DIY Градинарски хранител за птици

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако сакате да храните птици, но немате градина или балкон за да обесувате бесплатен хранител за птици, ова упатство ја има совршената идеја за вас. Овде, ќе научите како да направите мал фидер за птици користејќи ѕидарски тегли и стари капаци. Покрај празните тегли за конзервирање, ќе ви треба мало парче дрво, кое може да биде стапче за лепче.

Со правењето на овој градинарски хранител за птици, можете да се збогувате со скапите хранилки за птици кои се наоѓаат во продавниците за украсување и направете го сами, во сам стил, користејќи ги старите тегли за конзервирање.

Дали треба да користите стаклени или пластични тегли за да го направите овој бесплатен хранител за птици?

Овој хранител за птици DIY е совршен за поставување на прозорец. Затоа, клучната точка е стабилноста, можно е да се користат стаклени или пластични садови.

Иако стаклените садови може да се скршат ако паднат или паднат, тие се поотпорни од оние направени од пластика, од кои можат да одлетаат или да паднат при силни ветрови.

Која опција и да ја одберете, погрижете се да направите стабилна основа или да го прицврстите хранителот за птици за да спречите да се преврти и да падне семиња или парчиња стакло врз доверливите минувачи ( ако инсталирате фидерот на балкон).

Чекор 1: Како да направите фидерптици

Започнете со собирање соодветна стаклена тегла (може да биде тегла за конзервирање) и четири капаци. Пожелно е капаците да имаат ист дијаметар за да се осигура дека се избалансирани на двете страни.

Исто така види: Како да направите помпон од еж l DIY PomPom ежиња во 17 чекори

Чекор 2: Нацртајте отвори на еден од капаците

Користете постојан маркер за исцртување на отворите на една од кориците. Отворите треба да бидат доволно големи за брзо да испаднат семето на птичјиот хранител.

Чекор 3: Исечете ги отворите

Следно, треба да ги исечете отворите означени во претходниот чекор.

Дајте повеќе живот на вашата градина! Погледнете и како да го направите овој друг модел на хранење птици користејќи ролна тоалетна хартија.

Чекор 4: Користете нож

Користете нож или друга алатка за сечење за да сечете по рабовите означени линии .

Чекор 5: Користете клешти

По сечењето на едната страна, можете да користите клешти за свиткување на исечените страни.

Капакот со отворите исечени од градинарски хранител за птици

Видете како треба да изгледа капакот на градинарскиот хранител за птици со исечени отвори.

Чекор 6: Оставете ги другите капаци без отвори

Преостанатите три капачиња не треба да се сечат.

Чекор 7: Залепете го парчето дрво

Нанесете топол лепак на едната страна од дрвото (стапче за лепче).

Чекор 8: Залепете на aкапак

Залепете го дрвеното стапче до центарот на еден од несечените капаци.

Чекор 9: Додадете повеќе топол лепак

Сега додадете уште топло лепак на врвот на дрвениот ражен.

Чекор 10: Залепете уште едно капаче

Земете уште едно капаче и залепете го на дрвениот ражен како што е прикажано на сликата. Сега вашиот бесплатен хранител за птици почнува да се обликува.

Чекор 11: Повторете го со друг капак

Потоа земете го четвртиот капак и залепете го на спротивната страна од капакот залепен претходниот чекор. Двата капа треба да бидат рамномерни на страните за да се одржи стабилна хранилката за градинарски птици.

Чекор 12: Нанесете топол лепак на капаците

Сега нанесете топол лепак по должината на двата капаци .

Чекор 13: Залепете го капакот со отвори

Поставете го капакот со отвори на пресекот на другите два капаци. Отворениот капак треба да се стави наопаку, бидејќи ѕидарската тегла ќе се заглави во неа.

Исто така види: Мешање бои: Како да направите сина боја и јоргована боја во 12 лесни чекори

И на вашиот двор му треба средување! Научете како да направите организатор за градина од ПВЦ цевка.

Поставете ја теглата за ѕидање

Потребно е да го усогласите работ на ѕидарската тегла со капакот, превртувајќи го наопаку.

Чекор 14: Наполнете ја стаклената тегла

Наполнете ја стаклената тегла со семки и храна за птици. Потоа, затворете го капакот со притискање на устата на чашата.

Чекор 15: Свртете гобесплатен хранител за птици

Свртете ја стаклената тегла наопаку за да ги наполните капаците со семки и храна за птици. Положбата на капаците од двете страни обезбедува костур за птиците да седнат додека ги јадат семките и зрната.

Направете ја храната за птици што можете да ги направите е подготвена!

Направете птица Внесувачот може да се постави на прозорецот. Изберете прозорец каде што можете да ги видите птиците.

Еве неколку точки што треба да ги запомните кога избирате локација за поставување на вашата градинарска храна за птици:

· Мора да изберете локација каде што малите птици се чувствуваат заштитени . Во спротивно, тие можат да станат лесен плен за предаторите.

· Ако имате мачка, затворете го прозорецот за да го ограничите пристапот.

ЧПП за хранилки за птици:

Која храна за птици е идеална за бесплатна храна за птици?

Можете да користите домашна или купена храна за птици во продавница.

Како можам да го задржите стабилно фидерот за птици?

Едноставна идеја да не се превртува хранилката за птици е да поставите тежок предмет како парче мермер или плочка долж работ на прозорецот. Кога го поставувате предметот, проверете дали нема да го блокирате погледот на хранителот за птици.

Зошто птиците недали се хранат од мојот бесплатен хранител?

Птиците секогаш се сомнителни кога ќе се појави ново место за хранење. Тие ќе го гледаат прозорецот и фидерот некое време за да се уверат дека е безбедно пред да се хранат. Затоа, внимавајте на прозорецот неколку дена. Дури и ако не ги гледате птиците, знаците на истурено жито ќе ви кажат дека се хранат.

На што да внимавате кога користите хранител за птици DIY?

Иако хранителот за птици привлекува мали птици, може да привлече и глодари. Кога избирате локација за вашиот хранител за птици сами, проверете дали во близина нема цевки што глодарите можат да ги користат за да пристапат до храна.

Дали птиците често висат на вашиот прозорец?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.