Како да се изгради бунар од тули за украсување на градината

Albert Evans 16-10-2023
Albert Evans

Опис

​Ако неодамна сте го изградиле или реновирале вашиот дом, сигурно имате куп остатоци од отпадоци. Значи, како да ги користите овие материјали во нов проект и да и дадете нов лик на вашата градина? На мојата работа останаа неколку цигли и со години имавме бунарски прстен кој седеше во еден агол. Па погледнете што направив!

Исто така види: 4 идеи за украсување со кактуси и сукуленти (прекрасни и практични)

Чекор 1: Изградете ја јамата и нанесете ја обвивката од тули

​ Почнав со ископување дупка длабока 30 сантиметри во земјата за да го вметнам прстенот од добро. Потоа поставив стари гранитни камења за да формирам основа за циглите. Слој по слој ги наредени тулите заедно со цемент бетон. Откако половина од ѕидот од тули ја достигна висината на прстенот на јамата, поставив два слоја тули во прстенот така што тие изгледаа како да штрчат како што е прикажано на сликата.

Исто така види: Совети за чистење: Како да направите домашно средство за отстранување дамки

Чекор 2: Украсете го бунарот и градината

​ За да го покриете бунарот, можете да ја искористите вашата креативност. Можете да користите камени или дрвени плочи. Потоа завршив со инсталирање на фонтана која сè уште ги одржува околните цвеќиња наводнети. Новиот тревник во градината исто така ја направи сета разлика.

Повеќе детали на блогот Антик-Натур.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.