Како да поправите дрвен стол

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Со текот на времето, неизбежно е некои мебели да станат покревки и поподложни на кршење, особено оние што се направени од дрво. А потоа, покрај огромната штета, тука е и болката во срцето за губење на предмет кој не само што е финансиски вреден, туку и има емоционална вредност.

И токму за да ја избегнам оваа тага, конкретно кога зборуваме за столици, денес решив да ви донесам многу лесен туторијал како да ги реновирате и зајакнете дрвените столчиња.

Постојат само 7 чекори кои покажуваат не само како можете да ги поправите, како да ги зајакнете, па дури и правилно да ги складирате овие предмети во вашиот дом.

Како што овие совети се за фиксирање на скршени столчиња, тие можат да бидат корисни и за друг дрвен мебел. Затоа, зачувајте ја оваа статија и секогаш имајте ја наоколу за да може да ви помогне во вистинско време.

Сега да одиме на чекор по чекор на уште еден совет за одржување на вашиот дом, за да можете да ги извалкате рацете и да заштедите пари!

Чекор 1: Како да поправите дрвен стол

Ставете го столот на проветрено место и користете делумна сенка за да ја залечите смолата.

Чекор 2: Погледнете како да ја користите смолата

Поставете ја смолата раствор А во чаша.

Чекор 3: Користете го катализаторот

Додајте го катализаторот во мерките препорачани од производителот.

Чекор 4: Измешајте

Добро измешајте додека не се изедначи.

Чекор 5:Нанесете ја смолата на столчето

Со четка нанесете ја смолата на скршениот дел од столот. Следете ги упатствата на сликата.

  • Видете исто така: Како да инсталирате брави.

Чекор 6: Оставете ја смолата да се излечи

По додавајќи ја смолата, поставете ги микромонистите на местото за поправка.

Исто така види: Како да ги поправите пукнатините на таванот

Многу е важно смолата целосно да се исуши. Ова е клучен чекор во процесот.

Чекор 7: Врзете го јажето

Со помош на јаже, врзете ја раката на столот така што ќе биде под притисок.

Чекор 8: Почекајте 24 часа и вашиот стол е подготвен!

Оставете го столот да се исуши најмалку 24 часа и отстранете ја врвката. Вашиот стол сега е поправен! S

Доколку имате држач што не функционира, еве неколку совети:

Исто така види: Како да се грижите за Оливеира во 7 чекори

Вратете го држачот во првобитната положба и внимателно отстранете го задниот капак за да пристапите до бравите кои го контролираат навалувањето.

Трикот за отстранување на главата е да ја притиснете бравата од двете страни и со тоа целосно ќе ја отстраните задната страна на фотелјата.

Следниот чекор е да се обезбеди пристап до завртките. Ослободете го притисокот на потпирачот за нозе и олабавете ги завртките што ќе ја отстранат лежечката рачка. Сега треба да го подигнете целиот механизам од внатрешноста на столот и да го замените со новиот.

Зашрафете го потпирачот за нозе откако ќе го замените стариот механизам и потоапотоа поставете го кабелот за ослободување. Подготвени. Сега знаете и како да ги поправите лежечките столчиња.

Па, дали ви се допаднаа советите? Сега уживајте и во поставувањето полици во вашиот дом!

Ви се допаѓа идејата за поправка на дрвениот мебел?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.