Како да го исчистите подножјето

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Плинтусите се повалкани од другите делови на ѕидот бидејќи нечистотијата од метлите, излевањето храна и маснотиите се лепат на ова место. Ова се случува најчесто во кујните и трпезариите, каде храната и пијалоците почесто може да завршат на подот. Како такви, треба редовно да ги чистите плинтусите за да изгледаат ново, но нивната ниска положба го прави чистењето на плинтусите воопшто не забавно. Не е дека е тешко да ги исчистите, но бидејќи треба да клекнете за да ја извршите оваа задача, тоа го прави процесот многу непријатен. Иако постојат неколку начини да го направите ова, јас ќе го споделам најдобриот начин како да ја исчистите основната плоча без да паднете на колена или да се наведнувате.

Колку често треба да ги чистите плинтусите?

Плинтусите собираат прашина и влакна од домашни миленици. Значи, ако не чистите редовно, може да завршите со бела, валкана штица, што ќе го отежне чистењето. Идеално е да ги чистите плинтусите барем еднаш неделно.

Чекор 1. Како да ги исчистите плинтусите без да паднете на колена - вакуумирајте го вишокот прашина

Иако можете да користите четка и лопата за да ја четкате основната плоча и да ја отстраните нечистотијата или влакната од миленичиња, ви препорачувам да користите правосмукалка ако не сакате да чучнете. Започнете со темелно вакуумирање на плинтусите за да се ослободитеод прашината.

Чекор 2. Како да користите хартиени крпи за чистење на плинтуси без клекнување

Освен ако не сте подготвени да ползите по рабовите на собата на колена за да ги исчистите плинтусите, најдобриот начин е да користете метла со хартиена крпа. Тоа е едноставно и ефективно. Сè што треба да направите е да ја свиткате хартиената крпа околу метлата, користејќи гумени ленти за да ја прицврстите. По чистењето со правосмукалка, користете хартиени крпи за да ги избришете плинтусите за да ги отстраните сите маснотии или нечистотии од кои правосмукалката не можеше да излезе.

Чекор 3. Попрскајте ја основата со смесата со вода и оцет

Разредете ја водата и оцетот во сооднос 1:1, пополнувајќи шише со распрскувач со смесата. Потоа испрскајте ја областа што сакате да ја исчистите. Оцетот е начин да се отстранат маснотиите и нечистотијата без употреба на груби хемикалии. Нејзиното кисело својство ги олабавува маснотиите и нечистотијата на површината.

Исто така види: Како да измиете волнено ќебе дома

Чекор 4. Исчистете уште еднаш со метлата завиткана во хартиена крпа

Откако ќе ги попрскате водата и оцетот, поминете ја метлата завиткана во хартиена крпа врз основата. Ќе видите како нечистотијата се симнува веднаш.

Чекор 5. Променете ги хартиените крпи

Ако хартиената крпа брзо се извалка, треба да ја замените со нова. Во спротивно, валканата хартиена крпа ќе ја извалка нечистотијата врз основата, оставајќи видливи ленти додека се суши.

Резултатот

Овде можетепроверете го резултатот од чистењето на основната плоча.

Совети за чистење на подлоги од обоено дрво

Иако процесот е речиси ист како чистење на стандардните плинтуси, на обоеното дрво му треба малку дополнителна грижа. Обичните производи за чистење може да ги заматат вашите дрвени плинтуси, па затоа најдобро е да користите средства за чистење или едноставни состојки за домаќинството.

• Започнете со правосмукалка на дрвената плоча за да се отстрани прашината и нечистотијата.

• Потоа користете крпа од микрофибер за да ја исчистите површината и да ги отстраните сите влакна што може да се заглават во основата.

• Направете микс за чистење со додавање ¼ чаша течност за миење садови и 1 лажица растително масло во кофа со топла вода. Оваа смеса добро делува за первази од обоено дрво, бидејќи сапунскиот раствор е благ и маслото остава сјај на површината.

• Натопете сунѓер за чистење во растворот, исцедете го вишокот течност и избришете ја основата. Можете да користите памук или чепкалка за заби за да ги исчистите пукнатините и аглите кои тешко се достапни со сунѓерчето.

Исто така види: 8 лесни чекори за промена на штекер

• Исплакнете го сунѓерчето во топла вода и поминете го по површината на основата за да ги отстраните остатоците од чистењето.

• Завршете со полирање на обоеното дрво со крпа од микрофибер.

• Ако сакате, можете да ја истриете површината со хартија штом ќе завршите, бидејќи тоа ќе помогне да сеповршината на первазот за да се одвратат прашината и влакната.

Други начини за чистење на плинтуси

Ако не ви пречи да се наведнете или клекнете за да ги исчистите плинтусите, еве неколку опции кои добро функционираат.

• Марамчиња за еднократна употреба: Негативната страна е што тие не се најеколошки опција, бидејќи ги фрлате откако ќе ги користите.

• Магична гума: Потопете ја магичната гума во кофа со топла вода. Исцедете го вишокот течност и исчистете ги плинтусите. Ако работите на насликана перваз, додадете малку прашок за перење во водата. За даски од обоено дрво, додадете малку бел оцет во водата пред чистење.

Дали ви се допадна овој туторијал? Тогаш ви препорачувам да ги примените и овие два многу практични водичи за чистење и домашна употреба сам: Како да отстраните дамка од мастило од прозорците во 3 лесни чекори и Како да исчистите пуф: 8 најдобри совети за чистење на пуфови.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.