Како безбедно да тестирате штекер со мултиметар во 5 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали некогаш сте се запрашале дали струјата допира до вашиот дом како што треба? Таму доаѓа мултиметарот, алатка која редовно ја користат професионалци како електричари и инженери за тестирање на жиците на електричните приклучоци. И за среќа, скоро секој може да користи мултиметар овие денови и да научи како самостојно да тестира штекер со мултиметар.

Користењето мултиметар на правилен начин значи дека лесно можете да препознаете дали белите и црните жици се обратни, дали приклучокот е успешно заземјен и кој од каблите што влегуваат во кутијата за напојување го напојуваат тој електричен штекер. .

Како да користите мултиметар

Но, пред да ве научите како да мерите напон со помош на мултиметар, запомнете го следново: повеќето од овие тестови се прават со вклучена електрична енергија; затоа, погрижете се да останете безбедни со тоа што секогаш ќе ги држите двете сонди во иста рака за да избегнете шокирање.

Чекор 1. Знајте што е мултиметар

Важно е да го прочитате упатството за употреба што доаѓа со мултиметарот пред да го користите. Додека читате, секогаш проверувајте за конкретни упатства за тоа како безбедно да го тестирате приклучокот за мултиметар.

Исто така, важно е да бидете сигурни дека вашиот мултиметар е, всушност, способен да го тестира напонот на вашиот штекер. Ако го присилите да чита напонпремногу високо, може да го скршите мултиметарот.

Безбедносни совети: Запомнете го следново пред да научите да користите мултиметар

• Секогаш носете чевли со гумени ѓонови

• Никогаш не допирајте ниту еден од проводниците површини (метал, бакар, итн.)

Исто така види: DIY: Направете корпа направена од хартија

• Секогаш проверувајте ја опремата дали има лабави жици или напукнати кабли.

• Секогаш користете рачки или гумени ремени за безбедно држење на алатите.

• Никогаш не дозволувајте тестните кабли на мултиметарот да се допираат еден со друг.

• Никогаш не ги допирајте овие сонди сами.

Чекор 2. Вклучете го мултиметарот

• Вклучете го мултиметарот и префрлете ја функцијата на поставката за наизменична струја (што значи наизменична струја, вообичаено претставена со А со свиткана линија како ~A или A~.

• Понекогаш бирачот ќе биде јасно означен, а во други моменти може да биде неопходно да се консултирате со упатството за да видите кои симболи се користат.

Изборен совет: Мултиметар или мерач на напон?

Мерачот на напон е вистинскиот за мерење на напонот, но ако сакате да го измерите напонот заедно со другите отчитувања (како отпорност и струја), мултиметарот е вашата најдобра опција.

Дали знаете како да инсталирате градинарски светла? Погледнете го овде!

Чекор 3. Поврзете ги жиците

До сега сте требаше да видите дека вашиот мултиметар има две жици (една црвена и една црна)со метални шилци на врвот. Ние ги користиме овие сонди за да го тестираме вашиот домашен штекер, што значи дека треба да се поврзат со мултиметарот.

• Црвената жица мора да биде поврзана со влезот „волти“, кој обично е означен со буквата V и грчката буква омега (Ω). Имајте предвид дека овој слот може да има и дополнителни букви како mA или Hz.

• Црната жица мора да влезе во отворот означен COM, обично прикажан со црн круг или симбол минус.

Чекор 4. Вметнете ги пробните кабли во штекерот

Вашите црвени и црни пробни кабли сега треба да се вметнат во левата и десната страна од вашиот штекер. Сепак, навистина не е важно која боја оди на која страна - овие бои се важни само за тестирање на кола и други видови електрични струи.

Предупредувања:

• Кога ги држите сондите во рака, секогаш допирајте ги на изолираните делови и никогаш на металните делови (на крајот на краиштата, не сакате да ризикувате да добиете струен удар).

• Иако учењето да се користи мултиметар може да биде лесно, сепак е важно да останете безбедни. Секогаш почитувајте ги правилата и никогаш не користете го неправилно, бидејќи може да го оштетите вашиот мултиметар или дури да се повредите себеси или некој друг.

Чекор 5. Направете го тестот

• Изберете го најнискиот број што е поголем од напонот на вашиот приклучок. На пример, во ОК, просекотод стандардниот приклучок е 230V - затоа погрижете се да го поставите мултиметарот на бројка над тоа. Откако ќе изберете опсег, можете да започнете со тестирање на тој електричен штекер.

Запомнете: Не секој мултиметар ќе бара од вас да поставите опсег, бидејќи некои немаат ни бројки на скалата. Во овие случаи, мерачот автоматски ќе го постави опсегот кога ќе направите мерење.

• Држете ги двата кабли со едната рака (за да избегнете шок).

• За да го измерите штекерот, вметнете ја едната жица во приклучокот под напон (десен отвор), а другата во неутралниот (лев отвор).

• Консултирајте го отчитувањето на напонот на вашиот мултиметар – тој треба да покажува 230 V или една цифра малку пониска или повисока.

• Ако сакате да видите дали една од жиците е обратна или не, ставете една жица во приклучокот за заземјување (горниот отвор), а другата во десниот отвор. Ова треба да ви даде читање блиску до 230 V - ако не добиете, обидете се да го тестирате левиот отвор.

• Оставајќи ја едната жица мирна на приклучокот за заземјување, вметнете ја другата во левиот отвор – вашиот мултиметар сега треба да чита блиску до нула (макс 2V). Ако ти каже 230V тогаш знаеш дека жиците се вкрстени.

• Ако откриете дека вашиот домашен штекер не работи правилно, не паничете: мртов штекер само треба да се замени, додека неправилно поврзан штекер може да се поправиотстранување на приклучокот и менување на точките за поврзување на жиците. Но запомнете дека овој тип на електрична работа мора да се врши СО ИСКЛУЧЕНА СТРУЈА.

Совет за напредно тестирање:

Планирате редовно да ги тестирате вашите домашни продавници? Потоа можеби ќе сакате да преминете на алатка која е подобра и помоќна од мултиметар - како тестер на штекери. Со тестер на штекери, можете лесно да тестирате многу работи како што се RCD, поларитет на електричната мрежа и можни опасни превртувања на жиците (како што се неутрални во живо или превртувања на заземјување во живо). .

Исто така види: Како да ги отстраните дамките од кафе од теписите во 6 чекориДали знаете друг совет за безбедно тестирање на приклучокот?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.