Како да растете африкански темјанушки

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Африканските темјанушки се многу популарни растенија и многу луѓе сакаат да ги имаат дома. И не е ни чудо: ништо помалку од НАСА укажа на придобивките од одгледувањето на растението за подобрување на воздухот во домот.

Неговите прекрасни виолетови цветови имаат и големи здравствени придобивки: само гледајќи ја бојата, луѓето имаат наплив на адреналин, што резултира со поголема оксигенација на мозокот, обезбедувајќи моментална релаксација.

Мала и одлична за создавање во простори со индиректна сончева светлина, па дури и вештачка светлина, виолетовата е совршено мало растение за да додаде посебен шмек на средини како што е дневната соба.

Оние кои имаат кучиња или мачки дома и секогаш се загрижени дали одредени растенија би можеле да бидат штетни за здравјето на нивното милениче, не грижете се: листовите на виолетовата се сосема безопасни за животните.

Лесни за нега, само барајќи внимание на количината на наводнување, виолетовите се совршени за оние кои почнуваат да се осмелуваат да се грижат за растенијата дома.

Со толку многу придобивки од африканската виолетова, денес ќе споделам неколку совети за нега за да можете да го одгледувате растението и секогаш да ја имате убавината на африканскиот цвет на виолетова боја во вашиот дом.

Кои се видовите на растението африканска виолетова?

Африканската виолетова може да се најде во два главни вида: розета и ползавец.

Африканската виолетова билка наВидот розета има централно стебло, а од ова стебло листовите почнуваат да растат во кружна шема. Како што растат, африканската виолетова розета почнува да се појавува од централниот дел на растението.

Растението африканска виолетова со низок раст има неколку стебла кои растат странично од корените. Нејзините цвеќиња растат околу секоја круна и можат да бидат со различни бои, како црвена, бела, сина, розова или традиционална виолетова.

Сега кога знаете многу повеќе за ова слатко, деликатно и отпорно растение, време е да научите како да одгледувате љубичици и да го направите вашиот дом уште пошарен и со почист воздух.

1. Виолетова: како да се грижите - започнете со овие први совети

Првите совети како да се грижите за виолетова, се однесуваат на вашата почва. Африканските љубичици се многу добро кога почвата е добро исцедена и малку кисела. Изгледот на почвата треба да биде малку влажен, односно да се полева само кога горниот слој на почвата е целосно сув.

Друга важна претпазливост при наводнувањето е да се спречи водата да стигне до лисјата, бидејќи може да ги намокри и предизвика нивно гниење.

Ако забележите дека второто стебло почнува да расте странично на растението, отсечете го. Така растението ќе биде здраво подолго.

2. Како да пресадите виолетова во друга саксија

ОПресадувањето е многу важен чекор за тоа како да се одгледуваат темјанушки. Кога долниот дел од стеблото на растението африканска виолетова ќе се згусне, предизвикувајќи лисјата да паднат или да се исушат оставајќи видлива празнина на стеблото, време е да ја пресадите виолетовата во друга саксија.

Исто така види: Како да се засади нане дома: чекор по чекор непогрешлив за да се одгледува нане

За да го направите ова, започнете со притискајќи ги страните на садот за да се олабави целата земја. Оваа грижа е многу важна за да не се исече дел од коренот. Потоа внимателно отстранете ја африканската виолетова од вазна.

3. Одберете нова саксија за африканската виолетова и додајте подготвена земја

Откако ќе ја извадите темјанушката од почетната саксија, време е да ја ставите во поголем сад. Подгответе ја почвата со вермикулит или перлит (индикацијата е 2 дела земја за 1 дел вермикулит + 1 дел пертлит), додадете ја во избраниот сад и направете дупка во средината на почвата.

Земете поголемо тенџере и наполнете го со земја. За добро да се исцеди почвата, можете да измешате вермикулит или перлит во мешавината на почвата. (Јас користев 2 дела почва со 1 дел вермикулит и 1 дел перлит). Откако ќе додадете земја во садот, направете дупка во центарот за да го поставите растението африканска виолетова.

4. Како да се засади африканската виолетова

Ако виолетовата што ја одбравте повторно да засадите има дел од стеблото видлив, турнете го тој дел од стеблото под земјата додека листовите не се многу блиску до земјата.Внимание: листовите треба да бидат на рабовите и страните на вазната за да не ја допираат влажната почва.

5. Како да ја исечете африканската виолетова за да имате нови садници

Еве еден златен совет за оние кои сакаат да создадат садници од африканска виолетова.

Испитајте го вашето растение и забележете ја големината на листовите . Најголемите се најстарите и не треба да се отстрануваат. Средните листови, поблиску до стеблото, имаат сила и виталност потребни за нови садници.

Изберете ги вашите омилени листови и нежно отстранете ги од растението. Користете го ноктот или малите ножици за да го направите ова.

Земете ги избраните листови и ставете ги во сад со вода. За неколку дена корените ќе почнат да растат и вашиот лист ќе биде подготвен да се претвори во нова африканска виолетова.

6. Како да засадите садници од африканска виолетова

За да научите како да се грижите за африканската виолетова од нови садници, следете ги овие совети подолу.

Штом ќе забележите дека отстранетите лисја имаат корени, засади ги во нова саксија.

Повторно, обрнете внимание кога ја подготвувате почвата: почвата мора лесно да се исцеди за да може брзо да се исцеди вишокот вода.

Санксиот што ќе го изберете мора да биде околу 1/3 во дијаметар, така што листовите може да се шират од работ нанадвор, избегнувајќи контакт со земјата.

7. Како правилно да се грижите за виолетовите

Секогаш отстранувајте ги мртвите лисја. Така, фабриката ќе ја насочи својатаенергија за одржување на листовите кои се кадифено бујни, покрај тоа што дава нови лисја.

Друга важна точка за растението африканска виолетова е да се храни со ѓубриво најмалку двапати годишно, стимулирајќи го цветањето и повторно да се засади во најмалку еднаш на секои две години за да го одржувате здрав.

8. Совети за наводнување на африканската виолетова

Како што рековме, африканските љубичици претпочитаат сува или малку влажна почва. За да го направите ова, само наводнувајте го растението еднаш или двапати неделно.

Обидете се да ја наводнувате почвата директно, блиску до стеблото. Доколку сакате, нежно подигнете го слојот од листовите што се најблиску до земјата и употребете ситна млазница за наводнување. Ова ќе го спречи гниењето на листовите.

Доколку не можете доволно често да ги полевате, користете саксии за самопоивање, кои многу добро функционираат. Само наполнете ги секогаш кога комората за вода е празна и горниот слој на почвата е сув.

Ако забележите дека има прекумерно наводнување што предизвикува гниење на растението и не сте сигурни дали е можно да се врати, исечете некои здрави листови од растението за да се направат нови садници.

9. Како треба да биде осветлувањето за африканските темјанушки

Африканските љубичици не можат да издржат директна сончева светлина. Тие се сушат и брзо умираат ако тоа се случи. Претпочитајте да се грижите за цветот на африканската виолетова на место каде што допираат сончевите зрацииндиректно.

Советот е да ги поставите на засенчено место, но со природна светлина. Засенчениот агол од градината или терасата, на пример, ќе биде одличен.

Кога се сомневате, секогаш запомнете дека нашите онлајн градинари се подготвени да помогнат. Уживајте!

Исто така види: Како да направите држач за ѓердан со суви гранки во 9 чекориА вие, какви совети имате за нас? Коментар!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.