Како да засадите портокал: 8 непогрешливи совети за одгледување портокалови дрвја во вашата градина

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Одгледувањето овошно дрво како портокалот во градината може да биде корисно на два начина. Покрај тоа што има стабилно, трајно снабдување со ова цитрусно овошје при рака откако дрвото ќе почне да вроди со плод, дрвото натоварено со портокали е живописна визуелна завршница на градината што ќе се натпреварува со други дрвја и украсни растенија.

Исто така види: Како да инсталирате држач за ТВ на ѕидот

Ако размислувате како да засадите семки од портокал, знајте дека тоа не е добра идеја. Бидејќи портокаловите дрвја растат многу добро во поголемиот дел од Бразил, многу градинари почетници грешат да користат семиња за одгледување на ова дрво. Излегува дека семките од портокал се многу подложни на болести и штетници. Понатаму, ќе бидат потребни и до 15 години за да вродат со плод.

Затоа, најдобро е да се одгледуваат портокалови дрвја од пресадени садници на дрвото, бидејќи на тој начин ќе добиете здраво дрво кое може да преживее неповолни услови и да дава плод многу побрзо отколку што би било возможно кога се одгледуваат портокалови дрвја преку семиња.

Во Бразил, најдобра клима за одгледување портокалови дрвја е онаа каде температурите се помеѓу 23 и 32 ºC. Температурите над 32°C не се погодни за одгледување портокалови дрвја, особено ако регионот нема многу водни ресурси. Отпорот на студ ќе зависи од сортата.

Ако сакатеза да знаете како да засадите портокали во саксии, првото нешто што треба да го имате на ум се токму минималните и максималните температури во вашиот регион. Во оние каде температурите може да паднат под 7°C, најдобро е да се избере сорта на портокал што може да се одгледува внатре во саксии или што може да се транспортира во затворен простор во зима. Садењето портокалови дрвја е поуспешно ако се направи во идеално време, односно во највлажната сезона или во текот на зимата, како што е случајот во јужните држави на земјата.

Во овој туторијал, истакнуваме 8 одлични совети како да одгледувате портокалови дрвја. Овие совети можете да ги користите и за нега на мини портокалови дрвја.

Совет 1 – Изберете го вистинското место за портокаловото дрво

Еден од најважните чекори за грижа за портокаловите дрвја во затворен простор е да изберете добро осветлено место или место со многу светлина во зимските месеци. Стаклена градина или конзерваториум би биле идеални. Во лето, можете да го преместите дрвото во градината и да го поставите на сончево, но покриено место.

Исто така види: Како да наполните лушпи од јајца со конфети

Совет 2 – Одржување на портокаловото дрво на вистинската температура

Минималната температура што може да ја издржи портокаловото дрво е помеѓу 10°C и 13°C. Ако растението се чува надвор или во области каде што температурата може да падне под 7 ° C, дрвото може да умре. Но, ако одлучите да го чувате растението надвор од куќата на покриено место, завиткајте ја вазната со памучна вата.хортикултурна изолација за заштита на растението доколку температурата падне под толерантниот минимум.

Совет 3 – Количина на вода за наводнување на расад од портокал

Количината на вода што треба да се испорача на расад од портокал зависи од климата во регионот и фреквенција на врнежи. Сепак, општо правило во грижата за портокаловото дрво е редовно да се наводнува во пролет и лето за да се спречи дрвото да страда од високи температури. Прскањето на листовите со вода рано наутро во текот на летото ќе ја обезбеди потребната влага на растението. Алтернатива е да ги ставите саксиите на послужавници со сопствен растителен производ за да се одржи влажноста. Можете да го прекинете наводнувањето во есен и зима, навлажнувајќи ја почвата само кога е сува. Но, продолжете со редовно замаглување на листовите во зима за да поттикнете опрашување и плодни. Напомена: Запомнете дека количината на наводнување влијае и на овошниот сок. Колку повеќе наводнувате, толку помала ќе биде содржината на портокалот во цврста состојба.

