10 лесни начини да го заштитите мебелот од домашни миленици

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Домашните миленици се преслатки! Кој не сака мека прегратка, опашка што мавта и лојален придружник кој чека дома и бара внимание? Не е претерување да се каже дека сите го сакаме друштвото на мачка што рика во нашиот скут или кученце кое не следи до каучот. И има нешто магично за домашните миленици, бидејќи без разлика колку си ветувате или правите строго правило „нема миленичиња на каучот“, во рок од неколку дена или можеби неколку часа, тие се насекаде. Софите во дневната соба, омиленото столче во аголот, масичката, градината и мебелот во спалната соба... стануваат игралиштето на крзнените. Пред да сфатите, миленичето ја презеде куќата, гушкајќи се во удобноста на вашата грижа и внимание.

Исто така види: Како да направите тегли за велигденски бадеми во 16 чекори

За жал, има некои лоши страни во чувањето на животните во затворени простории. Гребнатините, лигавењето, урината, повраќањето, трагите од канџите, косата, изџваканиот мебел ќе направат хаос во вашиот дом. Оштетувањето на мебелот е дел од животот на домашно милениче. Заборавајќи ги сите правила и ветувања, подобро е да ја прифатите реалноста и да започнете да ги наоѓате најдобрите начини да го заштитите вашиот мебел од кучиња и мачки. Иако миленичињата може да се обучуваат да користат тоалет душек, кутија за отпадоци или да ја работат својата работа надвор, сепак се случуваат несреќи. Понатаму, невозможно е да се контролираза оние кои летаат низ куќата. И без некои мерки на претпазливост за да го заштитите вашиот дом од вашите миленици, речиси е невозможно да не завршите со изгребан или каснат мебел.

Значи, за љубителите на домашни миленици, најлесниот излез е да најдат начини да го заштитат мебелот и да го направат колку што е можно поотпорен или погоден за миленичиња. Можеби звучи чудно, но заштитата на мебелот од домашни миленици е прилично едноставна. Само тренирајте го вашето домашно милениче, канализирајте ја неговата енергија, дисциплинирајте го во рутина и тоа ќе го заштити вашиот мебел. Следете го нашиот туторијал „Направи сами“ за тоа како да го заштитите мебелот од домашни миленици, учејќи совети како да спречите да бидат уништени од крзнените.

Начини да го заштитите мебелот од домашни миленици

Постојат два вида сопственици на домашни миленици, еден кој фрла во крпа и прифаќа дека нивното милениче е животно и дека мебелот ќе претрпи оштетувања. Но, другите видови се решени да ги обучуваат своите миленици или да најдат начини да го заштитат мебелот од домашни миленици. Иако кучињата полесно се тренираат од мачките, особено не се качуваат на мебел, сепак најдобро е да ги научите најдобрите начини да го заштитите вашиот мебел од кучиња и мачки.

Совет 1: Отстранете го стресот на вашето куче - Прошетајте го вашето куче

Кучињата треба да бидат активни. Тие се разиграни суштества и сакаатна отворено. Тоа што ќе бидат здружени дома ќе ги направи вознемирени, вознемиреност дека ќе го извадат на невиниот мебел во вашиот дом. Затоа, однесете го вашето куче на долга прошетка барем еден час. Нека си игра во парк или на отворено за да ја согори енергијата. Активностите на отворено ќе го намалат стресот на кучето и дефинитивно ќе го спасат мебелот.

Совет 2: Прошетајте ја мачката

Прошетајте ја и вашата мачка. За разлика од кучињата, мачките сакаат да се собираат во затворени простории и можат да бидат под стрес кога се на отворено. Сепак, можете да почнете да ја носите вашата мачка надвор со полека зголемување на времето надвор. Ако вашата мачка не е расположена за прошетка, останете надвор, седнете на клупа во паркот и гледајте луѓе. Да се ​​биде надвор го освежува расположението на мачката и ја канализира нејзината енергија. Ако на вашата мачка не и е удобно надвор, можете да побарате помош од вашиот ветеринар и да побарате совет од персоналот на вашата миленичка мачка.

