Како да транспортирате фрижидер во 3 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Можеби изгледа како едноставна работа, но има неколку мерки на претпазливост кои мораме да ги преземеме, кои ако ги игнорираме може да предизвикаат многу главоболки, па дури и финансиска загуба.

Исклучете го фрижидер однапред

Фрижидерот мора да се исклучи најмалку 24 часа пред транспортот,

за да се исуши водата што може да се формира во замрзнувачите или внатрешните делови.

Ако фрижидерот се транспортира во точниот момент на исклучување, добра количина на вода ќе се истури на подот, ќе се извалка и евентуално ќе предизвика сериозни несреќи. Затоа, проверете дали вашиот уред има режим „без мраз“, кој во бесплатен превод би бил „одмрзнување“.

Одмрзнете 24 часа пред да ги избегнете сите овие непријатности.

Исто така види: Оригами: направете кутија за чување канцелариски предмети

Превоз на фрижидерот

Кога го преместувате фрижидерот, никогаш не го поставувајте апаратот хоризонтално, тоа може да предизвика разладување гас да излезе, па дури и може да го направи фрижидерот неупотреблив. Секогаш транспортирајте го апаратот вертикално, стоејќи.

По транспортот на фрижидерот

Кога ќе пристигнете во новото живеалиште, препорачливо е да го оставите фрижидерот на новото место „да се одмора“ исправено најмалку 12 часа, за гасот да се спушти до моторот и да се смири без поголеми изненадувања. По чекање, само вклучете го уредот и тоа е тоа! Вашиот фрижидер ќе има долг животен век пред себе.

Исто така види: Научете како да направите лесен килим со помпон во 10 чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.