Упатство за уметност со низа чекор по чекор со 11 забавни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Барате брз, лесен и забавен начин да го пополните времето (со или без децата)? Тогаш навистина треба да научите како да цртате со конци и клинци, бидејќи оваа евтина активност може да биде идеална за сите, од деца (на кои сигурно ќе им треба мала помош) до возрасни кои бараат креативна активност.

Историјата на изработка на жичана уметност датира од 1960-тите и 70-тите години со нејзината прекрасна ретро атмосфера. И додека дефинитивно би можеле да пробате помодерен, современ дизајн на жичани уметнички дела (имате многу слобода со овој проект), има нешто дефинитивно шармантно во правењето некоја стара училишна уметност и создавањето уметнички жици од платно со клинци.

А кога зборуваме за занаети со предиво, сè уште можете да го користите она што останало од ова упатство за уметност со жици за да испробате други техники како плетење со прст или дури и правење макраме завеса.

Дали сте подготвени да го проверите нашиот чекор по чекор упатство за уметност со жици?

Чекор 1: Соберете ги сите ваши алатки

Деталите за најважните материјали кои ќе ви помогнат да направите уметност со жици вклучуваат:

• Низа: типот што ќе го изберете ќе влијае на вашиот цртеж со линии и клинци. Додека конецот за шиење е совршен за понежни дизајни, подебелите конци и врвки најдобро функционираат за оние кои штотуку учат како да жичаат уметност.

• Нокти: Ноктиобичните мали од вашата локална продавница за хардвер работат совршено, иако можете да изберете и обложени иглички (нивните мали глави овозможуваат хартијата лесно да се лизга).

• Уметничка површина: иако и платното и дрвото се добри избори, користењето на првото веројатно ќе ги направи шајките да се разнишаат ако не ги внесете до крај.

Чекор 2: Изберете ја вашата шема

Можете да изберете која било форма што ќе ви текне за да ја направите вашата рамка за уметност со жици. Избравме срце (зошто да не?) и го проследивме со молив на нашата дрвена табла додека лентата за маскирање совршено го држеше калапот за срце на своето место.

Исто така види: Како да го отстраните лепилото од ѕидот DIY – 6 лесни чекори за да го отстраните лепилото од ѕидот

Ако цртежот не ви е силна страна, можете да испечатите и цртеж што сте го презеле онлајн.

Совет:

Без разлика дали сте избрале дрво или платно (или нешто друго), дали претходно сте размислувале да го насликате? Во зависност од вашата уметност на жици (и боите на жиците што имате намера да ги користите), прскањето на бои може да ги трансформира вашата линија и дизајн на ноктите во нешто уште поспецијално.

Чекор 3: Започнете да ги зачукувате вашите нокти

Чекајте ги клинците или игличките во површината на дрвото или платното, внимателно следејќи го дизајнот што сте го избрале.

За да ви биде полесно вам (и на најмалите), држете ги клинците со клешти со игла за да ги забиете на површината. Чекансекој додека не измери околу 6 mm надвор.

Само проверете дали сите клинци се правилно фиксирани.

Чекор 4: Завршете ги ноктите

Можете да ги поставите ноктите колку што сакате - колку повеќе клинци користите, толку поживописен ќе биде вашиот дизајн на жици. Ги распоредуваме нашите столпчиња 1,5 см околу целиот дизајн на срцето.

Чекор 5: Отстранете го шаблонот за вашиот дизајн со линии и клинци

Откако безбедно ќе ги зачукате сите клинци, извадете го шаблонот од дрвото или платното. Повлечете ја хартијата низ ноктите, но внимавајте случајно да не се помрднете или повлечете некој од клинците.

Чекор 6: Започнете со стрингирање

Најдете го крајот на вашата низа и одредете ја вашата почетна точка за уметноста на жици. Локацијата не е важна. Врзете јазол околу ноктот или иглата и нанесете малку инстант лепак на јазолот.

Исто така види: Најлесниот водич чекор по чекор за тоа како да направите Macrame за Божиќ

Додека чекате да се исуши лепилото, испланирајте го дизајнот на жичаната уметност во вашиот ум. Дали сакате да изгледа бујно и природно или ќе работите постепено за да направите сè да изгледа симетрично? Што е со боите: дали ќе користите жици со различни бои?

Чекор 7: Продолжете со ткаење на врвката до нишките

Не постои правилен или погрешен начин да се исткае врвката на нитни - сето тоа зависи од видот на уметноста на жиците сакаат да создаваат. И најдоброто нешто да се носи нешто такаедноставно како што е низата кога станува збор за грешки: едноставно поништете ја грешката што сте ја направиле и обидете се повторно! Експериментирањето е дел од забавата.

Совет за ткаење: што да се направи негативна жичана уметност? Целата површина на вашето дрво ќе треба да биде обложена со клинци, а наместо да ја поминете конецот внатре во дизајнерската област, конецот ќе го поминете надвор, избегнувајќи ја централната област на дизајнот и оставајќи го саканиот формат „празен“.

Совет за нокти:

Обидете се да користите обоени нокти за да видите како тоа влијае на вашиот дизајн!

Чекор 8: Завршете ја контурата

Продолжете со намотување на канап околу избраната форма.

Ако вашиот врв е премногу краток, едноставно врзете го нејзиниот крај за ново парче врвка (на кое исто така можете да нанесете малку лепак) пред да продолжите.

Чекор 9: Пополнете ја вашата уметничка форма со јажиња

Сега кога завршивте со конципирањето на вашиот уметнички дизајн на јаже, време е да започнете со боење на внатрешноста. Слободно измешајте ги боите на жиците и насоките за да одговараат на вашиот дизајн.

Но, треба да се погрижите конецот да не се откачи, секогаш врзувајќи го едниот крај од конецот за клинец и завршувајќи со јазол.

Совет : Секогаш проверувајте дали жиците „пополни“ (на внатрешната страна на обликот) се ткаени и напикани под низата „контура“.периметар“.

Чекор 10: Продолжете со упатството за уметност со жици

Само вие можете да одлучите кога уметноста на жици е завршена бидејќи само вие ги знаете боите, шарите, должините и формите што ги сакате за неа.

Чекор 11: Уметноста со жици чекор по чекор е завршена!

Завршивте со пополнување на вашиот цртеж? Врзете го јазолот на кабелот на шајка и исечете го неговиот крај што е можно поблиску до ноктот откако ќе го врзете, доколку е потребно.

Нанесете малку лепак на јазолот и оставете го да се исуши.

Можете ли да верувате дека штотуку научивте како да правите жичана уметност?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.