Водич со 11 чекори Како да направите висечка чинија со овошје

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Глобалната пандемија го промени нашиот начин на живот и начинот на кој живееме, јадеме и дишеме. Одеднаш станавме посвесни за важноста на здравјето на членовите на нашето семејство, од вежбање физички вежби до навики во исхраната. Кога станува збор за здравата исхрана, не можеме да ја пренагласиме важноста на овошјето во нашата секојдневна исхрана.

Сепак, некои работи не се многу променети... како да се сетиш да јадеш овошје. Навикнати сме да ги купуваме, да ги чуваме во фрижидер и да заборавиме да ги јадеме. Ова е доста честа појава, особено кај младите или децата дома. На крајот на краиштата, полесно е да се набават закуски и задоволства од полиците во кујната отколку да се отвори фрижидерот за овошје.

Ставањето на свежото овошје во прекрасни корпи за овошје на шанкот, без разлика дали е за појадок или на трпеза, го украсува просторот и изгледа примамливо, испраќајќи покана „да ме собереш“. И покрај тоа, чувањето овошје во корпи на шанкот зазема многу простор. Ако имате мала кујна со ограничен работен простор, станува предизвик да се жонглирате со потребите за простор и да го одржувате овошјето на изложба, правејќи го видливо и достапно за секого.

Во тој момент, креативниот сад за овошје доаѓа на помош! Висечка корпа со овошје доаѓа како дополнителен бонус. Покрај тоа што кујнскиот пулт е слободен, факт е дека наовошјето чувано во корпи со овошје останува посвежо подолго. Вака нашите баби и дедовци ги чуваа свежите овошја и зеленчуци долго пред да дојде фрижидерот.

Висечкиот сад за овошје додава винтиџ шарм на декорот на вашата кујна. Можете да го користите како повеќенаменска корпа за складирање, да додавате нивоа за да ја претворите во висечка корпа за овошје и зеленчук, висечка внатрешна градина или дури и висечка зеленчукова градина за вашиот дом.

Проект за висечка овошна корпа DIY

Да се ​​направи висечка корпа со овошје DIY е детска игра. Лесно и забавно е да се направи, лесно се претвора во проект „направен по мерка“ за деца. Со вашата имагинација и креативност можете да го претворите во прекрасно парче декорација за вашиот дом. Затоа, ајде да си направиме сопствена висечка корпа со овошје „Направи сам“ со наш личен допир наместо да ја купуваме од продавница. На крајот на краиштата, тоа е она што го прави ентузијастот што го прави сам. Сè што треба да направите е да го следите едноставниот туторијал „Направи сами“ за тоа како да направите висечка чинија со овошје од нула.

Вашата кујна може да биде уште поубава ако ги спроведете во пракса други проекти на организацијата сами. Погледнете како да креирате организатор за зачини или како да организирате кристални чинии и чаши.

Исто така види: Како да направите пловечка маса покрај креветот

Чекор 1. Како да направите сад за овошје? Соберете материјали

Соберете ги сите материјали занаправете ја корпата со овошје пред да почнете да ја работите. За декорација ќе ви треба корпа, синџир за закачалки, јаже, конец од ткаенина, метална жица, око од калај.

Бонус совет: Откако ќе ги соберете сите материјали, испланирајте го стилот и дизајнот на висечката корпа со овошје. Тајната за убава висечка корпа со овошје лежи во нејзината едноставност, елеганција и рамнотежа што ја одржува правилно да виси.

Чекор 2. Земете го јажето и преклопете го

Земете го јажето и преклопете го од средината на два дела. На свитканиот дел ставете метален прстен од синџир. Ќе ви требаат најмалку три јажиња за да ја завиткате корпата. Потоа додадете уште едно парче врвка со иста должина како и другите две и прицврстете ги сите заедно. Со помош на канап/конец, врзете го јажето затворајќи ја јамката и третото јаже, прицврстувајќи го на тој начин металниот прстен во јамката на вклученото јаже. Цврсто врзете ги конците.

Чекор 3. Додадете додатоци за украсување

Користете што сакате за да ја декорирате вашата кошница со овошје за висење DIY. Користев турска керамичка топка за очи. Ставете го на свитканиот дел од јажето.

Бонус Совет: Можете да ја декорирате вашата кошница со овошје, која висе, сам, по ваша желба. Можете дури и да користите обоено јаже, јаже од јута или да ги плетете јажињата во набрани синџири. Тоа е ваша висечка корпа со овошје, па оставете ја вашата фантазија слободно и украсете ја за да ја искористите за да го воздигнете вашиот живот.кујнски декор.

Чекор 4. Измерете ја закачалката

Држете ја врвката за да ја измерите висината на вашата висечка корпа со овошје. Оставете колку што е можно повеќе простор помеѓу корпата и врвот на јажето за да можете удобно да го ставате и извадите овошјето. Завиткајте го јажето за да затворите дел од корпата.

Бонус совет: Ако планирате да направите корпа со овошје во слоеви, одберете ја должината на јажето според бројот на слоеви.

Чекор 5. Поставете ја корпата

Ставете ја корпата на затворениот дел од јажето. Погрижете се да е добро избалансиран.

Чекор 6. Врзете ја корпата со метална жица

Земете парче метална жица. Врзете ја корпата на долната врвка на закачалката користејќи метална жица. Јачината на металната жица ќе и даде сила на висечката корпа. На тој начин ќе се погрижите да остане балансирана и да не падне од јажињата.

Чекор 7. Проверете го

Држете ја корпата и погледнете. Откако ќе го направите, висечката корпа ќе изгледа вака пред да ја закачите.

Чекор 8. Додадете ја втората корпа

Земете ја втората корпа и ставете ја под првата на истата врвка. Повторете ги чекорите и направете го истото како што ја направивме првата корпа. Оставете доволно простор врз основа на вашите барања и удобност. Врзете јазол во долната корпа за врвката на закачалката. Прицврстете со метална жица како што направивме во првата.

Чекор 9. Украсете ја вашата корпа со овошјесуспендиран

Можете да го користите вашиот креативен сад за овошје како декорација во кујната. За да ја украсам мојата корпа со овошје, го отворив конецот на крајот од закачалката.

Чекор 10. Додадете рустикално чувство

Исчеткајте го отворениот крај на јажето за да му дадете рустикално чувство на јажето. Можете да нанижете мониста за да го направите поубав.

Исто така види: Како да направите светилка од хартија: Научете како да правите хартиена светилка во 19 чекори

Чекор 11. Плодот на вашиот труд е готов!

Висечкиот сад со овошје, плодот на вашиот труд и имагинација, е подготвен да виси. Ќе се изненадите кога ќе видите како едноставна висечка корпа со овошје исполнета со свежо овошје, зеленчук или дури и држење зеленчукова градина со свежи билки може да го украси просторот со својата свежина.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.