Како да ги дехидрирате плодовите за украсување во 12 чекори со фотографии

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секој кој некогаш сакал да купи торба полна со сушено овошје (било да е тоа портокали, кајсии, праски, јагоди или јаболка) сигурно знае дека сувото овошје често доаѓа со висока цена. Но, дали знаевте дека правењето ваше суво овошје дома може да биде многу поевтино? На крајот на краиштата, тоа е прилично лесно да се направи (во зависност од изборот на овошје за дехидрирање), дури и ако немате фенси дехидратор за овошје (што е само еден од неколкуте начини на кои можете да изберете за сушење овошје).

Наместо тоа, ќе се потпреме на кујнската печка за да не научи како брзо да го сушиме исеченото овошје. Значи, ако некогаш сте се запрашале како да сушите овошје за декорација, застанете овде!

Декорацијата на суво овошје стана силен тренд во последно време и може да се користи во вашиот сезонски декор со есенска тематика и зима или дури и на Божиќ со прекрасен венец од портокали. Покрај неговиот спектакуларен изглед, сушењето овошје за декорација е и начин за парфемирање на куќата.

Чекор 1: Соберете ги сите ваши алатки и изберете ги вашите плодови

Знајте како да дехидрирате овошјето за декорација бара употреба на вистинските видови овошје - оние што се зрели и без модринки. Некои од најдобрите избори продолжуваат да се јаболка, банани, круши, праски, портокали, лимони, бобинки, цреши и кајсии. избегнувајтеовошје со темни, меки дамки и наместо тоа изберете ги оние со рамномерно боење.

Совет: Незрело стебло може да значи незрело овошје, особено ако плодот изгледа премногу тврд. Ако овошјето е зрело, со притискање на прстот врз него треба да оставите светла трага.

Задолжително добро исплакнете го овошјето со чиста ладна вода. И, во зависност од видот на овошјето што сте го собрале, можеби ќе сакате да ја отстраните и надворешната кора, стебло, семиња, лушпи и јами, така што ќе останете само со месести, јастиви делови.

Чекор 2: Започнете со сечење на овошјето

Со остар, чист нож, исечете го овошјето на парчиња со дебелина од најмалку 5 mm. Осигурајте се дека сите парчиња се исечени на слична големина и дебелина, така што на сите им треба приближно исто време да се исушат (колку се поголеми и подебели парчињата, толку подолго ќе им треба да се исушат).

Совет: Додека можете да ги исечете бананите на тркалезни парчиња или стапчиња, помалите овошја (како што се боровинки и брусница) може да се остават цели. Во ова упатство ќе научите како да исушите исечено овошје.

Чекор 3: Ставете хартија за печење на плехот за печење

Земете го листот за печење и обложете го со хартија за печење . Бидејќи овошјето ослободува лепливи шеќери за време на сушењето, пергаментната хартија ќе помогне да се спречи лепењето на овошјето за тавата.

Ако немате хартијапутер, може да помогне и прскањето на плехот со нелеплив спреј за готвење.

Чекор 4: Внимателно распоредете ги парчињата овошје

Наредете го исеченото овошје во еден слој на плехот за печење, внимавајќи да оставите соодветен простор помеѓу секое парче. Не дозволувајќи им на плодовите да се допираат еден со друг значи дека има поголема циркулација на воздухот, што помага во целиот процес на сушење на овошјето.

Чекор 5: Загрејте ја рерната за да се исушат плодовите

Вклучете ја рерната на 200°C за да се осигурате дека добро ќе се загрее кога ќе бидете подготвени да ги ставите парчињата овошје во рерната.

Чекор 6: Ставете ги вашите плодови да се исушат во рерна

Ставете го листот за печење во рерната. Ако се обидувате да исушите повеќе листови за печење овошје, слободно користете ги двете решетки истовремено (погрижете се да има најмалку 5-7 cm простор меѓу нив).

За да се осигурате дека воздухот во рерната циркулира ефикасно за правилно да се исуши овошјето, погрижете се да има барем еден сантиметар простор од сите страни на плехот.

Исто така види: Како брзо да ги свиткате кошулите

Чекор 7 : Печете вашето овошје околу 30 минути

Додека го дехидрирате овошјето во рерната, задолжително оставете ја вратата на рерната отворена околу 5 см или повеќе за правилна циркулација на воздухот. Ако вратата е целосно затворена, циркулацијата на воздухот е запрена и вашето овошје може да заврши вареннаместо суши.

А бидејќи ако ја оставите вратата на рерната отворена сигурно ќе ја зголемите топлината во вашата кујна, можеби отворете и прозорец или два. И за да бидете безбедни, кажете им на вашите деца и миленичиња дека кујната не е дозволена додека сушите овошје. Доколку сакате, можете да насочите вентилатор и кон отворената врата на рерната за дополнително да ја подобрите циркулацијата на воздухот.

По 30 минути, исклучете ја рерната и извадете ги парчињата овошје.

Чекор 8: Оставете се лади пред лакирање

Во овој момент, сувото овошје треба да биде многу суво и гумено. Ако некои парчиња овошје се кашести, треба да се исушат уште малку. А ако се премногу тврди, можеби сте ги сушиле предолго (но крцкавото суво овошје не е проблем).

Доколку сакате да го вкусите вашето овошје, почекајте неколку минути прво да се излади.

Откако ќе се изладат парчињата суво овошје, попрскајте ги со малку глазура за убава ефект на сјај. Ако сакате да користите сушено овошје во рецептите, користете лак за јадење. Ако сакате да направите само декорација на суво овошје, можете да користите обичен лак.

Чекор 9: Оставете го лакот да се исуши

Оставете го лакот за прскање околу 1 час да се исуши правилно , дозволувајќи целата површина да биде многу сјајна.

Чекор 10: Додадете го сувото овошје вочинија

Измешајте неколку стапчиња цимет додека го правите ова за да додадете уште повеќе мирис на вашето суво овошје.

Чекор 11: Уживајте во декорацијата со суво овошје

Ставете ја вашата чинија со миризливо суво овошје каде и да сакате. Но, не заборавајте дека постојат многу други начини за украсување и вкус на парчиња суво овошје.

Чекор 12: Бидете при рака со вашето сушено овошје

• Како да наполните некои тегли со сушено овошје и да ги прикажете во вашата кујна за да додадете боја и детали на вашето кујна?

• Одлична идеја е да направите портокалов венец

• Закачете ги на елка како празнична декорација (сувите цреши можат да додадат посебен шмек!)

Исто така види: Како да направите корпа за перење во 8 чекори

• Користете го како гарнир за пијалоци и салати.

Можете да измешате и во вашиот DIY декор со сушени цветови! Проверете и како да направите венец каде што можете да го додадете сувото овошје.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.