Како да направите DIY отвратителен за мачки во 10 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
држете ги подалеку од одење во тие меки области.

2. Водата е исто така лесна опција за одвраќање на мачките. Можете да инсталирате прскалки активирани со движење кои прскаат вода за да ја исплашат мачката, спречувајќи ја да се врати на тоа место.

3. Можете исто така да инсталирате сензори за движење кои емитуваат ултразвучен звук кога се активираат со движење. Овој звук е безопасен за мачките и ги плаши, па тие веднаш бегаат. Мачките се многу слатки суштества, но понекогаш може да бидат опасни и досадни бидејќи можат да ја обележат својата територија во нашите градини и други места внатре и надвор од нашиот дом.

За да го спречите ова, можете лесно да го направите овој едноставен домашен репелент за мачки „Направи сами“ и да ги спречите да влезат во вашата градина и на други места.

Прочитајте и други корисни проекти за поправка и одржување на домот : DIY Cleaning

Опис

Мачките се несомнено преслатки мали миленичиња, но понекогаш тие можат да бидат и деструктивни, особено кога ќе ви ја збркаат градината, вашето омилено парче мебел или некој од вашите скапи предмети. Вашата желба да гребете и уништувате нешта може да го направи вашиот дом целосен хаос. Мачките се преслатки и намерно не предизвикуваат штета, во нивната природа е да ја обележат својата територија со мочање или оставање на нивниот мирис.

Сепак, оваа ситуација понекогаш излегува од контрола кога тие имаат тенденција да ги расипуваат дури и вашите скапоцени работи заедно со вашите омилени растенија. И поради ваквата природа на мачките, се наметнува потребата да се задржат безбедно и да се спречат да предизвикуваат таков хаос. Многу евтин, безбеден и лесен начин да ги одвратите мачките од уништување на вашата градина и други места во куќата е да користите домашен лек за мачки. Во ова сам ќе ви кажам еден многу лесен и природен начин како да направите отвратителен за мачки за да можете безбедно да поставите граници за вашиот крзнен пријател.

Направете репеленти за мочање за мачки

Исто така види: Како да ги подготвите вашите растенија пред да патувате

Ова е многу едноставен рецепт за правење спреј против мачки кој не само што е природен, туку и целосно безбеден за вашето маче.

Чекор 1. Сварете ја водата

Наш прв чекор ќе биде да ја зовриеме водата, за ова треба да ставите 500 ml вода вотавче и доведете до вриење.

Чекор 2. Излупете ги плодовите

Сега излупете 1 портокал, 1 мандарина и 1 лимон.

Чекор 3. Додадете ги корите од овошјето

Сега додадете ги кората од портокал, мандарина и лимон во зовриената вода.

Исто така види: 6 прекрасни совети за тоа како да се грижите за DracenaDeMadagascar

Чекор 4. Измешајте

Мешајте ја зовриената вода и смесата со кора од овошје најмалку 5 минути.

Чекор 5. Ставете ја смесата во шише со распрскувач

Сега исклучете ја топлината и почекајте смесата да се излади. Кога смесата е на собна температура, истурете ја во шише со распрскувач.

Чекор 6. Додадете лимон

Додадете две лажици лимон во шишето со спреј.

Чекор 7. Додадете детергент за миење садови

Откако ќе додадете лимон, додадете лажица детергент за миење садови во шишето со спреј.

Чекор 8. Добро измешајте

Затворете го шишето со спреј и добро измешајте ги сите состојки. Можете да го протресете шишето за да се измешаат рамномерно.

Чекор 9. Нанесете ја смесата: домашен репелент за да ги држите мачките подалеку од растенија

Откако смесата е подготвена, можете да ја нанесете или едноставно да ја испрскате смесата на места каде што не не сакам да се појават мачките.

Чекор 10. Вашиот домашен репелент за мачки е подготвен

Вашиот домашен репелент за мачки е подготвен. Цитрусниот мирис на вашиот репелент ќе ги одврати мачките без да им нанесе никаква штета и тие нема да се вратат на тоа место.

Оддали мачките ги „означуваат“ своите територии?

Тоа е однесувањето на повеќето животни дека тие комуницираат преку мирис. Исто така, мачките се територијални и имаат свои идеи за обележување на нивната територија. Ги обележуваат местата каде што најчесто ги посетуваат или каде живеат. Тие ги означуваат своите територии со мирисните жлезди на нозете, лицето, образите, опашот, а исто така и со урината. Тие, исто така, гребат како начин за обележување на нивната локација. Користејќи го неговиот мирис, мачките им кажуваат на другите животни дека бил на одредено место. Исто така, тие ја обележуваат својата територија за да ја сигнализираат нивната сопственост и да им кажат на другите мачки да се држат настрана од тоа место.

Некои други причини поради кои урината на вашиот пријател од мачката ја обележува нивната територија може да бидат затоа што:

  • Тие се чувствуваат загрозени;
  • Покажете ја вашата сексуална приемчивост и достапност;
  • Почувствувајте ја непријатноста од кој било медицински проблем;
  • Чувствувајте се под стрес.

Некои други начини да ги држите мачките подалеку од вашата градина

Ако не ви се допаѓа интервенцијата на мачките во вашата градина, можете да користите и други начини како да ги држите надвор од вашиот двор, како што се:

1. Мачките уринираат или вршат нужда на места каде што можат да копаат дупки, како што се градинарска почва или песок. Можете да користите средства за одвраќање како бодликави гумени душеци или остра прекривка за да

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.