Како да направите свеќи со остатоци од свеќи

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако сакате да имате свеќи дома и не знаете што да правите со преостанатите свеќи, во ова упатство ќе ве научам како да направите свеќи од преостанатите свеќи. Многу е едноставно повторното користење на восок од свеќи, па дури и обичните свеќи може да ги претворите во миризливи свеќи. Исто така, материјалите за правење свеќи во овој сам сам се совршени за почетници бидејќи нема да користиме професионални алатки или материјали. Преку процесот на правење свеќи, ќе научиме и како да направиме фитил за свеќи сам. Ако повторно употребувате миризливи свеќи, задолжително комбинирајте слични мириси за резултат со пријатен мирис. За повторно користење на обоени свеќи, размислете за комбинацијата на бои пред да ги стопите преостанатите свеќи.

Чекор 1: Соберете ги изгорените свеќи

Ако имате стари свеќи кои повеќе не можат да горат, соберете ги сите за да направите нова. Ја имав само оваа со остаток од восок од свеќи внатре.

Чекор 2: Како да го отстраните восокот од свеќи

За да го отстраните восокот од свеќи од внатрешноста на керамичкиот сад, печете го во микробранова неколку минути. Мојата траеше 2 минути, но треба да проверувате одвреме-навреме. Восокот од свеќата треба да биде доволно мек за лесно да се сече, а рабовите треба да се стопат.

Чекор 3: Исечете ја свеќата

Преостанатиот восок од свеќата исечете го со нож за да го скршите на помали парчиња и ставете го востаклена тегла.

Чекор 4: Топење на свеќата

Можете исто така да користите обични свеќи без мирис за да направите миризлива свеќа и фитили за свеќи. Скршете ги свеќите со нож без да го исечете фитилот за свеќа. Ставете ги и во стаклениот сад. Потоа ставете ја чашата во тенџере со вода и оставете да зоврие додека не се стопи целиот восок од свеќата.

Чекор 5: Како да направите фитил за свеќи

Ако стопите нови свеќи без мирис, ќе имате неискористени фитили за свеќи, па рибите ги од восокот од свеќата и ставете ги на површина покриена со восочена хартија или пластична фолија за да се исуши.

Чекор 6: Процедете го растопениот восок

Кога ќе го стопите остатокот од восокот од свеќата, ќе има и остаток од фитилот од свеќа внатре, па дури и ќе остане изгорениот фитил, така што Процедете го восокот во садот за да ја направите новата свеќа.

Чекор 7: Како да направите миризливи свеќи

Откако ќе го исцедите стопениот восок од свеќата, додадете неколку капки есенцијално масло и промешајте. Потоа ставете го фитилот за свеќи во средината на садот и употребете штипка за алишта за да го држите на место. Оставете го восокот целосно да се излади пред да преминете на следниот чекор.

Чекор 8: Домашна свеќа

Како што се лади восокот од свеќата, може да се намали, па стопете повеќе восок за да го наполните остатокот од керамичкиот сад и оставете го повторно да се исуши.

Исто така види: Свинска свинче банка со шише за миленичиња

Чекор 9: Исечете го фитилот насвеќа

Откако восокот од свеќа целосно ќе се зацврсти, исечете го фитилот оставајќи околу прст.

Чекор 10: Свеќи со преостаната свеќа

Почекајте вашата нова свеќа да се излечи 3 дена и потоа е подготвена за употреба. Ова е одличен начин да бидете еколошки и да заштедите пари.

Исто така види: Како да се засади гербера во 5 чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.