Како да ги отстраните дамките од боја од Windows во 3 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Случајното истурање мастило се случува со причина. Ова му дава причина на вашиот љубопитен ум да бара начини да се ослободите од дамката. Додека мастилото на површината би требало да го привлекува погледот, дамката со мастило е болка во очите.

Не е невообичаено мастилото да се распрсне на стаклото. Тоа може да се случи во активност за сликање стакло со деца, со истурање боја на стаклото при сликање на прозорецот, истурање на огледалото или акрилна боја на стаклената маса, во секој случај. Несреќите може да бидат многу, но големото прашање останува исто: како да се отстрани дамката од мастило од прозорците?

Исто така види: Фабрика за пари

Сепак, добрата работа е што учењето како да чистите витраж со мастило е многу полесно отколку што се грижите за. Тоа не е ракетен брод и нема да морате да ја користите вашата мускулна сила за да научите како да ја отстранувате бојата од стаклото.

Најдоброто нешто е што можете да дознаете и како да исчистите стакла со суво боја. Ајде да го земеме стаклото што случајно го обоивте, следете го ова упатство за да ја отстраните стаклената боја и да добиете чисто и проѕирно стакло.

Видете исто така: Како да го исчистите лепилото на стаклото на прозорецот

Како да ја отстраните бојата од прозорците и другите стакларија?

Во ова упатство за отстранување боја од стакло, користев стакло попрскано со акрилна боја само за да ви покажам колку е лесно да се отстранат дамкитена мастило. Истата техника може да се користи за отстранување на дамки од боја од стаклени прозорци или стаклена масичка случајно истурена од бојата при боење на стаклото, без да се шири стара хартија за да се заштити. Звучи познато? Често ги правиме овие грешки. Понекогаш, колку и да сте внимателни, бојата се истури, особено кога бојадисувате прозорци дома. Со овие едноставни техники, можете да ги исчистите сите видови стакло.

Видете исто така: Како да го отстраните силиконскиот лепак

Чекор 1: Отстранете ги дамките од мастило

Сунѓерот намокрете го со изопропил алкохол и истријте ја површината со грубата страна на сунѓерот. Не треба да бидете енергични во врска со тоа. Нежно исчистете го и оставете го алкохолот да си ја заврши работата. Можете исто така да ставите влажен сунѓер на површината на стаклото со мастило за да го забрзате процесот на отстранување на бојата. Изопропил алкохолот го омекнува мастилото, го олеснува отстранувањето, нежно бришејќи го.

Чекор 2: Добро истријте ја дамката

Со крпа отстранете го вишокот изопропил алкохол. Сега со сунѓер продолжете со нежно триење на површината. Најдоброто нешто за вадење боја од стакло е тоа што не мора да ја користите вашата мускулна моќ. Доволно е нежно триење и крпа за да се ослободите од бојата.

Чекор 3: Направете го последното перење

Измијте ја чашата со сапун и вода. Ако изгледа како ачаша, како онаа што ја користев овде за упатството, можете да ја измиете под млаз вода. Ако е прозорско стакло или стаклена покривка за маса, можете да ја измиете со крпа натопена во вода со сапуница. Нежно исчистете ја чашата со вода со сапуница и избришете ја со сува крпа или весник. Voila! Стаклото повторно е блескаво чисто.

Исто така види: Како да исчистите нерѓосувачки челик: чекор по чекор со 2 лесни домашни средства за чистење

Како да отстраните лак или емајл од стаклото?

Кога бојадисувате стаклена површина со акрилна боја, добивате одличен резултат, такви какви што се трајни бои и даваат мазна завршница на површината. Меѓутоа, ако се истури и формира дамка што треба да се отстрани, тоа може да се направи со нанесување разредувач, ацетон или кој било специфичен отстранувач на боја препорачан од производителот на бојата.

За домашен раствор, прскајте со концентриран бел оцет на дамката со мастило. Оставете да делува на површината неколку минути. Избришете ја бојата од површината со абразивна подлога.

Повеќе домашни решенија за тоа како да се исчисти бојата на витраж

Оцетот е состојка која се наоѓа во речиси секоја оставата, чајната кујна. Меѓутоа, ако користите само оцет за готвење, ја пропуштате магијата на оваа состојка. Оцетот е моќна, економична и еколошка течност која има моќ да ги отстрани дури и најсувите стаклени бои.

  1. Во тава сварете еднаква количина бел оцет и вода. Количината на смесата ќе зависи одголемината и тврдоглавоста на дамката од мастило на која работите.
  2. Штом смесата ќе зоврие, исклучете го шпоретот.
  3. Потопете сунѓер во смесата. Внимавајте да не се изгорите. Но, потопете го сунѓерчето кога смесата е сè уште топла.
  4. Тријте го сунѓерчето преку дамката со мастило. Направете го тоа внимателно, дозволувајќи му на мастилото да ја впие врелата течност.
  5. Жешката смеса ќе ја олабави дамката од мастило. Штом бојата ќе почне да се вади, малку енергично тријте ја површината на стаклото додека не исчезне целата боја.
  6. Измијте ја чашата со вода со сапуница и избришете ја со сува крпа или стар весник.

Видете исто така: Како да полирате нерѓосувачки челик со оцет

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.