е идеален за привлекување комарци - а потоа да ги удави.

Опција 2 - Чекор 1: Истурете вода во вашиот сад

Наполнете мал/среден сад до половина со вода.

Опција 2 - Чекор 2: Додадете шеќер

Подгответеедна лажица шеќер и додадете во водата.

Опција 2 - Чекор 3: Додадете оцет

Веднаш додадете лажица оцет.

Опција 2 - Чекор 4: Додадете течен детергент

Потоа додадете една лажица течен детергент.

Опција 2 - Чекор 5: Протресете ја смесата

Откако ќе додадете еднакви количини од оцет, шеќер и течност за миење садови до чиста вода, измешајте со лажица.

Опција 2 - Чекор 6: Направете го пенесто

Е продолжете да мешате додека не добиете пенеста смеса во вашиот мал пластичен сад.

Совет: како да се ослободите од комарците со банани

Додека комарците лудуваат по расипана храна, можете да испасирате малку банана за да ги зацврстите .

• Испасираната банана ставете ја во сад и покријте ја со најлонска фолија.

• Направете неколку дупки во пластиката со вилушка.

• Ставете го садот таму каде што сте сигурни дека ќе го откријат некои комарци.

• Комарците можат лесно да влезат низ дупките за да ја грицкаат бананата, но не можат повторно да излезат надвор.

Бидејќи овој совет не мора да ги убива комарците, важно е потоа да ја фрлите бананата во канта за отпадоци на отворено.

Опција 2 - Чекор 7: Поставете ја вашата стапица и почекајте

Ставете ја смесата да ги удават комарците каде што е потребно и почекајте трпеливо.

Видете исто така: Какоелиминирајте ги домашните пајаци

Исто така види: Како да направите папие маше во 7 лесни, забавни чекори!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.