Божиќна декорација за градина

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Божиќната декорација е еден од најважните моменти на сезоната. Со него градовите добиваат магија, децата се маѓепсуваат и сите срца се повеќе се утешуваат.

Поентата е дека, кога станува збор за уредување на надворешни простори, идеално е секогаш да се изберат парчиња кои не предизвикуваат толку голема штета доколку се изложени на ефектите на времето. Тоа е местото каде што идеите за божиќен декор „направи сам“ ни помагаат.

Имајќи го тоа на ум, денес донесов 3 различни идеи за божиќни украсни градини кои можете лесно да ги креирате.

Идеите како што се дрвените ирваси, светлечките ѕвезди и украсените дрвја може многу лесно да ги креирате сами. Едноставно следете го чекор по чекор и пуштете ја вашата фантазија! Да провериме? Ќе ви се допадне ова „направи сам“ чекор по чекор со одлични идеи за занаети.

Затоа уживајте во секоја слика подолу и инспирирајте се!

Идеја 1: Осветлена ѕвезда

Прво, ќе ви покажам како да направите ѕвезди од метал или жица. Свиткајте го избраниот метал за да направите ѕвездена точка.

Чекор 2; Направете форма на ѕвезда

Продолжете да го свиткувате металот за да направите ѕвезда со пет крака. Го направив овој слободен стил, но можете да нацртате ѕвезда на картон како водич.

Чекор 3: Преклопете ги краевите

По завршувањето на петтиот бод, свиткајте ги двата краја на металот за да не се штрчат.

Чекор 4: Завиткајте краевите со ленталепило

Користете лента за маскирање за да ги завиткате краевите на металот и да ги прицврстите на место.

Чекор 5: Формите на ѕвездите

Еве, вие може да се видат две ѕвезди што ги направив со помош на оваа техника.

Чекор 6: Завиткајте ги светлата

Сега, можете да ги завиткате светлата околу металните ѕвезди. Повторно користев селотејп.

Чекор 7: Покријте ја целата ѕвезда

Завиткајте ги светлата околу ѕвездата, користејќи парчиња предиво за да ги прицврстите жиците на металот.

Чекор 8: Ѕвездата со исклучени светла

Тука, можете да ја видите ѕвездата откако ќе ги запалам светлата.

Чекор 9: Ѕвездата запали

Е тука гледате како изгледа ѕвездата со вклучени светла.

  • Видете исто така: како да направите венци користејќи кутии од јајца и картон.

Идеја 2: Направете сам дрвени ирваси

Следно, решив да декорирам и користам дрвен ирвас што го направив порано. Мислев дека ќе изгледа совршено во мојата градина.

Чекор 1: Додај светла

Како и со ѕвездите, ги завиткав ирвасите во светла за да ги украсам.

Чекор 2: Декорирајте со новогодишни топки

Потоа додадов неколку божиќни топки. Ако сакате, можете да изберете други видови украси. Само внимавајте да користите парчиња кои се отпорни на дожд и сонце.

Идеја 3: Божиќна елка

Имав традиционална елка минатата година. Но, во оваа,Решив да иновирам малку користејќи дрво од мојата градина. Погледнете како поминав.

Чекор 2: Соберете ги претходните идеи

Откако ги закачив првите украси, ги закачив и двете ѕвезди што ги направив во претходните чекори.

Чекор 3: Ставете го ирвасот

Потоа го поставив ирвасите во близина на дрвото.

Исто така види: Како да ги скриете ТВ каблите

Чекор 4: Додајте шапка на Дедо Мраз

Конечно, додадов шапка на Дедо Мраз до дрвото за да ги завршам моите божиќни украси сами.

Мојот двор Декор за Божиќ „Направи сам“ 2021

Еве го мојот двор оваа година. Можете да видите како изгледа со други идеи за Божиќ. Оставете ја вашата фантазија да продолжи!

Сега, посветли

Тестирајте бои, различни видови светилки, божиќни звуци и сè друго што мислите дека оди заедно.

Исто така види: Како да засадите онцидиумска орхидеја во само 5 многу лесни чекори

Да вака изгледа во самракот

И овде светлата се многу видливи и шарени со паѓањето на ноќта. Тоа е чист шарм!

Уште неколку совети за божиќна декорација сам. Само завиткајте го металот со црвена и бела пластична обвивка за да создадете ленти и закачете светла на задната страна. На овој начин тие ќе изгледаат прекрасно ноќе.

  • Користете сламки за да висат на дрвото и ставете едно светло во центарот за да свети навечер.
  • Ако немате големо дрво во вашата градина, обесете ја декорацијата со грмушки или направете еднаЕлка со палета.
  • Ви се допаѓаат овие совети? Затоа искористете ја можноста да добиете уште поголема инспирација гледајќи како да направите занаети со ролни од тоалетна хартија!

    Која од овие идеи ви се допадна најмногу?

    Albert Evans

    Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.