Како да направите овошје од папиен

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Многу од нас уживаат да имаат свежо овошје изложено дома. Меѓутоа, понекогаш немаме време да ги подигнеме од пазар поради набиениот распоред за работа. Еве за што можете да се одлучите - лажно овошје! Секако, нема да можете да ги консумирате, но дефинитивно можат да додадат свежина во вашата кујна или трпезарија.

Денес ќе направиме јаболко од папиетагем. Лесно се прават рециклирани лажни јаболка. Одзема време, но привлечно. Она што го гледаме денес е украсно јаболко од папие маше.

Ајде да се обидеме да добиеме убав сјаен лак на површината на нашето вештачко јаболко, задржувајќи ги другите елементи непроменети, задржувајќи ја оригиналната текстура на јаболкото.

Ајде да собереме залихи пред да почнеме да учиме како да се направи плод на документацијата. Треба да се купат следниве производи: јаболко, течен вазелин, бел лепак, сад, папие маше (салфетка или тоалетна хартија), весник, пенкало, четка, бои (зелена, жолта, црвена и црна) и прајмер.

Направи сам со стари ЦД-а: послужавник за мозаик користејќи занаети со ЦД-а

Чекор 1 – Ставете го јаболкото на маса

Ајде да одиме на упатството за тоа како да направите јаболко користејќи хартија. Да почнеме со чистење на површината на јаболкото со вода. Исушете го со крпа и ставете го на рамна површина. Чистото јаболко ќе ни помогне да постигнеме подобри резултати во чекорите до

Чекор 2 – Нанесете течен вазелин

Нанесете тенок слој течен вазелин околу целото јаболко.

Чекор 3 – Исечете ленти од весник

Исечете мали ленти весник и потопете ги во сад со вода. Погрижете се да не ги оставите во садот подолг временски период.

Чекор 4 - Залепете го весникот на Apple

Потопете лента весник во вода. Потоа залепете мали парчиња весник околу јаболкото. Покријте го целото јаболко, една лента.

Чекор 5 – Измешајте бел лепак и вода

Земете чист сад и измешајте бел лепак со малку вода.

Чекор 6 - Нанесете мешавина од лепак и вода

Со четка нанесете слој од оваа смеса околу јаболкото, над лентите од весникот.

Чекор 6 7 – Залепете мали парчиња папиемаше околу јаболкото

Земете малку папиемаше и почнете да ги лепите околу јаболкото. Можете да креирате повеќе слоеви од него. Направете го слојот малку дебел за лесно да се одвои од јаболкото.

Чекор 8 – Нанесете уште еден слој бел лепак и вода

Со четката нанесете уште еден слој бел лепак и водена смеса околу јаболкото. Почекајте околу 12 часа за целосно да се исуши.

Чекор 9 – Одделете го слојот хартија од јаболкото

Користете пенкало и внимателно одвојте го слојот хартија од јаболкото. За да го направите ова, ќе мора да го исечетеслој хартија на половина. Не го сечете јаболкото, бидејќи сокот може да го уништи замрзнувањето што штотуку го создадовте.

Чекор 10 – Спојте ги двата дела

Користете неколку парчиња весник и бел лепак за спојување на две партии. Почекајте да се исуши.

Исто така види: Осветлување на градината „Направете сами“ во 9 чекори: Идеи за осветлување на градината

Чекор 11 – Нанесете го прајмерот

Нанесете слој прајмер на целата хартија и почекајте да се исуши. Ова ќе делува како прекрасно платно на кое можете да сликате.

Чекор 12 – Насликајте го јаболкото

Користете ги четирите бои споменати во списокот за набавки за да добиете совршена комбинација на бои. Јаболкото може да го обоите и по ваш избор. Пробајте и дајте му ефект сличен на оној на вистинското јаболко. Сепак, можете да смислите нешто сосема поинакво и имагинативно.

Чекор 13 – Направете ја гранката јаболко

За да ја направите гранката од јаболко, завиткајте неколку парчиња весник и обојте ги со кафена боја. Потоа ставете го во горната дупка во јаболкото.

Чекор 14 – Јаболкото за папиетирање е готово

Вака ќе изгледа вашиот папиемаше декор. Ставете го меѓу вистинските. За да добиете сјајна завршница, можете да нанесете слој проѕирна боја за нокти или прајмер. Оставете го да се исуши и да ја видите магијата.

Совет за изработка со деца

Оваа техника за тоа како да направите плодови од папиетагем е многу лесна, дури и поедноставна од правењето обична хартиена маше. Затоа е добар совет за занаетсо деца, стимулирање на креативноста, моторна координација и, исто така, поттикнување на рециклирање за одржливост. Надгледувајте ги најмалите во сите фази.

Видете исто така: Како да направите вазни украсени со монистра

Исто така види: Како да растете и направите садници од Дипладенија: 8 скапоцени совети за градинарство

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.