Чекор по чекор: Ѕидна закачалка и држач за клучеви со стар прозорец

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако се прашувате како да направите багажник за ѕидни палта, погледнете го овој туторијал DIY. Овој проект за надградба е совршен за домови со рустикален стил, бидејќи користењето на старите прозорци му дава на декор посебен и уникатен шмек. Можете исто така да го промените овој проект со додавање полица или додавање фотографии. Бидете креативни!

Чекор 1: Купете ги материјалите

За да ги забрзате работите, купете ги сите материјали што ќе ги користите однапред. Бројот на куки и завртки ќе зависи од големината на вашиот прозорец и од тоа како го дизајнирате.

Чекор 2: Брусење на рамката на прозорецот за рушење

Можете да пескате со рака или со користење брусалка, но секогаш почнувајте со шкурка со 80 гриз, а потоа користете пофина. Ако шмирглате со рака, веројатно ќе биде навистина тешко да ја извадите целата боја од прозорецот, но според мене, тоа е она што му го дава оној винтиџ изглед.

Чекор 3: Дупчете дупки во рамката на прозорецот за куките

За да ги додадете куките за палто, прво треба да ги издупчите дупките на предната страна на прозорецот. Решив да додадам во долниот лев дел од рамката на прозорецот. Ставете ги на растојание од 10 см.

Исто така види: Непогрешлив совет: Како да го исчистите фрижидерот и да мириса во 7 чекори

Чекор 4: Додадете ги куките за премачкување

Поставете ги куките таму каде што сте ги издупчиле дупките и додајте ги завртките за да ги прицврстите на место. За рустични проекти, сакам да користам црни или месинг метали,затоа што мислам дека повеќе одат со овој стил.

Исто така види: Направете сами јагода во тенџере

Чекор 5: Дупчете ги дупките за куките C

За куките C, можете да ги зашрафете пред прозорецот, како закачалките, или можете да го направите како јас. Направив дупки на дното на прозорецот затоа што мислам дека би било полесно да ги закачите клучевите со куките C во оваа положба.

Чекор 6: Додајте ги куките C за да го направите клучот

За да го претворите овој прозорец во повеќенаменска држач за палта, поставете ги куките C. Ова ќе биде вашиот прстен за клучеви. Погрижете се да оставите простор помеѓу куките за палто и приврзоците за клучеви за да не се судрите кога го закачувате едното или другото.

Чекор 7: Додајте ги куките за рамката на ѕидната решетка

За да ја закачите рамката, на задната страна, додајте ги куките за рамката. Ставете ги на врвот на прозорецот, приближно 5 см од страничните рабови. Купете ги оние што веќе доаѓаат со нокти за да имаат вистинска големина.

Чекор 8: Украсете и закачете

Нацртајте дизајн на стаклото или додајте фотографии користејќи селотејп на задната страна да се претвори во рамка за слика. Изгледа совршено во ходникот и е одлично решение за организирање на палтата и клучевите.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.