Како да привлечете пеперутки во градината во 7 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали некогаш сте се запрашале зошто толку многу луѓе се опседнати со привлекување пеперутки во својата градина? Дали знаете што на прво место ги привлекува пеперутките?

Па, истражувачката статистика ни кажува дека популацијата на многу пеперутки кои некогаш биле вообичаени ширум светот значително се намалила. На пример, малата пеперутка од желка се намали за не помалку од 80% во последните 30 години. Ова се должи на зголемениот развој, загубата на живеалишта, климатските промени и интензивирањето на земјоделството.

Но, за среќа, градините ширум светот можат да направат разлика и да обезбедат природни области за дивиот свет.

Ајде да видиме како сите ние можеме да помогнеме да се трансформираат надворешните простори во пријатна градина со пеперутки.

2>Сигурен сум дека ќе ви се допадне уште еден од нашите совети за градинарство.

Следете со нас и инспирирајте се!

Чекор 1: Истражувајте ги видовите во вашата област

Различни видови пеперутки бесплатно посетуваат градини, паркови и други отворени простори во потрага по храна, места за размножување или области за презимување како возрасни, ларви или кукли. И бидејќи нема две градини нужно слични, тоа значи дека нема две градини кои ги привлекуваат истите пеперутки кои бараат специфични растенија, дрвја, грмушки и цвеќиња за нивните живеалишта.

Некои од најчестите видови пеперутки,вклучуваат:

• Паун

• црвен адмирал

• Шарена дама

• лушпа од мала желка

• Бела со зелени вени

• Портокалов врв

• Холи сина

• Обична сина.

Знаењето кои пеперутки се најпопуларни во вашата област може да ви помогне да одлучите кои растенија да ги вклучите во вашата градина.

Чекор 2: Знајте што да засадите за да привлечете пеперутки

Размислете за тоа: многу пеперутки и автохтони цветни растенија коегзистирале и еволуирале со текот на времето. Досега, возрасните пеперутки и гасеници сигурно знаат кои домородни растенија го даваат кој нектар или зеленило. И бидејќи едното зависи од другото за опстанок и репродукција, одлучувањето кои растенија да ги вклучите во вашата градина е од витално значење.

Така, за да се помогне во трансформирањето на редовните градини во атрактивни живеалишта за пеперутки, се препорачуваат следниве дрвја:

• Полски јавор (Acer campestre)

• Сребрена бреза (Betula pendula)

• Хејзел (Corylus avellana)

• Холи (Ilex aquifolium)

Исто така види: Како да направите сензорно шише

• Роуан (Sorbus aucuparia).

А ако се прашувате кои диви цвеќиња се идеални за привлекување пеперутки:

• Rosa canina (Rosa canina)

Исто така види: Вашиот водич од 11 чекори за тоа како да насликате кошула со лисја

• орли помине (Caprifoliaceae)

• Ноќна сенка на волшебникот (Circaea lutetiana)

• Цветот Паске (Pulsatilla vulgaris)

• Вечерната јаглика (Primula vulgaris)

• Kingcup (Caltha palustris).

Совет за садење: пеперуткиВозрасните ги привлекуваат одредени бои, како црвена, жолта, портокалова, розова и виолетова. Може да се обложите дека овие бои, заедно со цветови со рамен врв и кратки цветни цевки, можат да помогнат да привлечете повеќе убавини со крилести во вашата градина.

Видете исто така: Како да направите птици за хранење птици.

Чекор 3: Знајте како да ги храните пеперутките

Шарените цвеќиња секако не се единствените елементи кои можат да послужат како привлечни за пеперутките. Бидејќи некои видови ја дополнуваат исхраната со овошје, треба да додадете малку во вашата градина.

Некои од најдобрите овошни избори за пеперутки вклучуваат страсно овошје и портокали. Но, бидејќи пеперутките се борат да консумираат нешто премногу тешко, можеби одлучете се да оставите некое зрело овошје во куп компост (како што се млитави банани, расипани круши, јаболка и бобинки) на сончево место на отворено.

Совет: Направете хранител за пеперутки

Слатки, лепливи работи привлекуваат пеперутки; затоа, покрај обезбедувањето на вистинското овошје и цвеќе, размислете да направите свој хранител за пеперутки (што е особено корисно во есен кога нектарот не е толку лесно достапен).

• Измешајте 2 чаши вода со ¼ шолја шеќер во тава.

• Загрејте додека не се раствори шеќерот.

• Оставете го да се излади 30 минути.

• Земете крпа во светла боја ипотопете го во смесата со шеќер.

• Оставете ја крпата во близина на некое цвеќе надвор.

Чекор 4: Планирајте како сакате да ги засадите вашите цвеќиња

Бидете стратешки со распоредот на вашата градина бидејќи нектарните фонтани кои добиваат многу сончева светлина од средината на утро до средината на попладневните часови можат биде одлична атракција за пеперутките.

Исто така, целосно зрелите пеперутки обично не се хранат во сенка, што го прави уште поважно за вас да изберете цвеќиња и растенија кои ја користат директната сончева светлина.

Чекор 5: Избегнувајте употреба на инсектициди

Дури и инсектицидите кои се продаваат како „еколошки“ можат да ги уништат живеалиштата на пеперутките, бидејќи овие мали суштества (и особено гасеници) пеперутки) се исклучително чувствителни на хемикалии .

Некои од хемикалиите кои треба да ги држите надвор од вашата градина вклучуваат Bacillus thuringiensis, Diazinon, Malathion и Sevin.

Чекор 6: Обезбедете малку пудинг од кал

Бидејќи големите водни површини (како што се потоци или дури и градинарски езерце) можат да претставуваат опасност за малите суштества како што се пеперутките, најдобро е да потпирајте се само на малку кал и влажен песок за да привлечете пеперутки. Само додадете малку крупен песок на дното на чинија со растенија и наполнете го со вода. Место каде што пеперутките можат да пијат и да се разладат на мир (далеку одветер).

Совет: Направете лента за слетување на пеперутки

Кога станува збор за идеални живеалишта за пеперутки, секогаш постојат гранки на кои овие деликатни суштества можат да седат и да се одморат на сонце. Тоа е затоа што сонцето им дава водство и топлина на крилата на пеперутката, помагајќи им во нивниот лет.

Затоа, погрижете се да распоредите неколку рамни камења низ градината (на сончеви места) на кои пеперутките можат да слетаат и удобно да се одморат.

Чекор 7: Внимавајте на птиците

Можеби веќе знаете како да ги храните пеперутките, но дали знаете што ги храни пеперутките? Птици, меѓу другото, што значи преместување на вашиот хранител (и пијач) за птици на друга локација (што е можно подалеку од местото каде што сакате да привлечете пеперутки).

Друг начин да ги исплашите птиците е со поставување страшила во вашата градина.

Па, дали ви се допаднаа советите за привлекување пеперутки? Погледнете сега како да засадите семки од сончоглед и да ја декорирате вашата градина уште повеќе!

А вие, дали имате совети за привлекување пеперутки?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.