Чистење сам

Albert Evans 27-07-2023
Albert Evans

Опис

Миењето алишта е неизбежна задача во секој дом и, во зависност од големината на семејството, може да биде не само често (ако не и секојдневно), туку дури и заморно. Една од причините за тоа е што, особено кога имате деца и тинејџери дома, облеката што треба да се пере не е секогаш онаму каде што треба. Најверојатно тие се расфрлани низ спалната соба, па дури и во другите простории во куќата.

Идеално е да се создадат правила и рутини за секојдневната или неделната задача за перење алишта и сите да ги следат, секој колку што е можно повеќе. Важен дел од ова е да се има место за концентрирање на колекцијата на алишта - и што е подобро место од корпа за перење? Тој може да остане во пералната или дури и во бањата, каде што луѓето веќе ја оставаат облеката во корпата пред да влезат во бањата. Во ова упатство за чистење и домашна употреба сам, ќе научите како да направите многу едноставна корпа за перење за само 3 часа. Подгответе се да го промените вашиот живот!

Чекор 1 – Подгответе ги материјалите за вашиот проект

Првиот чекор во правењето DIY корпа за алишта за бања или за перална, погледнете за следните материјали во вашата куќа или во близина:

а) Тркалезна чинија за торта – Тркалезната чинија за торта направена од метал, како што е алуминиум, е најважниот дел од овој проект, бидејќи помага во снабдувањетоцврста основа за поддршка на корпата за алишта.

б) Метална мрежа – Оваа жичана мрежа е структурата што ја ограничува корпата за алишта.

в) Завртки – Кружните завртки одат држејќи ја жичаната мрежа во место, што е неопходно за да се создаде корпа за перење што ќе го издржи тестот на времето.

г) Клешта – Многу важна алатка во процесот на сечење и обликување на жичената рамка на корпата со облека.

д) Жица – Користете жица со добар квалитет за да ја поддржите корпата за перење.

ѓ) Сурова памучна ткаенина – Тоа може да биде која било памучна ткаенина или дури и ткаенина што ќе се користи за да се направи торба што ќе да се закачи околу рамката на корпата.

Исто така види: Како да направите оригами лебед

е) Шрафцигер – Повторно, изберете алатка со добар квалитет за да го добиете најдобриот резултат во корпата за перење алишта од вашиот проект „Направи сам“ со жичана мрежа.

ж) Шкурка – Овој материјал се користи за измазнување на неправилните жлебови во корпата за алишта.

i) Молив – За да се земат правилните мерки на памучната ткаенина што ќе се користи во корпата за перење.

j) Ножици – За сечење на памучната ткаенина што ќе ја обвитка корпата за алишта.

к) Две парчиња памучна кожа (опционално) – Овие парчиња ќе се користат како рачки за

Исто така види: Како да направите DIY змија на врата за да спречите прашина во 21 чекор

корпата за перење.

Чекор 2 – Измерете ја жичаната потпора на корпата за перење

Надворешната рамка на корпата за алишта ќеда бидат направени со жичана мрежа. Ова парче е од суштинско значење за да се поддржи и содржи купот валкани алишта што ќе се стават во внатрешноста на попреченото. валкани алишта. Тркалезната алуминиумска плоча за торта ќе биде основата на корпата за облека, а жичената мрежа ќе биде нејзината структура.

Совет: Мора да ја измерите количината на жичаната мрежа што ќе ја користите при изработката на корпата за облека. облека според големината на тркалезната плоча. Изберете голема чинија за корпата за алишта да има поголем капацитет за складирање. И жичаната мрежа и тркалезната плоча за торта се потребни за рамката и основата да бидат добро структурирани, формирајќи го телото на корпата за алишта.

Чекор 3 – Исечете ја жичаната мрежа

Сега, треба да ја исечете жичаната мрежа до вистинската големина за да ја направите потпирачот за корпата за алишта. Користете ја клештата на вашата работна маса и исечете ја жичаната мрежа според големината на садот. Исто така, исечете ја жичаната мрежа до саканата висина за корпата за алишта (која може да се лие ако сакате). Во овој пример, исечената жичана мрежа е висока 50 cm.

Совет: Носете заштитни ракавици и друга заштитна опрема за да избегнете повреди, исеченици или други абразии.

Чекор 4 – Исечете ја долната страна на жичаната мрежа

Овој чекорве води да ја исечете основата на жичаната мрежа за да одговара на основата на садот. Користете ја клештата за да го исечете дното на жичаната мрежа. Плетете ја жицата помеѓу исечените и несечените парчиња од жичената рамка на корпата за перење. Ова ќе го олесни прицврстувањето на жичаната мрежа на плочата за торта на држачот за корпа за алишта.