Совет 4 – Кое е најдоброто ѓубриво за портокаловите дрвја

Најпрво, треба да знаете дека видот на ѓубриво што се користи на портокаловото дрво влијае на содржината на плодот. Ѓубривото со висока содржина на азот ќе произведе плодови со повеќе масло во кожата, додека ѓубривото со висока содржина на калиум ќе резултира со спротивното. Ако сакате да го зголемите плодноста напортокалово дрво, треба да нанесете околу 1 до 2 килограми азот годишно на дрвото. Во секој случај, секое ѓубриво што го користите на дрвото треба да содржи калиум, фосфор и други микронутриенти. Ако овошно дрво како што е портокалот не дава плод и покрај примената на ѓубриво, тогаш нешто не е во ред: најдобро е да се тестира почвата за да се утврди дали има нерамнотежа во хранливите материи. Ако е така, тоа ќе биде можно да се компензира со избирање на посоодветно ѓубриво. На овој начин може да се нанесат дополнителни хранливи материи на листовите на дрвото со прскање 1 или 2 пати годишно.

Совет 5 – Како да се исече портокаловото дрво

Портокаловото дрво не треба да се крои за да се обликува дрвото. Но, препорачана мерка е да се отстранат гранките кои пораснале помалку од 30 сантиметри од основата на портокалот. Исто така, важно е дрвото да се одржува здраво, да се отстранат оштетените или изумрените гранки.

Совет 6 – На кои болести и паразити треба да внимавате кај портокаловите дрвја

Зеленување – Дали болеста што во моментов најмногу ги погодува цитрусните дрвја, не само во Бразил, туку и во целиот свет. Тоа е предизвикано од бактерии кои го овенуваат растението. Меѓу симптомите се подебели листови и плодови кои се деформирани и помали од нормалното. За да се спречи болеста, постои само едно решение: постојано следење и искоренување наконтаминирани растенија.

Раз на цитрус – Исто така предизвикан од бактерии, ширењето на оваа болест се јавува преку наводнување или поврзаност помеѓу дождовницата и ветерот. Главните симптоми се присуството на истакнати, кафеави лезии на растенијата; и жолти ореоли околу лезиите, кои можат да се појават на лисјата, гранките и плодовите и да предизвикаат абнормално паѓање на овие елементи од дрвото.

Амарелињо – Друга болест предизвикана од бактерии кои ги попречуваат садовите што пренесуваат вода и хранливи материи . Главниот симптом е присуството на мали жолти дамки на предната страна на листот и дамки во боја на слама на задната страна. Покрај тоа, болеста резултира со мали и тврди плодови.

Гумоза – Почеста во регионите со суптропска клима, оваа болест е предизвикана од еден вид габа. Симптомите се кафеави дамки на багажникот со влажен изглед. Како што болеста напредува, кората скапува и формира непца и, ако стигне до корените, тие скапуваат, растението почнува да се суши и да умира. Превентивната контрола треба да се спроведува со употреба на подлоги, покрај тоа што ќе се избегнува садење во области со слаба дренажа.

Кохинеалите – Штетниците кои ги погодуваат повеќето затворени растенија, брашното бубачки може да се најдат и во градината во потоплите клими. Симптомите на болеста можете да ги идентификувате со присуство на бели или кафеави памучни маси на стеблата. Виеможете да се ослободите од нив со третирање на портокаловото дрво со спреј од раствор направен со сапун, масло и алкохол. Повторете ја апликацијата неколку пати, доколку е потребно.

Вошки - Додека лисните вошки се хранат со сокот и лисјата на растенијата, нападот од овој штетник може да резултира со лисја кои се искривуваат и на крајот паѓаат од растението. Можете да ги контролирате лисните вошки со прскање со вода со сапуница.

Совет 7 – Која почва е идеална за портокалови дрвја? . Обидете се да не додавате премногу ѓубриво во почвата бидејќи, иако тоа го подобрува растот на зеленилото, го попречува и цветањето и плодноста.

Совет 8 – Како да го поттикнете плодот и цветањето

Портокал дрвјата даваат плод еднаш годишно, а за созревање се потребни меѓу 7 и 12 месеци. Ако сакате да одгледувате портокалови дрвја на отворено во градината, пчелите и другите опрашувачи обично се грижат за опрашување. Што се однесува до грижата за портокаловото дрво во затворен простор, добра идеја е рачно да се опрашува, ширејќи го поленот од еден цвет на друг. За да го направите ова, можете да користите памук или мека четка.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.