Како да направите топка од конци (целосно чекор по чекор)

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Проектите за „направи сам со стринг топки“ се актуелни. И тоа не е помалку. Тие изгледаат навистина слатко и можат да се вградат во различни ситуации, како што се светилки, украси за забава, божиќни украси, меѓу многу други проекти. Научете како да направите топка од конец со балон овде! Погледнете го чекор-по-чекор подолу.

Чекор 1: Материјали за изработка на топчето со жици

Треба да соберете обоени топчиња од предиво, ножици, лепило и балони/меури.

Чекор 2: Надувување на балонот

Првиот чекор за тоа како да се направи топче со жици е да ги надувате балоните. Големината ќе зависи од тоа што сакате да создадете следно со топчето со жици.

Чекор 3: Измешајте вода и лепило

Измешајте ги лепилото и водата во сад.

Чекор 4: Извршено мешање

Вака треба да изгледа лепилото измешано со вода.

Исто така види: Како да ја исчистите мелницата за кафе дома

Чекор 5: Ставете ја волната во растворот за лепило

Следно, ставете ја волната внатре во садот со мешавината од лепило и вода.

Исто така види: Како да направите 2 евтини држачи за темјан + за помалку од 5 минути

Чекор 6: Започнете со премачкување на балонот

Во овој чекор, вие треба да почне да го намотува предивото околу мочниот меур, како што е прикажано на сликата. Повторете го процесот на сите топчиња со жици што сакате да ги создадете.

Чекор 7: Оставете го да се исуши

Треба да ја оставите топката со жици да се исуши неколку часа.

Чекор 8: Прободете го балонот и извадете го од внатрешната страна на топката од конец

Откако ќе го оставите да се исуши, сега можете да го пробиете балонот доизвадете го од внатрешноста на топката од конецот. Топчињата треба да изгледаат како на сликата.

Чекор 9: Наполнете ја внатрешноста со конец

Топчињата од жици може да се вметнат во различни проекти или украсни предмети, а тука решивме да ставиме трепкачи внатре и нека светнат.

Се надеваме дека ќе ви се допадне!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.