Како да направите капак од плетена корпа

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Еден од најдобрите начини да го направите вашиот дом ваш е да му дадете свој допир. И ова многу добро може да биде од украсни идеи сам. Ова е случај, на пример, со моето денешно упатство, каде што ќе ве научам како да направите покривка за корпа.

Можеби дури и да се запрашате за овој вид на промена, дали трудот навистина се совпаѓа со добри резултати и дали вреди. Па, јас ви велам: вреди многу. Оваа едноставна промена може да го направи овој едноставен декор уште пошармантен.

Покрај сето ова, тука е и прашањето за заштеда: ќе заштедите пари и ќе го разубавите вашиот дом, ќе можете да заштедите пари за да им подарите на пријателите и, кој знае, можеби дури и ќе заработите пари со оваа идеја.

Затоа, навистина вреди да следите заедно со мене во овој внимателно научен чекор по чекор за тоа како да направите постава за корпи и да научите нешто ново и особено пријатно.

Исто така види: Најдобар пепелник сам

Следете ме низ следните неколку теми и инспирирајте се!

Чекор 1: Навлака за корпа: соберете ги потребните материјали

Во првиот чекор, соберете ги сите материјали што ќе ви требаат за да ја направите корицата.

Изберете ткаенина од вашето училиште што го надополнува или акцентира вашиот дом декор.

Покрај тоа што ќе се осигурате дека имате доволно од ткаенината што ќе ја изберете, ќе ви треба мерна лента, ножици, молив, линијар, топол лепак и на крајот, се разбира, самиоткорпа.

Бидејќи имаме намера да користиме топол лепак, нема да има потреба од прибор за шиење.

Исто така види: Како безбедно да тестирате штекер со мултиметар во 5 чекори

иако истото упатство може да се следи и топлиот лепак лесно може да се замени со малку шиење .

Чекор 2: Земете мерења

Откако ќе ги соберете сите ваши материјали, следниот чекор е да ја измерите вашата корпа.

Земете ја вашата мерна лента и измерете ги сите страни и агли.

Исто така измерете го дното по должината и ширината.

Запишете го секое мерење со молив.

Чекор 3: Колку е висока корпата?

По мерењето на димензиите на дното, измерете ја висината на страната на корпата.

Додека го правите ова, додадете неколку инчи на висината за да го земете предвид преклопот.

Чекор 4: Измерете ја должината и ширината

Исто така, забележете ја целосни димензии на страните. Ако основната форма на вашата корпа е правоаголна, ќе имате две различни странични мерења.

Продолжете да го запишувате секое мерење.

Чекор 5: Обележете ја ткаенината според мерењата

Сега кога сте ги запишале сите мерења, направете ги ознаките на ткаенината. Користете молив за ова.

Чекор 6: Исечете ја ткаенината

Сега продолжи и исечете ја ткаенината според ознаките што ги направивте за дното и страните.

Користете ножици за сечење ткаенината по линиите што ги означивте.

Чекор 7: Порамнете ги исечените парчиња

Откако долните и страничните делови ќе бидатпресечете, повелете и редете ги.

Чекор 8: Исечете го вишокот

Само за да бидете сигурни дека парчињата се исечени правилно, преклопете ги на половина и исечете ги по превитканата линија да се исправи резот ако има вишок материјал.

Видете исто така: како да направите мини зен градина.

Чекор 9: Порамнете ги дното и страните

Поставете го секое странично парче по должината на рабовите на дното , од сите четири страни.

Проверете дали сите парчиња се правилно порамнети.

Чекор 10: Исечете уште две парчиња

Во овој момент, ќе имајте две парчиња исечени на страните.

Сега земете го секое од овие парчиња како мерка и реплицирајте ги така што ќе исечете уште едно парче од секоја ткаенина.

Чекор 11: Сега имате пет парчиња ткаенина

Сега кога конечно ќе ги исечете сите парчиња ткаенина, преминуваме на следниот чекор.

Подгответе го топлиот лепак.

Залепете го секој еден раб од ткаенината до другиот како што е прикажано на сликата. Алтернативно, ако сакате, можете да шиете наместо да користите топол лепак.

Чекор 12: Залепете ја ткаенината

Земете малку топол лепак и нанесете го на рабовите на ткаенината и залепете ги заедно.

Работ на едниот страничен дел треба да се залепи на едниот раб од долниот дел.

Завршете со лепење на сите 4 странични делови на долниот дел.

Чекор 13: Залепете ги страничните рабови

Сега повелете и залепетерабовите на страните се порамнети според шемата.

Ќе има четири споеви за лепење.

Обликот на облогата на корпата сега е формиран.

Чекор 14 : Ставете ја поставата внатре во корпата

Подигнете ја целата постава и ставете ја внатре во корпата.

Прилагодете ја ткаенината во корпата и преклопете ја на рабовите како што гледате во слика.

Според материјалот што го избравте и изгледот на рабовите, можете да продолжите и да ги обложите рабовите на материјалот што се преклопува ако сметате дека е потребно.

И тогаш, сакате вашата корпа многу повеќе украсена? И направен од вас, стана уште поспецијален. Но, не застанувај тука. Погледнете како да направите мозаична маса и да се забавувате уште повеќе!

Што мислите за идејата?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.