Како да направите машни и тијари лесни и забавни во 8 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Решалките за коса можеби се стари колку и самата цивилизација, бидејќи историчарите истакнуваат дека додатоците за коса се очигледни дури и во пештерските слики и примитивните артефакти. Се разбира, стиловите се менувале низ вековите, но се верува дека машниците за коса станале популарни во римско време и тие продолжуваат да ја красат нашата коса дури и денес.

Исто така види: Како да направите DIY екран за комарци

Но, секој знае дека постои алтернативен свет каде што вратоврските одат нели? Сето шегување на страна, но исто како и шнолите, лаковите исчезнуваат со молскавична брзина ако немате држач за лак. Постојат неколку модели на држачи за машна, но во овој туторијал ќе ве научиме како да направите држач за машна и дијадеми за да можете да ги чувате сите ваши додатоци за коса на едно место, без да морате да поминувате низ фиоки за да го најдете вашиот омилен.

Предностите да се има персонализиран држач за машна се многу, особено за децата и тинејџерите кои сè уште имаат потешкотии да ги организираат своите работи:

  1. Сметувањето на вашите додатоци за коса во држач за машна ќе заштеди простор во фиоката
  2. Одржувајте ги организирани и лесно видливи
  3. Можете да го приспособите држачот за лак со вашето име
  4. Полесно е да изберете кој да одговара на вашиот изглед на денот
  5. Овој држач за лак може да се користи и за други додатоци како на прнараквици и ѓердани

Тоа е, ќе сакате да проверите како да го направите овој држач за лак чекор по чекор. Тоа е брз и едноставен проект што можете да го направите дури и со помош на децата.

Погледнете го ова упатство за тоа како да направите супер лесен за правење организатор на накит за патување и упатство за кутии за накит за патување!

Чекор 1: Материјали за основата

Најдете ја рамката за штипки за вратоврска коса. На пример, би била доволна бела рамка за слика од 8 x 10. Во мојот проект користев метална конструкција во форма на правоаголник. Ја намотав со дебел најлон јаже. Ако немате најлонско јаже, нема проблем, можете да го замените со предиво од други материјали! Јас би препорачал памучна врвка или макраме чил кои се неверојатно силни и издржливи (како најлонски жици), но се меки влакна. Ова се и опциите за многу занаетчиски проекти. рамката

За прицврстување на најлонскиот кабел, користев топол лепак, можете да изберете и супер лепак. За да започнете да ја намотувате металната конструкција со најлон, можете да врзете јазол. Кога ќе завршите со намотување, повторно врзете го јазолот, исечете го најлонскиот кабел и изгорете го крајот за да спречите труење.

Чекор 3:Исечете 3 долги парчиња конец и преклопете ги на половина.

Откако рамката е целосно завиткана, почнете да ги креирате вашите штипки за врзување на косата. Ова е местото каде што ќе ги закачите врските за коса. Повторно го користев јажето за да создадам патеки за поддршка. Направив плетенка со помош на најлонскиот кабел. За да плетете, исечете три долги парчиња кабел. Преклопете го секое парче врвка на два дела и прицврстете го на врвот на рамката со правење јазол за склопување макраме.

Преврзете ги другите три жици на ист начин и почнете да ги плетете. Можете исто така да вклучите мониста, на пример, во вашата плетенка. Кога ќе стигнете до крајот на вашата плетенка, можете или да ја врзете на дното на рамката или да продолжите нагоре повторно со вртење на рамката наоколу.

Чекор 4: закачете ги плетенките заедно

Ја запрев плетенката поблиску до врвот на рамката и ги закачив плетенките заедно со помош на украсна заштитна игла за облак. Се разбира, има многу стилови од кои можете да изберете ако сакате да купите украсни заштитни иглички, од пеперутки до кристали и цвеќиња во секоја боја.

Запомнете, можеби сакате овој држач за машна за сам да работи долго време и бидете нешто што вашите деца ќе го паметат. Затоа украсете сè со многу љубов и грижа.

Чекор 5: Направете патека околу металната рамка

Следејќи ја плетенката, направив патека користејќиврвката со повлекување околу металната рамка од врвот до дното. Сепак, подоцна сфатив дека идеално е да се започне одозгора и да се врзе јазол од внатрешната страна на рамката, бидејќи при намотување на конецот тој завршува со создавање напнатост и малку деформирање на металната конструкција.

Чекор 6: Прекрстете го лак и држачот за дијадема со украсна врвка

Користејќи ја истата врвка, додадов украсни линии што ја прекрстуваат врвката дијагонално, од едната до другата страна, помеѓу вертикалните жици. За да ви помогне, можете да користите линијар за да отворите патека помеѓу жиците и да ја поминете оваа линија меѓу нив. Жиците што одат напред-назад може да се користат за закачување на нејзините обетки, ленти за глава и нараквици.

Исто така види: Совети за чистење: Како да го исчистите филтерот за глина

Како што расте детето, таа може да ги препознае сопствените развојни фази преку употреба на персонализираниот држач за лак, гледајќи ги додатоците што ги повеќе не носи, додавајќи нови парчиња и понекогаш се враќа на користење на некои додатоци од нејзиното детство години подоцна. Ништо не се чува во фиока и не се заборава, а секој додаток носи неколку спомени.

Чекор 7: Украсете ја рамката

Рамката можете да ја декорирате со различни предмети по ваш вкус. На пример, можете да го украсите со цвеќиња, како што обично се прави. Ако избравте конвенционална дрвена рамка, само земете пиштол за топол лепак и закачете ги цвеќињата на вашата врата.врски. Како што можете да видите, на фотографијата поставив украсен ананас врз металната рамка. Го сакав и мислев дека е уникатен и забавен!

Чекор 8: Ставете ги додатоците за коса и распоредете го држачот за машна

Закачете го држачот за лак на ѕид или оставете го вашата маса за облекување на работната маса. Закачете машнички, дијадеми, штипки и сите други додатоци што ги сакате на оваа машна и држач за дијадеми.

Барав решение за складирање на сите мои додатоци за коса долго време, но овој јас направено специјално за моите внуки кои се близнаци.

Па зошто ананасот и рибарското јаже?

Близнаците се опседнати со ананас поради некоја причина и кое дете не би тој би бил? Тоа е смешно овошје! Што се однесува до најлонското јаже кое вообичаено се користи во рибарските мрежи? Тие покажаа малку неверојатен интерес за риболов бидејќи имаме пристап до големо езеро во близина, каде што често ловам риба затоа што татко ми ме носеше таму. Па, си помислив, зошто штипката за вратоврска коса да не одговара на нивните интереси? За да направиме персонализиран држач за лак, можеме да комбинираме неколку елементи поврзани со афективното сеќавање на децата, што ќе го направи проектот уште поневеројатен.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.