Како да се грижите за бонсаи: 8 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Во денешно време, речиси секој знае што е бонсаи. Во текот на 14 век во Јапонија, уметноста на учење како да се грижи за бонсаи ја практикувале само аристократите и луѓето кои уживале високи позиции во општеството.

Исто така види: Како да направите табла со рамка 6 многу лесни чекори

За среќа, денес, бонсаи може да се грижи секој, само следете неколку едноставни правила (како да исечете бонсаи дрво, како да ја изберете вистинската почва, каде да ја поставите и слично). Во овој водич ќе ги научите основите за тоа како да направите бонсаи и да го одгледувате во вашиот дом со текот на годините.

Чекор 1: Растението бонсаи е суво: како да го вратите во живот

Дури и ако сите лисја од бонсаи се исушија, секогаш можете да ги направите повторно да блеснат.

Прво, проверете внимателно и обидете се да ја разберете причината за сувоста. Може да се работи за наезда на инсекти (како што се пајаци или грини), но исто така може да е вина за болест, дехидрација поради недостаток на наводнување или дури и прекумерна влажност.

Проверете го нивото на влага во почвата. Ставете го прстот 2 до 5 см во почвата и ако чувствувате дека земјата е тврда, сувоста на бонсаи може да биде предизвикана од дехидрација. Исечете ги мртвите делови за да израснете нови. Користете ги ножиците за да ги исечете бонсаите.

Чекор 2: Проверете дали има светлина

Дури и на бонсаи од затворен простор му треба светлина и свеж воздух за да цвета. Директната светлина секој ден може да биде премногу, но секогаш е подобро отколку да ја чуватево темница дење и ноќе.

Ако не сте сигурни каков вид бонсаи имате (ова треба да го знаете бидејќи секој бонсаи бара различно количество светлина), чувајте го надвор, но изложете го индиректно на сончева светлина . Запомнете дека премногу сенка ќе го убие вашето бонсаи, секогаш ставајте го во близина на прозорец.

Чекор 3: Правилно наводнувајте го вашето дрво бонсаи

Научете како да се грижите за бонсаи тоа исто така е да знаете како правилно да се наводнува. Во ладни клими, наводнувајте се еднаш дневно (рано наутро или доцна навечер). Кога е жешко, ќе треба да го полевате два пати на ден, избегнувајќи време на силна сончева светлина.

Чекор 4: Грижете се за почвата

Ако почвата на бонсаи треба да да се прилагоди, олабавете ја површината со вилушка пред да ја монтирате. Запомнете дека почвата за бонсаи мора да има три карактеристики: одлично задржување, одлична дренажа и одлична вентилација.

Затоа е неопходно да има воздушни џебови во почвата. Тие ќе обезбедат кислород за корените на растението и за микробактериите.

Совет: Експертите велат дека совршената почва за бонсаи е неутрална, ниту кисела ниту основна (ниво помеѓу 6,5 и 7,5).

Чекор 5: Дополнете ја почвата доколку е потребно

За помалку компактни почви, решение може да биде малку вермикулит. Измешајте 50% вермикулит со 50% органска почва и додајте го просторот што го изгребавте со вилушката.

Чекор 6: Какокроење бонсаи

За убаво и здраво да растат корените, гранките и листовите, се препорачува повремено кроење (еднаш или двапати годишно).

  1. Извадете го бонсаи од тенџерето и ставете го на работна маса. Нежно отворете ги корените со прстите, отстранувајќи ја нечистотијата што останува заробена.
  2. Земете ги ножиците и исечете ги корените што остануваат околу главниот корен.
  3. Исечете ги подебелите корени што растат надолу од коренот (ова ќе отстрани приближно ⅓ од должината на растението). Оставете ги потенките корени да растат од коренот.
  4. Сечењето на ⅓ од структурата на коренот ќе создаде погуст и покомпактен корен систем.
  5. Ставете го во тенџере со бонсаи 2,5 cm погоре од висината на коренот.
  6. Почекајте една година пред повторно да ги исечете корените (за да не се напрега растението).

Совет за подоцнежно кастрење: Сакате да избегнете истекување на премногу сок од вашиот корен систем. бонсаи и во исто време помагаат вашите исеченици да заздрават? Нанесете паста за рани од бонсаи (достапна во градинарските центри) на исечоците. Стиснете мала количина на прстот (носете ракавици) и нанесете лесен слој каде што ќе исечете корен или гранка.

Чекор 7: Изберете го идеалниот сад за вашето бонсаи

Вие не можете да очекувате да видите прекрасно бонсаи ако не изберете совршено тенџере. Не случајно зборот бонсаи има аособено значење: значи сопствено растение во саксии!

Ако вашето бонсаи е повисоко отколку што е широко, совршената големина на садот е ⅔ од висината на бонсаи. Наместо тоа, ако е пошироко отколку што е висок, одлучете се за тенџере што е ⅔ од неговата ширина.

Совет: Нормално, длабочината на тенџерето треба да биде еднаква на дијаметарот на багажникот на бонсаи. Сепак, овој метод не функционира со млади бонсаи кои сè уште не пораснале или со стебло како на конец.

Чекор 8: Користете ѓубриво за вашиот бонсаи

Доволно го давате вашето бонсаи исхрана? Земете органско ѓубриво, разредете го со вода и давајте го на бонсаи еднаш неделно додека не видите дека бојата на листовите станува сè поинтензивна.

Исто така види: Направете го тоа сами: Рачно насликана саксија со растенија

Совет: кои ѓубрива кои бонсаи да ги дадете?

  • Листопадни бонсаи: оплодете се еднаш неделно за време на растот, но престанете кога лисјата ќе почнат да паѓаат (јавор бонсаи, на пример).
  • Иглолисни бонсаи : истите правила применувајте, но не заборавајте да го оплодите овој тип на бонсаи во текот на зимските месеци.
  • Тропски и суптропски бонсаи: оплодете ги најмалку еднаш неделно за време на растот (овие бонсаи тие ќе продолжат да растат во текот на годината и треба да ги добиваат ѓубриво секој месец, од есен до пролет).

Запомнете да не ги оставате вашите бонсаи без исхрана. Но запомнете дека ако бонсаи ви е болен виене треба веднаш да го храните. Нека си го врати здравјето пред да го даде ѓубривото.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.