Како да се шие кревет за куче

Albert Evans 17-08-2023
Albert Evans
за кучиња со други ткаенини. Изберете ги оние што се удобни, цврсти и лесни за шиење. Дополнително, при изборот на бојата на ткаенината, ви предлагаме тоновите да ги изберете според тонот на палтото на вашето куче, за да не се појавуваат опуштените влакна премногу. Поставете го креветот за кучето во агол што сакате да го одвоите за вашето куче кога се одмара или кога се гости во куќата. Тоа е навистина добар начин да го дисциплинирате и вашето куче со тоа што ќе му доделите одреден простор во куќата.

Проверете ги другите супер кул занаетчиски проекти: лесен прстен за салфетка „Направете сами“ во само 10 чекори

Опис

Домашните миленици се дел од семејството и ако сте сопственик на домашно милениче, сигурно ја имате оваа желба да го разгалите вашето мало животно со играчки, почести, прошетки и сè што може да ви помогне да живеете целосно, среќен и здрав живот. Од друга страна, ако и вие сте направи, тогаш сигурно сте имале желба да креирате и трансформирате многу работи низ куќата во додатоци за кучиња. Оваа мисла е поттикната и од фактот што готовите додатоци за кучиња се скоро секогаш скапи, а исто така, најчесто, не се многу издржливи. Така, кога дојде време нашето куче, Харпер, да има кучешки кревет, тргнавме по патеката „направи сам“.

Најдоброто нешто во врска со тоа како да се шие кревет за куче е тоа што можете да го приспособите според големината на вашето куче, можете да ја изберете вашата омилена шема на кучешки кревет, плус тоа е супер забавно и лесно. Затоа, кажете му на вашето куче дека е сакано со тоа што ќе научите како сами да поставите кревет за куче! Еве го нашиот туторијал за тоа како да направите кревет за куче чекор по чекор во 13 чекори што вие и вашето куче ќе ги сакате.

Чекор 1. Соберете ги материјалите

Соберете ги сите потребни материјали за да започнете со нашето упатство за тоа како да направите кревет за куче. Меѓу нив се ткаенината, ножиците и мерната лента. Пред да започнете, може да бидедобра идеја е да ги измиете и исчистите ткаенините што ќе ги користите. Ова претходно ќе ја намали ткаенината и шансите да се случи тоа кога ќе ја измиете подоцна ќе бидат значително помали. Покрај тоа, се препорачува пеглање. Ткаенината ќе биде мазна, а фугите и фитинзите ќе бидат совршени.

Чекор 2. Измерете ја и означете ја ткаенината

Измерете ја големината на креветот за кучето и означете ги бараните димензии на ткаенината. Големината на креветот за кучето ќе зависи од големината на вашето куче. Исто така, треба да исечете една големина на ткаенина за основата и друга големина за висина и да исечете по две од секоја од тие големини. Имам бигл кој тежи 13 кг, па измерив две парчиња 60х6 цм на основата и две парчиња 180х15 см на ѕидовите.

Чекор 3. Исечете ги ткаенините

Откако ќе ги означите препорачаните димензии, можете да продолжите на следниот чекор. Исечете ги сите делови од ткаенината што беа обележани. Користете остри ножици или за сечење ткаенина.

Чекор 4. Подгответе ја машината за шиење

Подгответе ја вашата машина за шиење, работата со машина за шиење ќе ги направи шевовите чисти и силни. Целиот процес исто така ќе се направи многу побрзо. Со сите исечени парчиња, подгответе ја машината за шиење со конец со соодветната боја.

Чекор 5. Прво зашијте ги страните

Прво зашијте ги двете парчиња од 180x15 cm заедно. Поставете ги двете десни страни претходнозашијте ги двете долги страни заедно. Откако ќе го направите ова, направете го истото со двете парчиња 60x60 cm. Не заборавајте да ги поставите и десните страни.

Чекор 6. Свртете го страничниот дел

Свртете го страничниот дел од креветот надесно. За да можете да го направите ова, не шијте ги страните на отворот за ткаенината.

Чекор 7. Свртете го основното парче

За да можете да ја свртите основната ткаенина надесно, оставете отворена празнина со големина на рака. На овој начин може да се заврти парчето и врз него да се постави полиестерското влакно за полнење.

Чекор 8. Прикачете ја страната на основата

Сега, поставете го страничниот дел на основата. Погрижете се страната да ги покрива сите страни на основата. Исто така, не заборавајте да ги оставите сите отворени делови заедно. Сите отворени делови ќе мора да се затворат заедно на крајот, затоа погрижете се сите да бидат на иста страна.

Чекор 9. Зашијте ја страната на основата

Откако ќе ја ставите страната на место, зашијте ги аглите за да ја прицврстите страната на основата. Продолжете да ги оставате парчињата отворени.

Чекор 10. Наполнете со полиестерски влакна

Со последниот чекор, основната структура на креветот за кучето е сошиена заедно. Сега е време да ја наполните страната и основата со полиестерски влакна. Продолжете со полнење со полиестер додека не почувствувате дека креветот за кучето е супер удобен за вашето куче и тој би бил многу удобно да седи во него.

Исто така види: Одгледување портулака

Чекор 11. Исечете го вишокот ткаенина од страна

Сега кога целиот простор во ткаенината за полнење е исполнет, можете да го исечете вишокот ткаенина од страничниот дел. Направете го ова само со она што е навистина потребно.

Чекор 12. Затворете ги отворените делови

Време е рачно да ги шиете отворените делови. Машината за шиење повеќе не може да се користи на полупечениот кревет за кучиња. Меѓутоа, ако не знаете како да користите игла и конец, можете да го направите овој дел од работата така што ќе ги залепите со топол лепак. Тоа е полесно и побрзо. Сепак, треба да се спомене дека рачно изработените завршни конци ќе бидат многу поцврсти од оние споени со топол лепак.

Чекор 13. Повикајте го вашето куче

Повикајте го вашето крзнено бебе и покажете му го новиот кревет. Кучињата се претпоставува дека се многу посесивни за своите работи. Сигурни сме дека вашето домашно милениче би сакало да има свој кревет и ќе ве лиже насекаде кога го користи овој прекрасен подарок!

Совети: приспособете го креветот за кучето според големината на вашето куче. Можете да ја зголемите големината на креветот. Можете исто така да го направите уште помек и помек ако мислите дека вашето куче ќе го претпочита на тој начин. Можете исто така да направите мала перница за да одите заедно со креветот за кучето за вашето четириножно бебе. Можете да пробате и како да наместите кревет

Исто така види: 17 одлични идеи за организирање плакар и кабинети

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.