Како да направите дрвен кеш за сукуленти: DIY

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Сум видел толку многу идеи за дрвени кешоти на Pinterest, но се заљубив во оваа мала дрвена сочна куќа од Blog do Math. Таа е толку шармантна и можете да го направите ова со какви било остатоци од дрво што ги имате наоколу. Мислам дека овој проект би можел да го направиш и со картон, но би требало да го покриеш со контактна хартија за да биде водоотпорен. Сепак, навистина го сакав тој изглед на природно дрво, па еве да одиме!

Чекор 1: Исечете го дрвото

Прво, треба да одлучите за големината на вашиот дрвен кешот. Бидејќи користам старо дрво, ширината на мојата вазна е иста ширина како и дрвената табла. Потоа исеков три парчиња дрво со иста големина за основата и страните. За предната и задната страна исеков два правоаголници кои се подолги од другите околу 5 см.

Чекор 2: Нацртајте го горниот триаголник

На едно од подолгите парчиња, пронајдете ја средината од него вертикално и повлечете линија. Исто така, означете ја висината на помалите парчиња. Од оваа последна ознака до средината на парчето, повлечете линија под агол од 45 степени. Направете го истото од другата страна. Потоа исечете ги предните и задните парчиња за да ја создадете формата на куќата.

Исто така види: како да се направи помпон

Чекор 3: Брусење

Избрусете ги сите дрвени делови за да ги направите поубави.

Чекор 4: Залепете ги деловите

За да постигнете мазна завршницаподобро, решив да ги залепам парчињата заедно. Прво залепете ги страните на врвот на основата. Потоа додадете го предниот и задниот дел. На тој начин, кога гледате од напред или одзади, не ги гледате зглобовите во дрвото. Оставете да се исуши според упатствата.

Чекор 5: Покријте ја внатрешноста со пластична кеса

Треба да ја покриете внатрешната страна на вашиот дрвен кеш со густа пластика, така што водата не го намокри дрвото.

Исто така види: Како да направите украсно велигденско јајце направено со конец во 16 чекори

Чекор 6: Додадете го стиропорот

Искршете го стиропорот на мали парчиња и ставете го во пластичната кеса. Бидејќи оваа саксија нема дренажна дупка, ова ќе спречи премногу влажна земја и гниење на корените на вашиот сокулент.

Чекор 7: Додадете ја почвата

Додадете доволно почва за да го наполните целото кондензирано растение и завршете ги со сечење на рабовите на пластичната кеса што можеби се појавуваат во вашиот кеш.

Чекор 8: Додајте ги сукулентите

Сега, само додадете ги вашите сукуленти во вашето ново растение во саксии. Зарем не беше супер слатко?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.