Како да ја исечете работната плоча за да го инсталирате шпоретот во 9 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Постојат неколку причини зошто можеби размислувате да научите како да исечете кујнски маса. Една од причините е кога се менувате од шпорет на рингла. Други причини може да вклучуваат инсталирање на нов мијалник или втор мијалник. Исто така, ако правите ваши кујнски кабинети за подобрување на вашиот дом, учењето како да сечете маса за да инсталирате шпорет или како да исечете шалтер за мијалник е една од работите што ќе мора да ги направите во одреден момент.

Ако не сте многу сигурни во тоа како да направите пресек на маса во вашите кујнски кабинети, ова упатство е за вас. Еве, ќе ве одведам чекор по чекор за да ви ги дадам информациите што ви се потребни за да го исечете плочата за готвење, но што може да се користи и за поставување мијалник, без разлика дали е во кујната или во бањата.

Чекор 1: Исечете ја Формиката со големина на вашиот шалтер

Започнете со мерење на големината на работната површина на вашата кујна. Потоа пресечете ја Формиката до саканата големина. Обележете ги мерењата на медијапанот пред да го исечете за да се осигурате дека сте го пресечеле точно до големина. За овој прв чекор, најлесно е да користите пила за маса, но можете да користите и кружна пила или дури и сложувалка.

Чекор 2: Измерете и означете ја големината на мијалникот или шпоретот

Потоа, измерете ја големината на мијалникот или шпоретот што ќе се монтира наклупа. Запомнете дека шпоретот или мијалникот мора да лежи со рабовите преку шалтер. Така, наместо да сечете до точни димензии, ќе треба да ја исечете дупката малку помала.

Забелешка: Повеќето производители вклучуваат шаблон со шпоретот или лавабото што го купивте за да ја олеснат инсталацијата. Ако вашиот шпорет или мијалник има шаблон, ставете го на пултот и нацртајте го неговиот преглед. Ова ќе ве спаси од неволја за мерење и обележување.

Чекор 3: Како да сечете

Користете ја вежбата за да направите мала дупка во секој агол од областа што ја обележавте во претходниот чекор.

Чекор 4: Користете ја сложувалка за да ја исечете површината за готвење

Следно, треба да ја користите сложувалка за сечење. Поставете го сечилото за сложувалка внатре во дупката. Потоа измерете го растојанието помеѓу линијата што ќе ја исечете и страната на основата за сложувалка

Чекор 5: Користете парче дрво како водич

Земете парче исечено дрво директно. Ставете го во близина на основата на сложувалка. Проверете дали дрвото е паралелно со линијата на сечењето така што ќе ја ставите сложувалката во спротивната дупка од местото каде што беше претходно. Парчето дрво ќе послужи како водич при сечење на работната плоча. Погрижете се да не се поместува прицврстувајќи го безбедно на работната маса со стеги.

Чекор 6: Направете директно сечење

Сечете во права линија додека не стигнете до следниот агол. тогаш тиќе треба да го репозиционирате водичот, поставувајќи го нормално на страната што штотуку ја исечете, пред да го повторите процесот опишан во претходниот чекор на сите други страни.

Чекор 7: Исклучувањето на плочата е завршено

Со завршениот исечок на плочата, плочата за готвење е подготвена за монтажа.

Чекор 8: Ставете го на масата

Поставете го исечениот ламинат на работната плоча.

Чекор 9: Поставете го шпоретот или мијалникот во него

Поставете ја плочата за готвење или мијалникот во пресекот на работната површина на кујнските кабинети. И тоа! Само треба да го приклучите на кујнската гасна цевка или на електричната точка ако е електричен шпорет. За мијалник, треба да ги додадете додатоците и да го поврзете со водоводот за да го направите подготвен за употреба.

Исто така види: Како да направите украсен бетонски блок во 12 едноставни чекори

Некои често поставувани прашања за тоа како да се сече работна плоча за да се инсталира шпорет или мијалник:

Како да се исече шалтер за мијалник на работна плоча од камен или дрво?

Сечењето дрвени или камени површини за да се инсталира шпорет или мијалник е слично на споменатото погоре. Алатките што ги користите треба да бидат специфични за материјалот на работната површина. За дрво, критично е да се запечати работната плоча по сечењето за да се заштити површината од влага и прскање. Гранитните или мермерните површини не се лесни за сечење бидејќи бараат алатки за сечење камен. Затоа, освен ако немате алатки дома, најдобро е да ја нарачате работната маса.сече по големина од доверлив добавувач.

Поддржување на шанкот

Ако шпоретот или мијалникот се долги или материјалот на масата е многу тежок, може да биде потребна дополнителна поддршка на страните под шанкот. За да го направите ова, исечете четири парчиња дебело дрво, две со иста големина како ширината на шанкот, а другите две со иста големина како должината. Ставете ги на страните на шанкот, веднаш под површината. Така, работната плоча се потпира откако ќе се постави на врвот на кујнските кабинети.

Исто така види: Како да ги поправите пукнатините на таванот

Што друго треба да имам на ум при сечењето на кујнските површини?

• При поставување на шаблонот или мерење и означување на големината на шпоретот или мијалникот, погрижете се да оставите доволно простор пред и зад шанкот.

• Сложувалката може да остави гребнатини при сечењето. Можете да го избегнете ова со завиткување на основата на пилата во лента за маскирање. И за да избегнете расцепување на дрвото, покријте ја исечената површина со лента исто така пред сечењето.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.