Осветлување на градината „Направете сами“ во 9 чекори: Идеи за осветлување на градината

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секој кој веќе има одредено искуство во занаетчиски проекти сам, знае колку може да бидат разновидни и убави ѕидарски тегли. Да, тие се идеални за складирање на голем број работи (од конзерва до накит), но може да се користат и за правење различни идеи за градинарски светлини, без разлика дали за безвременска декорација или за одреден настан.

Кога станува збор за надворешното осветлување, сите знаеме колку скапо може да биде. И ако сте со буџет, веројатно не се грижите премногу за тоа каков вид на осветлување ќе додадете во вашата градина. Но, земете го предвид фактот дека повторната употреба на стаклени тегли е економичен, достапен, одржлив начин што носи супер модерен шарм на осветлувањето на вашата градина.

Затоа, немојте да се грижите за трошоците за ова градинарско осветлување „Направете сами“, бидејќи покрај тоа што ќе бидете супер достапни, ќе бидете премногу зафатени со забава и планирање каде да ги закачите вашите нови градинарски светла!

Исто така види: Како да се отстрани бојата од пластика

Чекор 1: Соберете ги сите ваши алатки

Се подразбира дека секој проект што вклучува електрична енергија и/или жици треба да се пристапи со најголема грижа, особено ако имате деца кои ве придружуваат вие во вашата градина осветлување DIY.

И само за да ја задржите вашата работна маса недопрена и чиста, препорачуваме да поставите заштитна крпа каде што ќе одлучите да ги направите вашите нови градинарски светла.

ВоШто се однесува до вашите стаклени тегли, изберете ги во зависност од тоа колку големи сакате да бидат светлата. Колку е поголема бокалот, толку повеќе светлина/осветлување ќе произведува (односно, ако вашата низа светла е доволно долга за да ги наполни големите тегли). Лесно е да се најдат некои стари стаклени тегли во антикварници или тегли за ѕидање во продавници за кујнски материјали, но секако, секогаш е најдобро да го користите она што веќе го имате дома.

Откако ќе ги одвоите избраните шишиња, измијте ги со сапун и вода. Оставете ги целосно да се исушат и погрижете се да не се насобира нечистотија или прашина на ниту една од нив.

Совет: Насликајте ги теглите (опционално)

За магичен ефект, испрскајте ја внатрешноста на стаклените тегли со лесен, рамномерен слој спреј за матирано стакло. Ова ќе предизвика осветлувањето во теглата да биде матно, но тоа нема да влијае на вашето осветлување. Ставете ги теглите од десната страна нагоре и оставете ги да се исушат додека продолжите со следниот чекор.

Исто така види: Како да направите природен и домашен спреј за чистење со лимон и оцет

Чекор 2: Дупчете неколку дупки во капаците на теглите

Тоа се истите дупки низ кои подоцна ќе ги повлечете новогодишните светилки. Затоа е важно да проверите дали дупките се доволно големи за низата божиќни светилки удобно да минуваат низ нив.

Совет: Насликајте ги саксиите (опционално)

Сакате да додадете забавен и колоритен допир на вашите нови градинарски светла? За штообојте ги вашите стаклени тегли пред да ги додадете жичените светла за разнобојно осветлување на градината? .

• Користете четка за пена за да го нанесете обоениот лепак на внатрешната страна на ѕидарската тегла.

• Оставете да се исуши преку ноќ пред да продолжите.

Можете исто така да користите стаклени шишиња за да го направите вашето „направи сами“ осветлување на градината. Проверете како да пробиете дупка во стаклено шише за да ги додадете вашите мали светла.

Чекор 3: Свиткајте ги рабовите на капакот

Со помош на клештата израмнете ги рабовите на дупката што сте ја направиле, свртувајќи ги навнатре за да не го исечат низа светлина - и вие.

Чекор 4: Дупчете го капакот на сите чаши

Сите чаши што ќе ги користите за осветлувањето на вашата градина, мора да имаат прободени капаци. Дупките треба да бидат доволно големи за да се вклопи светлосната низа.

Чекор 5: Додајте ја светлосната низа

Затворете ги капаците и почнете да ја провлекувате светлината низ овие свежо избушени дупки. За нашата идеја за градинарски светла, избравме да имаме 4 метри новогодишни светилки во секоја саксија, но тоа може да варира во зависност од големината и колку стаклени садови имате, должината на вашата светлина итн.

Можеби се прашувате и далиовие чаши шишињата не се многу жешки на допир со вметнати светла. Додека теглите се загреваат, тие не се толку жешки за да ја стопат пластичната жица или да ви ги изгорат рацете при допирање на стаклото. Повеќето новогодишни светилки деновиве користат LED диоди, така што тие не се вжештуваат и траат многу подолго од светлата со вжарено.

Совет: Додајте филер (опционално)

Кога додавате други материјали во божиќните тегли стакло (како органза или бел тул или проѕирен блескав целофан), можете да направите осветлувањето од вашите тегли за осветлување „Направи сами“ да изгледа помеко. Плус, полнењето исто така ќе помогне да се сокријат некои од тие прамени. Сè што треба да направите е да исечете парче од филот што е малку поголемо од вашата тегла и внимателно да го ставите внатре. Целта е да се направи филот поголем за да може да се згмечи во тенџерето, но не премногу голем за да има доволно простор за светлата.

Чекор 6: Продолжете со полнење на другите саксии

Оставете одредено растојание помеѓу секое саксија за да можете да ги распоредите низ градината, правејќи целосно осветлување низ целата област. Помеѓу секоја стаклена тегла оставивме 50 cm светлосен конец.

Чекор 7: Запечатете ги дупките

За да го одржите трепкачот на место (и градината да изгледа поубава подолго), користете силикон за запечатување надупки во капаците.

Чекор 8: Восхитувајте се на вашата работа

Ова е последниот формат за тоа како да направите градинарско осветлување со буџет. Сепак, подгответе се да се воодушевите кога ќе ги видите запалените светла!

Чекор 9: Уживајте во осветлувањето на градината „Направи сами“

Дистрибуирајте ги вашите градинарски светла меѓу растенијата за да создадете акценти во вашата градина. Исто така, можете да ја искористите истата идеја за осветлување на градината за вашата урбана џунгла со дистрибуција на стаклените тегли меѓу вашите жардинери.

Совет за декор: Користете го ова градинарско осветлување „направи сами“ за да ја декорирате и вашата трпезариска маса. Едноставно дополнете го со цветни аранжмани и други централни парчиња и можете да имате прекрасна свечена трпезариска маса со индиректно осветлување.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.