Рециклирање сам: Како да го обновите барабанот за украсување (отстранете ја 'рѓата)

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако ви се допаѓа стилот на индустриска декорација и барате некои лесни проекти за да направите сопствен мебел, ова „Направете сами“ е совршено за вас. Тоа е дефинитивен водич за учење како да се пренамени металниот барабан за да се направи странична маса. Но, се разбира, можете да го користите на многу различни начини. Она што ќе ве научам е како да спасите зарѓан метален барабан, или навистина која било друга 'рѓосана структура што ја имате, и да ја направите да изгледа како нова. Откако ќе ги следите чекорите во ова упатство, можете да го декорирате вашиот барабан со додавање на некои пишувања, цртежи или додавање дрвена табла за да направите маса.

Чекор 1: Брусење на празниот метален барабан

Првиот чекор во ова упатство е да го избрусите бурето за да ги отстраните корите или лабавите делови. Ова ќе спречи некои делови да се олупат по сликањето и да ви ја уништат работата. Ако 'рѓата е многу длабока, прво користете челична волна, а потоа шкурка со 10 гриз за да ја направите површината помазна.

Чекор 2: Исчистете ја површината

Тоа е Многу е важно да ја отстраните целата површинска прашина пред да нанесете какви било премази. Користете влажна крпа за чистење за да го исчистите металниот барабан. Проверете дали е чист и сув пред да преминете на следниот чекор.

Чекор 3: Нанесете го Rust Converter

Со четка, нанесете го Rust Converter на ситепретходно изшкуркан површини. Конверторот на 'рѓа ќе ги запечати овие области и ќе дејствува како прајмер за бојата. Почекајте да се исуши според упатствата. Доколку е потребно, нанесете втор слој од 'рѓа конвертор.

Исто така види: Алоказија: Како да се грижите

Чекор 4: Започнете со бојадисување на декоративниот сад

Изберете ја саканата боја, но не заборавајте да купите акрилна боја. За рамномерно покривање без потези со четка, користете валјак за боја за да ја нанесете бојата. Насликајте ја целата површина и оставете ја да се исуши помеѓу слоевите. Не заборавајте да ги направите сите овие чекори внатре и надвор. Дури и ако внатрешноста на барабанот не се гледа, добро е да се наслика бидејќи бојата помага да се зачува.

Исто така види: Како да се засади бегонија во 7 чекори + совети за нега

Чекор 5: Користете го барабанот во вашиот декор

Има многу идеи на Pinterest за тоа како да користите метален тапан во вашиот декор, но решив да направам висока маса за да можам да задржам некои од моите украсни предмети.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.