Како безбедно да го инсталирате шпоретот во само 10 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога станува збор за готвење, шпорет на гас со рерна е навистина еден од најдобрите изуми. Покрај тоа што троши помалку енергија од електричен шпорет, шпоретот на гас може да продолжи да готви и кога ќе снема струја.

Но, за да знаете како да го користите ова технолошко решение, треба да знаете како да поставите шпорет на гас. Ова е многу важна домашна вештина, не само поради лесното приготвување на храната, туку и поради безбедносни причини, бидејќи неправилно инсталирање на шпоретот може да предизвика истекување на гас.

За да го избегнете овој ризик и да помогнете во подобрување на домашните вештини , денес ви донесов чекор по чекор како да поставите шпорет на гас и плоча за готвење.

Овој совет за домаќинство „направи сам“ вреди да се провери и продолжи да се учи!

Исто така види: Направете сам дома боја

Чекор 1: Организирајте ги алатките

Да претпоставиме дека шпоретот не е поврзан со гас црево. Првиот чекор е да го отстраните шпоретот од неговото место со внимателно влечење од ѕидот. Ќе треба да го користите задниот дел од него за да го инсталирате гасот.

Ако случајно сте купиле шпорет, важен прв чекор е да ги израмните стапалата на шпоретот. Еве неколку совети како да го направите ова:

• Побарајте некој да ви помогне и навалете го шпоретот наназад, ставајќи го на мека површина, како што е картон, за да можете лесно да го движите со нозете.

• Завртете ги стапалатаспротивно од стрелките на часовникот ако сакате повисоки, или во насока на стрелките на часовникот ако сакате пониски.

• Не заборавајте да ги држите стапалата на иста висина за да се обезбеди израмнето.

• Ако подот ви е нерамен, користете картон како потпора под стапалата на шпоретот.

Чекор 2: Исклучете го вентилот за гас

• Побарајте го гасот вентил на цевка зад вашиот стар шпорет. Ако веќе не е исклучен, свртете го за да спречите истекување на гас.

• Само кога гасот е исклучен, можете да продолжите, во спротивно ризикувате да го вдишите гасот, кој може да го загрози вашето здравје и е исклучително запалив.

• Ако забележите силен мирис на гас, излезете од куќата, држете ги прозорците и вратите отворени и побарајте помош од техничар.

Чекор 3: Ставете ја првата клешта за цревото

• Земете ја првата стегалка и поминете ја низ цревото, но без да ја затегнете премногу.

Чекор 4: Прицврстете го на вентилот за гас

• Земете го крајот на цревото и поврзете го со вентилот за гас на ѕидот.

Чекор 5: Поврзете го другиот крај со шпоретот

Потоа земете ја втората штипка за цревото и поврзете ја со пламеникот на задниот дел од шпоретот.

Видете исто така: Како да ја извадите вратата од рерната за да ја исчистите.

Чекор 6: Поместете ја стегачот

• Назад на ѕидот, земете ја првата клешта за цревото што сте ја монтирале и лизгајте ја кон на врвот нацрево, додека не го пронајдете вентилот за гас.

Чекор 7: Затегнете го поцврсто

• Сега затегнете ја стегачот на цревото за да се осигурате дека е цврсто поврзан со вентилот за гас. Можете да користите соодветен шрафцигер (Филипс или шрафцигер) за да ја затегнете завртката на стегачот.

Чекор 8: Направете го истото со другата клешта за црево

• Повторете го претходниот чекор со стегач што е поврзан со штекерот на задниот дел од вашиот шпорет.

Чекор 9: Отворете го вентилот за гас

• Сега кога сте сигурни дека правилно сте го поврзале цревото и сте ги стегнале стегите, внимателно отворете го вентилот за да го ослободите гасот во цревото .

Совет: Додека електричните шпорети вообичаено траат околу 13 години, шпоретот на гас (ако правилно се одржува) може да достигне 15, па дури и 20 години кога правилно се грижи.

Чекор 10: Тестирајте

Внимателно тестирајте го шпоретот на гас за да видите дали сте завршиле добро. Но, ќе ви покажам како да го направите тоа безбедно:

• Истурете вода и неколку капки течност за миење садови во мало шише со распрскувач и добро протресете го.

• Испрскајте ја водата со сапуница во излезот за гас до ѕидот. Ако забележите дека се формираат меурчиња околу цревото, тоа значи дека има истекување на гас.

Совет: не се срамете да повикате професионалец

Исто така види: Како да направите Boho Cachepot: DIY корпа за надградба на сламена капа

Ако не се чувствувате доволно сигурни да ја направите оваа инсталација по потреба, неразмислете двапати за да повикате техничар. Запомнете дека ракувањето со шпоретот е нешто многу деликатно.

Дали ви се допаднаа советите? Сега, исто така, погледнете како да ги острите ножевите на лесен начин!

А вие, дали имате совети за поставување на гас на шпоретот?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.