Како да се ослободите од стаорци дома користејќи ги овие 9 совети за Homify

Albert Evans 04-08-2023
Albert Evans

Опис

Настрана од здравствените ризици што ги претставуваат глодарите за луѓето, ќе мора да се согласите со мене дека глодарите кои непоканети ја напаѓаат вашата област и го тероризираат вашиот мир и тишина може да биде многу оттргнувачко и фрустрирачко.

Тие само се појавуваат и почнуваат да трчаат низ целата куќа, да прават врева и да бараат храна. Знаете, овие глодари не го почитуваат вашето време за спиење, време за филм, време за читање или личен простор.

Општо е најдобро да ги спречите глувците да влезат во вашиот дом бидејќи може да биде тешко да се ослободите од нив откако ќе се најдат таму. Замислете да имате работа со глодари кои живеат слободно во вашиот дом и не плаќаат кирија! Значи, не мора да поминувате низ ова, одлично е да научите што е добро за да се ослободите од глувците.

Значи, овде ќе зборуваме за некои од најдобрите совети како да се ослободите од глувци дома препорачани од homify за да го направат вашиот дом отпорен на глувчето.

Проверете ги другите проекти за чистење сам на себе овде на homify: како да се исчисти алуминиумската шина за прозор и како да се отстрани мирисот од дрвената плоча.

Совет 1. Отстранете ги наредените предмети низ куќата

Отстранете ги предметите натрупани низ куќата.

Совет 2. Одржувајте ја тревата исечена

Друг многу ефикасен совет за тоа како да избегнете стаорци дома е да ја одржувате тревата исечена. Исто така, размислете за елиминирање на некои растенија. Глувците, стаорците и термитите можат да се кријат подгусти грмушки и градинарски насади кои се потпираат на куќа додека бараат пристапни точки низ ѕидовите или темелите.

Грмушките во близина на куќата треба да се засадат на неколку метри подалеку од основата и погрижете се почвата да се одржува на ниво на кое стаорците не можат да влезат зад обвивката.

Забелешка: Живите огради веднаш до вашиот дом им обезбедуваат на стаорците погодно место за криење, но нивното кастрење може да спречи наезда.

Совет 3. Чувајте ја храната за домашни миленици внатре дома

Чувајте ја храната за домашни миленици во затворен простор

Совет : Штом ќе купите храна за кучиња и мачки, ставете ја во херметички контејнери и затворени. Бидејќи глодарите сакаат сува храна за домашни миленици, обично е најдобро да се чува во херметички контејнери неколку метри над земјата.

Совет 4. Соберете паднати плодови

Соберете паднати плодови на земја. Тие можат да привлечат и да ги хранат глувците.

Совет 5. Чувајте ја храната безбедна во контејнери со капаци

Во затворен простор, чувајте ја храната безбедна во контејнери со капаци. Покрај тоа што ќе ја чувате вашата храна безбедна во контејнери со капак, треба да внимавате и на чување на празничните украси во пластични садови со капак.

Дали знаевте дека секојгодина, голем број глувци се возат на новогодишни украси за да влезат во куќите? Глувците можат да најдат засолниште во зимзелени лози, венци и новогодишни елки.

Исто така види: Штанд за накит DIY

За да спречите овие глодари да се кријат во вашите новогодишни украси, чувајте ги во пластични садови со капаци. Ако вашата елка не може да се подели на делови, покријте ја со огромна кеса за ѓубре и врзете ја на дното за да спречите глодари да пристапат до нејзините гранки.

Совет 6. Лоцирајте ги местата каде што може да влезе глувчето

Лоцирајте места каде стаорецот може да влезе во вашиот дом. Ако живеете во стан, внимавајте на вашиот балкон и прошетајте ја надворешната страна на вашата зграда. Бидејќи глодарите се вешти планинари, проверете ја областа до линијата на покривот. Можете ли да препознаете какви било отвори, отвори или други можни влезни точки? Имајте на ум дека глувците можат да влезат во домот преку отвори со големина на паричка!

Следно, погледнете внатре во вашиот дом за можни точки за влез на глодари. Поместете ги мебелот и кутиите подалеку од ѕидовите, отстранете ги тешките апарати од ѕидот и отворете ги плакарите. Бидејќи ова е честа пристапна точка, внимателно проверете ги местата каде што цевките или жиците минуваат низ drywall.

Побарајте какви било траги од џвакано дрво, жици или изолација, како и какви било дупки или измет одглодари (глувци или измет од стаорци се со големина на мали зрна ориз).

Совет 7. Блокирајте ги отворите

Блокирајте ги местата каде што може да влезе глувчето. Стаорците можат да влезат во вашиот дом низ јазот помеѓу вратата и подот. За да спречите стаорци да пристапат до вашиот дом преку празнина, можеби ќе сакате да инвестирате во цврста врата дизајнирана да го ограничи нечиј влез.

Секогаш почнувајте да ја докажувате куќата за суетните глувци, бидејќи таа може да биде почва за глувци.

Совет 8. Ставете капаци на кантите за ѓубре

Уште важен совет што треба да го знаете за да научите како да ги елиминирате стаорците дома е да ставите капаци на кантите за ѓубре. Стаорците можат да бидат привлечени во вашето соседство ако ги оставите кантите за ѓубре надвор без капаци. Тие можат да го откријат мирисот на преостанатата храна од голема далечина!

Аромата на храната се намалува кога корпите за отпадоци се покриени пред да бидат оставени надвор за собирање. Кога ќе ги вратите кантите за отпадоци откако ќе влезе стаорец, можете ненамерно да го внесете стаорецот во вашата куќа. Тие сега имаат пристап до вашиот дом и нема да им треба долго време за да сфатат како да влезат во секоја соба.

Совет 9. Проверувајте дали има знаци на стаорец

Редовно проверувајте дали Знаци на активност на глувци и користете стапици за глувци за да ги елиминирате. монтирањенеколку стапици и станици за мамки во затворени простории во текот на целата година, првенствено како дијагностичка мерка. Жива стапица може да се користи за хумано ловење и ослободување на глодари, како и да ве предупреди кога ќе се обидат да влезат во вашиот дом.

Исто така види: 6 DIY чекори за да направите сликање со шолја користејќи лак за нокти

Најголемите живи стапици имаат врата со пружина која се затвора кога глувците влегуваат во потрага по храна. Овие уреди слични на комора се најефективните живи стапици. Избегнувајте дизајни на лепливи стапици, бидејќи глувците се обидуваат да се ослободат од лепилото со џвакање на сопствените шепи.

Совет 10. Тоа е тоа!!!

Веќе знаете се што ви треба да знаете како да се ослободите од стаорци!

Дали знаете некои други совети како да избегнувате стаорци дома? Споделете со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.