Како да направите полица за облека во 12 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
сакаш да биде искривен, нели?

Чекор 10. Обележете ги позициите на дупките

Со помош на маркер, означете ги точките на ѕидот каде што ќе ги дупчите дупките за да ја поддржите вашата нова држач за палта.

Исто така види: Направете го тоа сами: хартиена кутија за чување пластични кеси во кујната

Откако ќе бидете сигурни дека дупките се совпаѓаат, издупчете ги дупките во ѕидот пред да додадете ѕиден приклучок на секоја од нив.

Сега можете да земете здив и да одвоите неколку секунди за да го цените она што го има сте создале со овој DIY проект досега? Одеднаш, прашањето како да се направи решетката за облека сам не изгледа веќе толку тешко, нели?

Чекор 11. Зашрафете ги држачите за решетката за облека

Следно, поставете го алуминиумска цевка (која би требало совршено да се вклопи ако вашите мерења се точни) за безбедно да го потпрете држачот помеѓу двете парчиња иверица.

Чекор 12. Започнете да ја ставате облеката на ѕидната решетка

Последниот чекор е секако да го тестирате вашиот држач за облека и да започнете да го украсувате со вашата омилена облека и додатоци !

Најдов други одлични проекти за украсување сам за себе за да го промените вашиот дом. погледнете ги овие проекти: Како да направите сисал килим

Опис

Во денешно време, сè повеќе луѓе избираат да прават сам проекти дома. Дали е тоа затоа што сите ние одеднаш имаме повеќе слободно време дома? Или има нешто гордо и посебно во стремежот да создадете свој декор и мебел?

Без оглед на причината што ја претпочитате, ние сме тука (како и секогаш) да ви помогнеме и да се погрижиме вашиот проект (кој во овој случај би бил дизајнирање домашна решетка за облека) да оди според планираното и, главно, да останете супер слатки!

Значи, ако сте размислувале да изградите решетката за облека сам на себе, подгответе се да бидете пријатно изненадени од тоа колку брзо и едноставно може да биде да изградите сопствен држач за облека на ѕид...

Чекор 1. Измерете го вашиот расположлив простор

Ова е многу важно бидејќи ќе одреди не само колку простор за складирање ќе имате за вашата облека, туку и колку голема треба да биде вашата нова решетка за складирање.

Чекор 2. Обележете ја алуминиумската цевка

Земете ги мерењата (од должината на достапниот простор што го имате) и означете ги на алуминиумската цевка.

Совет: Не е важно која алатка ќе ја користите за да ја исечете цевката, но запомнете дека подмачкувањето секогаш ќе биде важно. Исто така, многу е важно да се заштити сечилото од оштетување, бидејќи сечењето предизвикува триење, што резултира со топлина што може да го скрши сечилото. Инвестирај вопроизводи за подмачкување на алатот за сечење или заштедете пари и одлучете се за восок од свеќи.

Чекор 3. Исечете ја цевката

Користете ја ножовната пила за да ја исечете цевката до правилната големина, овозможувајќи ѝ совршено да се вклопи во измерениот простор.

Совет: моторните пили генерално не се најдобрата алатка за сечење цевки. Но, алуминиумската цевка, сепак, е познато дека е послаба од другите метали, што ја прави ножовната пила совршена алатка. Кружна пила е уште една фантастична опција за сечење алуминиумски цевки.

Чекор 4. Проверете ја големината

За да заштедите време и главоболки (и патување до продавница за хардвер за друга алуминиумска цевка), поставете го новоотсеченото место за да видите дали одговара. Ако е малку подолго, пресечете уште малку од површината на цевката додека цврсто не се вклопи во просторот доделен за вашиот држач за облека со алуминиумска цевка.

Чекор 5. Дизајнирајте го вашиот ѕид за алишта

Новосечената цевка ќе се држи на место со две парчиња иверица. И тука е забавниот дел: можете да бидете креативни со вашиот избор на форма на решетка од иверица и да дизајнирате каква било форма што сметате дека најдобро ќе го надополни вашиот држач за облека.

Само имајте на ум дека овие облици на иверица сè уште треба да се исечат,ПОВЕЌЕ треба да држите одредена тежина (во овој случај, вашата облека) потоа. Затоа, не ризикувајте премногу обидувајќи се да иновирате со сложени форми.

Чекор 6. Исечете ја иверицата со пилата

Пилата ви овозможува да правите прави, закривени и аголни сечи. Но, постојат одредени упатства што можете да ги следите за да ги подобрите вашите резултати.

Разберете ги сечилата: Сечилата на сложувалка имаат ориентација на забите нагоре или надолу и тоа е она што влијае на мазноста на рабовите на вашата иверица. Додека ориентацијата на забот нагоре ќе обезбеди помазна горната страна, ориентацијата на забот надолу ќе ја измазне другата страна на иверицата. Погрижете се да ја знаете ориентацијата на забите што треба да ги користите, бидејќи очигледно сакате видливата страна на парчињата иверица да биде мазна.

Изработка на првото сечење: Ако сакате да користите моторна пила, пред да ја стартувате пилата, ставете го сечилото над линијата за сечење. Ова ја елиминира веројатноста сечилото да се лизне или да пропушти сечење. И секогаш држете ја пилата цврсто пред (и за време) на сечењето.

Чекор 7. Земете ја пилата за дупчење

Вашата пила за дупчење треба да биде малку поголема од дијаметарот на алуминиумската цевка. Користете го за да направите дупка во задниот дел на држачот за решетката за облека.

Совет: пилите со дупки можат да сечат метал исто толку лесно како што сечат дрво.Кога е можно, одлучете се за масло за сечење за да ги подмачкувате ножевите на пилата со дупки кога дупчите низ метал. Ова помага за:

1. Намалување на триењето со одржување на пилата за дупчење поладна за да се обезбеди поквалитетно сечење; и

2. Отстранете ги металните струготини од сечењето и оставете убав чист простор за сечење за забите на пилата.

Чекор 8. Исчистете го дрвото

Сега е време за шмирглање и дамка на иверицата, бидејќи очигледно сакате вашиот држач за облека сам да изгледа стилски и елегантен.

Совет: сечењето дрво може да остави грозни цепнатинки и цепнатинки. Ова значи дека пристојното брусење помага многу да се измазнуваат некои груби рабови, особено ако планирате да сликате и да и дадете убав финиш на иверицата.

Препорачливо е да ја шмирглате иверицата работејќи на овие површини рачно со шкурка од 180 грини. Не заборавајте да ја движите шкурката со постојани движења по површината, а не наспроти неа.

Ако на вашата иверица и треба уште малку брусење, префрлете се на шкурка со поситен ронки и повторете ја постапката.

Исто така види: Како да исчистите пластична плоча за сечење

Чекор 9. Дупчете држачи за решетки за облека

Дупчете по две дупки на секоја страна од секоја држач за решетката за облека. Измерете и обидете се да ги направите дупките што е можно поидентични во секое парче иверица.

Вашиот држач за алишта сам може да биде евтин, но вие не

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.