Идеи за божиќна декорација сами: Play-Doh орнаменти

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Правењето божиќни украси сами е една од моите омилени активности што ги правам со децата на крајот од годината. Секоја година смислуваме нови стилови и како што растат, нашата елка станува се повеќе украсена. Сакам да ги имам овие домашни украси затоа што можам да ги чувам како спомен на секој Божиќ што го поминувам со моите деца. Има многу идеи за божиќна декорација на интернет, но домашните украси од глина се одлична идеја за правење со деца бидејќи тоа можете да го направите со деца од различна возраст. Кога се премногу млади за да играат, можете да направите знак за отпечаток од раката.

Чекор 1: Подгответе го рецептот за солено тесто

За да го направите рецептот за солено тесто, ќе треба да измешате 1 чаша сол, 1 чаша брашно и ½ чаша топла вода . Измешајте сè додека не добиете тесто што не се распаѓа и не се лепи за рака. Треба да има текстура слична на Play-Doh.

Чекор 2: Расукајте го тестото

Посипете малку брашно на рамна површина и почнете да го валате тестото со сукалото. Треба да има дебелина од околу 2 мм. Ако работите со деца, можете да го направите малку подебел, ќе им биде полесно да работат.

Исто така види: Кревет од палети сам: Како да направите лесен кревет од палети

Чекор 3: Текстурирани новогодишни украси

За да направите текстурирани украси ќе треба да притиснете нешто со текстура натестенини. Користам парче чипка за да и дадам убава, нежна текстура. Ставете го преку тестото и притиснете со сукалото.

Чекор 4: Сечење на украсите

Отстранете ја тантелата и, со помош на машината за колачиња, исечете ги украсите во саканата форма.

Исто така види: како да се засади гуава

Чекор 5: Испечете ги украсите

Откако ќе ги направите новогодишните украси, време е да ги испечете! Ставете ги сите украси во плехот за печење со хартија за пергамент одоздола. Со чепкалка за заби, отворете дупка на врвот на секој украс за подоцна да ја вметнете врвката. Печете ги на 100°C 3 часа или додека не се исушат.

Чекор 6: Заштитете со бел лепак

Откако новогодишните украси ќе се изладат, можете да ги обоите или само да нанесете слој бел лепак за да ги заштитите. Оставете го да се исуши и додадете врвка одозгора за да ги закачите вашите новогодишни украси.

Чекор 7: Краен резултат

Ова е конечниот резултат од секој украс. Никогаш повеќе нема да морате да потрошите ниту денар откако ќе научите како да правите божиќни украси сами.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.