Чекор 5 - Прикачете ја плочата за торта на жичаната мрежа

Сега кога жицата рамката за корпата за алишта е исечена и обликувана според големината, време е основата на садот да се постави на екранот. Притиснете ги жиците од рамката што ја пресековте во претходниот чекор. Тие треба да се свиткаат на место како школка. Идеално, закачете ја жичаната рамка на надворешната страна на плочата така што жлебовите формирани од металот да не се појавуваат низ внатрешниот ткаење на корпата за алишта.

Чекор 6 – Преклопете го долниот дел од жичаната мрежа

Сега, со структурата на корпата за алишта, преклопете ги жичаните парчиња од долниот дел на екранот кои не се беше исечен. Ова обезбедува почиста завршница и создава цврста основа за корпата за алишта.

Чекор 7 - Прикачете ја жичената мрежа на плочата

Откако парчињата жичани мрежи се жица ќе бидат внимателно свиткани надолу, земете ги кружните завртки за да ја прицврстите рамката на основата направена со тркалезната плоча за торта и користете ја жицата за да ја прицврстите жичаната мрежа на плочата сокружна форма.

Чекор 8 – Прицврстете ја плочата за торта на жичаната мрежа

Со шрафцигерот прицврстете ја плочата за тортата на жичената мрежа. Прицврстете ги шрафовите и подлошките безбедно на дното на корпата за алишта.

Чекор 9 – Краевите на жица за песок

Бусењето е важен чекор во отстранувањето на неправилностите на краевите или рѓата на корпата за облека рамка. Бидејќи структурата е направена со жичана мрежа, некои рабови ќе треба да се исечат.

Чекор 10 – Структурата на корпата за алишта е подготвена

Структурата на корпата за перење е валкана облеката е подготвена и веќе стои. Ставете ја оваа структура на маса или на подот за да бидете сигурни дека не е искривена. Проверете дали има пукнатини или испакнатини што може да предизвикаат навалување или нерамномерност на корпата за алишта. Сега рамката на корпата за перење е подготвена. Следниот чекор е обложување на корпата за алишта.

Чекор 11 – Измерете ја сировата памучна ткаенина

Изберете која било ткаенина што може да се користи за обложување на жицата на корпата за облека на рамката. Завиткајте ја корпата за алишта со ткаенина и измерете со лента за шиење каде што треба да се обложи облогата. Запомнете дека ткаенината треба да биде малку поголема од обемот на корпата за перење. Идејата е да се завитка околу потпирачот на корпата за перење и да се осигура дека ткаенинатаможе да се свитка на врвот.

Чекор 12 – Исечете ја ткаенината во големина

Исечете ја сировата памучна ткаенина со мерките што ги добивте во претходниот чекор. Ткаенината мора точно да одговара на надворешната рамка на корпата за алишта.

Совет: Исечете лента и тестирајте ја должината и ширината на ткаенината во корпата за алишта. Користете го ова како референца кога ја сечете ткаенината на други должини.

Чекор 13 – Шијте ја ткаенината

Шијте ја сировата памучна ткаенина според мерењата во претходниот чекор. Облогата од памучна ткаенина треба да се напика во рамката за да се комплетира корпата за алишта. Можете да ја приспособите ткаенината за да одговара на декорот или стилот на вашата бања или перална.

Забелешка: Можете да ја шиете памучната ткаенина на решетката за корпи за перење со машина за шиење или со рака.

Чекор 14 – Поставете ја облогата во корпата за алишта

Ставете ја суровата памучна ткаенина во корпата за перење. Преклопете го остатокот од ткаенината одозгора за да ја направите корпата да изгледа поубаво.

Совет: за поуреден финиш, може да се користи и друга ткаенина за покривање на надворешната жичана рамка.

Чекор 15 – Ставете ги кожните рачки на корпата за алишта

Овој чекор е опционален, но ја прави корпата за алишта попрактична кога се движите од едно на друго место. Изберете ткаенина или материјал којнадополнете го изгледот на новата попрече, како кожените ремени во нашиот дизајн, и поставете ги на страните на хаперот. Користете држачи за тапацир за да ги прицврстите на место.

Чекор 16 – Вашата корпа за алишта е подготвена!

Откако ќе го завршите секој чекор од ова упатство, сега е време да прославите! Корпата за перење е подготвена за употреба и да ја служи својата намена.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.