Совет 3: Играјте со вашата мачка

Неопходно е да ја канализирате енергијата или да ја потрошите за да го заштитите мебелот од домашни миленици. Ако вашата мачка не сака да оди, играјте со него. Користете ги играчките со коча билка како глушец или топка и играјте ја играта „лов“. Мачките ги сакаат овие видови на игри „мачка и глушец“. Интерактивни игри со мачки и моментот мачка-човек секлучно за менталното здравје на мачката и емоционалната приврзаност кон нивните сопственици.

Совет 4: Играчки за кучиња

Ако барате начини да го заштитите вашиот мебел, дајте им играчки со кои ќе си играат кога се сами дома. Кучињата често џвакаат или оштетуваат мебел поради анксиозност од разделување, стрес, осаменост или досада. Нивните лични играчки ќе ги држат зафатени, давајќи им нешто да си играат, ублажувајќи ја нивната анксиозност и придружник. Нема да им биде досадно со играчка за играње.

Совет 5: Создадете рутина што ќе ја следи вашата мачка

Направете рутина за вашата мачка и нека ја следат. Имањето рутина ќе ја направи вашата мачка посмирена и подисциплинирана. Затоа, доделете фиксно време за јадење, спиење, одмор и игра. Потоа погрижете се и вие да се придржувате до рутината со вашето маче и да бидете тука да си играте со неа. Рутинскиот живот ќе ја направи вашата мачка здрава, среќна и мирна и ќе го спаси вашиот мебел.

Совет 6: Држете го креветот на кучето блиску до софата

Кучето сака да биде блиску до сопственикот или опкружено со луѓето во куќата. Ако не сакате вашето куче да скока на каучот со вас, држете го креветот на вашето куче блиску до каучот. Оваа близина е доволна за да го смири вашето куче, правејќи го среќен што може да спие покрај своите сопственици.

Совет 7: Ставете го кучешкиот кревет на софата

Ако сакатегалете го вашето куче додека читате, или само сакате да биде блиску до вас на каучот, но не сакате да ја расипете корицата со кучешки влакна или лигавење, ставете го кучешкиот кревет над каучот. Сега, целата нечистотија што ја носи вашето куче ќе биде ограничена во неговиот кревет, кој полесно се мие. Така, можете да уживате во близина на вашето домашно милениче без да се грижите за чистење на каучот. Наскоро вашето куче ќе биде тренирано да скока на креветот наместо на каучот.

Совет 8: Спречете ја вашата мачка да го гребе мебелот

Можеби веќе сте го фатиле вашето домашно милениче како го чеша мебелот, особено ако имате мачка дома. Тоа е нормално однесување на животните кога ги острат ноктите, обидувајќи се да ги скратат. Редовното сечење на ноктите на вашата мачка може да помогне да го заштитите вашиот мебел од гребнатини. И покрај тоа, мачките го прават ова, бидејќи сакаат да ги гребат и острат ноктите. Затоа, раширете гребаници низ куќата за тие да ги изгребат и изострат канџите. За да го направите попривлечен, можете да додадете и коча билка.

Совет 9: Дајте му на вашето куче нешто за џвакање

Заштитете го мебелот од џвакање на кучиња со тоа што ќе му дадете на вашето куче нешто да џвака. Тоа може да бидат коски или комерцијално достапна нетоксична гума за џвакање. Сепак, бидете внимателни, особено ако се работи за кученце. Тие можат да џвакаат додека играчката не се смачка и да голта мали парчиња.боли Затоа изберете соодветно џвакање за возраста на вашето куче.

Совет 10: Заштитете го мебелот од домашни миленици

Може да има многу начини да го заштитите вашиот мебел од кучиња или мачки. Сепак, најдобриот начин да го заштитите вашиот мебел од кучиња и мачки е да имате заштитници за мебел направени по мерка за вашиот мебел. Можете да го заштитите вашиот мебел така што ќе го покриете со фрлања и ќебиња што се перат. Или шие капак како што направив за мојот стол. Тоа е навлака против мачки и го штити мојот стол од гребнатини на мачки.

Исто така види: Најлесен начин за острење на ножот

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.