Осветлување: Како да ги поправите изгорените трепкачи

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Божиќ е веднаш зад аголот и време е да започнете да ги проверувате вашите новогодишни украси и светилки. Проверете дали сè работи правилно ако треба да купите нови украси или да поправите скршен LED трепкач. Добро, но... Како да го поправите божиќниот трепкач? Тоа е всушност прилично лесно да се направи и потребни се помалку од 5 минути за да се направи. Значи, наместо да купувате нови новогодишни светилки секоја година, како да ги поправите оние што веќе ги имате и да го намалите отпадот предизвикан од овој период од годината? Ќе ве научам чекор по чекор како да поправите 2 различни оштетувања на божиќното светло. ВНИМАНИЕ: Не вршете поправки со вклучени светла!

Чекор 1: Идентификувајте ги прекините

Проверете го целиот божиќен трепкач за да откриете каде се скинала жицата. Мојата е скршена веднаш до сијалицата, така што може да се види малку од жицата на сијалицата што излегува од неа и скршената жица.

Исто така види: Како да направите гардероба со тркала

Чекор 2: Соголување на жицата за трепкачите

Земете ја жицата за трепкачите и соголете ја со нож или клешта. По соголувањето на електричната жица, треба да имате околу 1 cm отворена бакарна жица. Бидете внимателни бидејќи бакарните жици внатре се многу тенки и лесно се кршат.

Чекор 3: Спојте ги жиците

Покријте ги жиците со електрична лента. Ова не само што ќе помогне да се задржат жиците поврзани, туку и да се заштитат. Осигурајте се дека сите деловиметални делови од жицата се покриени. Никогаш не треба да ги оставате електричните жици непокриени.

Чекор 4: Додајте електрична лента

Покријте ги жиците со електрична лента. Ова не само што ќе помогне да се задржат жиците поврзани, туку и да се заштитат. Проверете дали сите метални делови од жицата се покриени. Никогаш не треба да ги оставате електричните жици непокриени.

Чекор 5: Поправете ги скршените сијалици

Една од сијалиците во мојот led трепкач се скрши затоа што случајно ја згазнав. Бидејќи немав светилка за менување и не сакав да купам нова, решив да ја тргнам.

Исто така види: Како да направите дрвени полици на лесен начин

Чекор 6: Отстранете ја сијалицата

За да ја отстраните сијалицата од низата новогодишни светилки, едноставно исечете ги жиците што ја поврзуваат.

Чекор 7: Соголете ја жицата за трепкачите

Уште еднаш, соголете ги двата краја за да ги откриете бакарните жици внатре.

Чекор 8: Врзете го предивото во јазол

Ова е нешто што сакам да го правам со двете страни на предивото за да се осигурам дека дури и ако ја повлечам едната страна, поправката нема да се врати. Затоа само врзете едноставен јазол за да ги задржите на место.

Чекор 9: Поврзете ги жиците

Поврзете ги бакарните жици со намотување заедно. Исто како што направивте во чекор 3, додајте електрична лента за да ги покриете.

Чекор 10: Божиќни светла на отворено

Вашиот трепкач е подготвен да виси на отворено и да го направи вашиотповеќе празнична декорација! Тајната за да го чувате безбедно е само да се погрижите да ги покриете сите метални жици со електрична лента.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.