Совети за омекнување на крпите за капење во само 5 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Миењето крпи за капење може да биде доста предизвик. На крајот на краиштата, тие не секогаш излегуваат толку меки како што се очекуваше. Затоа, прибегнувањето кон некои совети секогаш може да ја направи разликата, така што допирот на ткаенината е попријатен. Затоа, советите што ви ги донесов како да ги омекнете крпите за турска бања ќе ви бидат најдобредојдени.

И за да започнете правилно, издвоив неколку важни основни концепти за да знаете:

Исто така види: Како да направите свеќа со мирис на еукалиптус во 9 чекори
  • Намалување на течниот сапун:

Вишокот на сапун може да биде тешко да се отстрани од крпите. Затоа, користете го умерено.

  • Топлата вода е добредојдена

Користењето топла вода е добар начин да се отстрани целиот вишок на остатоци од сапун од крпите. Совет е да оставите крпата да кисне најмалку 5 минути пред да ја исплакнете.

  • Оцет: одличен за решавање како да ги направите крпите за капење помеки

Точно е. Оцетите се добра замена за омекнувачите. Тоа е затоа што омекнувачите може да предизвикаат крпите да престанат да апсорбираат вода како што треба.

  • Сода бикарбона е ефикасна

Ако сте ја измиле крпата и ткаенината се стврднала, начин како да ги измиете крпите за капење за да направите се меки, е да се користи лажица бикарбона додека се киснат.

  • Избегнувајте надминување на капацитетот на машината

Колку повеќе крпи заедно, толку е поголема тешкотијата за нив дасе правилно исчистени. Избегнувајте надминување на капацитетот на машината за да се олесни перењето.

Сега, кога ги проверивте врвните совети, ајде да одиме чекор по чекор до советите за дома „направи сам“ и оставете ги вашите крпи како нови!

Исто така види: Како да направите торбичка за перница во само 10 чекори

Чекор 1: Земете топла вода

Во кофа истурете околу 10 литри топла вода.

Чекор 2: Подготовка на рецептот за чистење

Додадете 1 чаша бел оцет, ½ чаша сода бикарбона и растворете ја оваа смеса во топла вода.

Чекор 3: Ставете ги крпите во растворот

Ставете ги крпите во кофата и оставете ги да киснат 20 минути.

Видете исто така: Како да отстраните чоколадна дамка од ткаенини!

Чекор 4: Прилагодете ја машината за перење

Ставете крпи во машината за перење машина и изберете го циклусот на перење пешкир. Користете го сапун по ваш избор и не користете омекнувач.

Чекор 5: Оставете ги крпите да се исушат!

Закачете ги крпите во сенка и почекајте целосно да се исушат. Подготвени!

Повторете го овој процес еднаш на два месеци и ќе го зголеми животниот век на вашите крпи. Не е лошо, нели?

Сега, проверете како да направите домашно белило!

А вие, дали имате совети за миење крпа за капење?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.