Начини да се отстрани старата боја DIY

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
Дупчење ѕид од тули I 8 лесни чекори со совети за дупчење ѕидови и како да се блокира сончевата топлина во Windows во 11 чекори

Опис

Кои се вашите врвни приоритети ова лето? Да, живееме во невиден момент во историјата на целото човештво. Но, што? Ќе го поминеме тоа со сите овие генијални DIY проекти во нашите ракави! Значи, што ќе научиме денес? Ако размислувате да го реновирате целиот дом или само една соба, сега е време!

Нашите канцеларии се затворени на неодредено време и имаме доволно време да преземеме тешки и сложени проекти. Но, за среќа, отстранувањето на бојата од ѕидовите не е толку застрашувачка задача како што звучи. Со вистинските материјали и инструкции, ќе го изведете овој проект со букви. Но, да знаете како да ја отстраните старата боја од површината не е само да изберете боја по ваш избор што ќе ја користите за да ја замените старата боја на бојата.

За да го промените вашиот дом целосно, на брзото „ кревање “ му треба темелна подготвителна работа. Исто така, малтерисувањето ѕид ја има истата класификација кога се работи за подготвителна работа. Стружењето на бојата за отстранување на старата боја е главната задача кога планирате да ги малтерисирате ѕидовите за свеж слој боја. Во овој туторијал „Направи сами“ за начини на отстранување на старата боја, ќе ви кажам сè за тоа како брзо да ги отстраните боите и лакот од ѕидовите. Но, пред да влезам во тој процес, би сакал да споменам неколку аспективажно е да можете да го отстраните мастилото.

Исто така види: Како да го исчистите шпоретот со оцет

За да се добие урамнотежена и униформа боја, ѕидовите мора да бидат совршено чисти и целосно мазни. Ова бара стругање на ѕидните површини и отстранување на старата боја. Важно е да се запамети дека ако ѕидот е малтер, гипсот е порозен по природа и ако старата боја не е правилно отстранета од ѕидовите, тоа може да го попречи вашиот процес на реновирање.

Старата боја нема да ви прави проблеми ако е веќе излупена или исечкана. Најлесен начин да се отстрани старата боја е со стругалка или пластичен нож. Алтернативно, можете да користите сечило за гребење. Процесот на рачно стружење ќе биде опфатен детално во следните точки. Но, тука е важно да се донесе одлука: дали планирате да ја реновирате целата соба? Ако е така, можете да ја изгребете бојата без да обрнувате премногу внимание на старата боја. И ако планирате да ја обоите просторијата во друго време, тогаш треба да внимавате кога ја отстранувате старата боја. Тоа е затоа што случајното бричење области во просторијата не е добра идеја. Конечно, ако по грешка сте изгребале мал дел од ѕидот, можете да користите спојна смеса за да ги пополните тие области.

Постои и алтернатива што можете да ја користите како алтернатива. Ако не сакате да направите рачно стружење, можете да користите хемиски стриптизери. Исто така, ако бојата не се симнала, тоа е многу тешкоизгребете го со шпатула. Немате друга опција освен да го третирате ѕидот со хемиски стругалки или стриптизери. Тука повторно треба да донесете важна одлука за вашите долгорочни планови и цели. Ако сакате целосно да ја освежите бојата на вашиот дом во следните неколку недели, хемиските стриптизери се одлична опција за разгледување. Хемикалијата за вештачки стругалка е исклучително корозивна и лесно може да ја обезбојува површината на ѕидовите на кои се нанесува.

Чекор 1. Проверете ја состојбата на бојата

Ако површината е напукната, треба да биде полесно да се започне со отстранување на бојата.

Чекор 2. Обидете се прво да ја отстраните бојата со кит-нож

Избришете ја бојата со кит нож. Ова исто така ќе ви даде идеја за состојбата на старата боја на ѕидот.

Чекор 3. Нанесете средство за отстранување боја

Нанесете средство за отстранување боја на места каде што бојата не се симнала толку многу.

Чекор 4. Оставете ја хемикалијата да се смири

Оставете ја да отстои неколку минути додека не почнете да гледате меурчиња во бојата.

Чекор 5. Внимавајте и нежно изгребете ја старата боја

Избришете ја бојата со ножот за кит. Бидете внимателни бидејќи хемикалиите се многу груби за кожата, затоа носете гумени ракавици.

Чекор 6. Завршни допири

Избрусете ја површината со ситно шкурка за завршните допири наѕид.

Чекор 7. Конечниот резултат

Еве! Успешно сте ја изгребале старата боја од ѕидовите и сте подготвени за малтерисување и свеж слој свежа боја.

Отстранувањето на старата боја од површината често може да биде застрашувачка задача, но со хомификација ваша страна, никогаш нема да мора да се грижите за овие лепливи ситуации.

Поради силната отпорност на корозија, треба да ја нанесете на мала површина во помала количина и да ја изгребете нанесената површина со мека четка. Потоа оставете ја хемикалијата да стои на ѕидот десет минути. Ако не знаете колку долго да ја ставите хемикалијата на ѕидовите, прочитајте го упатството за употреба напишан на задната страна на шишето со хемикалии. Ќе видите како хемиската стругалка го расчистува патот за бојата бидејќи наскоро ќе почне да се лупи. Потоа земете го ножот за кит и нежно изгребете ја бојата.

Исто така види: Начини за чистење на лепилото од стаклото на прозорецот

Овој процес е детално опишан со фотографиите во претходните параграфи. Не грижете се! Нема ништо премногу тешко во тоа. Сè што треба да одржувате е малку грижа за да го ограничите оштетувањето на површината на ѕидот за време на стружењето. Отстранувањето на старата боја од површината често може да биде застрашувачка задача, но со Homify покрај вас, никогаш нема да морате да се грижите за тие лепливи ситуации.

Ви препорачуваме да се впуштите во други проекти за одржување и поправка на домот, како што се овие: Како да

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.